Dział VI
Zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa
Rozdział 3
Tryby udzielania zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa
Art. 421
Terminy związane z zawarciem umowy
1. Zamawiający zawiera umowę w sprawie zamówienia publicznego, z uwzględnieniem art. 577, w terminie nie krótszym niż 10 dni od dnia przesłania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty, jeżeli zawiadomienie to zostało przesłane przy użyciu środków komunikacji elektronicznej lub faksu, albo 15 dni – jeżeli zostało przesłane w inny sposób.
2. Zamawiający może zawrzeć umowę w sprawie zamówienia publicznego przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, jeżeli:
1) w postępowaniu o udzielenie zamówienia prowadzonym w trybie przetargu ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem lub dialogu konkurencyjnego złożono tylko jeden wniosek lub jeżeli złożono jedną ofertę i upłynął termin do wniesienia odwołania na czynność odrzucenia wniosku albo w następstwie wniesienia odwołania Krajowa Izba Odwoławcza ogłosiła wyrok lub postanowienie kończące postępowanie odwoławcze;
2) umowa w sprawie zamówienia publicznego dotyczy zamówienia udzielanego w trybie negocjacji bez ogłoszenia albo na podstawie umowy ramowej.
3. Zamawiający może zawrzeć umowę w sprawie zamówienia publicznego na okres dłuższy niż 4 lata, jeżeli jest to uzasadnione interesem publicznym, jeżeli wykonanie zamówienia w dłuższym okresie spowoduje oszczędności kosztów realizacji zamówienia w stosunku do okresu czteroletniego lub wynika to z programu rozwoju Sił Zbrojnych, o którym mowa w ustawie z dnia 25 maja 2001 r. o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1453 i 2020).
4. Jeżeli okres obowiązywania umowy w sprawie zamówienia publicznego przekracza 4 lata, zamawiający po upływie tego okresu przechowuje protokół wraz z załącznikami do czasu zakończenia obowiązywania umowy, z wyjątkiem wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, ofert oraz innych dokumentów dotyczących wykonawców, z którymi nie została zawarta umowa.
5. Zamawiający, w terminie 30 dni od wykonania umowy w sprawie zamówienia publicznego, przekazuje Prezesowi Urzędu informację o wykonaniu tej umowy zawierającą co najmniej:
1) nazwę oraz adres zamawiającego, numer telefonu, adres poczty elektronicznej oraz strony internetowej zamawiającego;
2) numer ogłoszenia o udzieleniu zamówienia;
3) określenie przedmiotu umowy;
4) wskazanie kwoty wynagrodzenia wykonawcy określonej w umowie i ostatecznej kwoty wynagrodzenia, którą wydatkowano na realizację zamówienia;
5) informację, czy zamówienie zostało zrealizowane należycie, w tym informację, czy zamówienie zostało wykonane w terminie;
6) informację o podwykonawcach;
7) informacje o zmianach umowy w sprawie zamówienia publicznego.
1. Okres zawieszenia typu standstill. W myśl art. 253 Pzp niezwłocznie po wyborze oferty najkorzystniejszej zamawiający ma obowiązek poinformowania równocześnie wykonawców, którzy złożyli oferty, o wykonawcach, których oferty zostały odrzucone, oraz o wyborze najkorzystniejszej oferty, podając nazwę albo imię i nazwisko, siedzibę albo miejsce zamieszkania, jeżeli jest miejscem wykonywania działalności wykonawcy, którego ofertę wybrano, oraz nazwy albo imiona i nazwiska, siedziby albo miejsca zamieszkania, jeżeli są miejscami wykonywania działalności wykonawców, którzy złożyli oferty, a także punktację przyznaną ofertom w każdym kryterium oceny ofert i łączną punktację, wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym, chyba że ujawnienie tych informacji byłoby sprzeczne z ważnym interesem publicznym.
Przepis art. 421 ust. 1 Pzp wprowadza na grunt zamówień udzielanych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa zakaz zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego przez okres dziesięciu dni liczonych od dnia przesłania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty, jeżeli to zawiadomienie zostało przesłane przy użyciu środków komunikacji elektronicznej lub faksu, albo piętnastu dni liczonych od dnia przesłania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty, jeżeli zawiadomienie to zostało przesłane w inny sposób, zwany okresem zawieszenia typu standstill. W odróżnieniu od zasady wyrażonej w art. 264 Pzp, która znajduje zastosowanie do zamówień klasycznych i sektorowych i zgodnie z którą zakaz zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego obowiązuje przez okres dziesięciu dni liczonych od dnia przesłania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty przy użyciu środków komunikacji elektronicznej albo piętnastu dni liczonych od dnia przesłania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty w inny sposób, w tym przy użyciu faksu, w przypadku zamówień udzielanych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa krótszy, 10-dniowy okres zawieszenia możliwości zawarcia umowy w sprawie zamówienia stosuje się poza przypadkami przekazania zawiadomienia o wyborze oferty najkorzystniej za pomocą elektronicznych środków komunikacji również do przypadków przekazania zawiadomienia o wyborze oferty najkorzystniej za pomocą faksu.
Umowa w sprawie zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa zawarta z naruszeniem tego zakazu podlega unieważnieniu na podstawie art. 457 ust. 1 pkt 2 Pzp, jeżeli niezachowanie okresu zawieszenia typu standstill uniemożliwiło KIO uwzględnienie odwołania przed zawarciem umowy.
W przypadku wniesienia odwołania okres zawieszenia typu standstill, a tym samym zakaz zawarcia umowy, ulega wydłużeniu do czasu ogłoszenia przez KIO – organ właściwy do rozpoznawania odwołań – wyroku lub postanowienia odwoławcze. W takiej sytuacji zamawiający, w tym zamawiający udzielający zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, zgodnie z art. 578 ust. 1 Pzp, może wystąpić do KIO z wnioskiem o uchylenie zakazu zawarcia umowy. Na mocy art. 578 ust. 2 Pzp KIO może uchylić zakaz zawarcia umowy, jeżeli niezawarcie umowy mogłoby spowodować negatywne skutki dla interesu publicznego, przewyższające korzyści związane z koniecznością ochrony wszystkich interesów, w odniesieniu do których zachodzi prawdopodobieństwo doznania uszczerbku w wyniku czynności podjętych przez zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia, lub zamawiający uprawdopodobni, że odwołanie wnoszone jest wyłącznie w celu uniemożliwienia zawarcia umowy.
Odrębnym zagadnieniem pozostają zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa udzielane w trybie zamówienia z wolnej ręki. W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie z wolnej ręki zamawiający nie dokonuje wyboru oferty najkorzystniejszej. W konsekwencji nie ma również obowiązku przekazywania zawiadomienia o wyborze oferty. Co za tym idzie, do zamówień udzielanych w trybie zamówienia z wolnej ręki nie znajduje zastosowania okres zawieszenia możliwości zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Niemniej jednak w przypadku zamówień udzielanych w trybie zamówienia z wolnej ręki istnieje ryzyko unieważnienia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Do unieważnienia umowy mogłoby dojść, gdyby się okazało, że zamawiający w sposób nieuprawniony zastosował tryb postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, który nie jest wszczynany publikacją ogłoszenia o zamówieniu. Dlatego też w przypadku zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa udzielanych w trybie zamówienia z wolnej ręki zamawiający powinien rozważyć przekazanie do publikacji UPUE ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy i wstrzymanie się z zawarciem umowy do upływu 10-dniowego okresu zawieszenia liczonego od dnia publikacji takiego ogłoszenia w DUUE serii S (zob. komentarz do art. 415 Pzp).
2. Wyjątki od okresu zawieszenia typu standstill. Od zakazu zawarcia umowy w sprawie zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa przez okres dziesięciu dni liczonych od dnia przesłania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty przy użyciu środków komunikacji elektronicznej lub faksu albo piętnastu dni liczonych od dnia przesłania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty w inny sposób, zwany okresem zawieszenia typu standstill, istnieją trzy wyjątki.
Po pierwsze, do zawieszenia możliwości zawarcia umowy nie dochodzi, jeżeli w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa prowadzonym w trybie przetargu ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem lub dialogu konkurencyjnego, a zatem w trybach wszczynanych publikacją ogłoszenia o zamówieniu, złożony został tylko jeden wniosek lub została złożona tylko jedna oferta i upłynął termin do wniesienia odwołania na czynność odrzucenia wniosku albo w następstwie wniesienia odwołania KIO ogłosiła wyrok lub postanowienie kończące postępowanie odwoławcze. W odróżnieniu od wyrażonej w art. 262 ust. 2 Pzp zasady, która znajduje zastosowanie do zamówień klasycznych i sektorowych, przypadek ten nie obejmuje postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego, w którym złożono tylko jedną ofertę, ani postępowania prowadzonego w trybie partnerstwa innowacyjnego, w którym złożony został tylko jeden wniosek lub została złożona tylko jedna oferta i upłynął termin do wniesienia odwołania na czynność odrzucenia wniosku albo w następstwie wniesienia odwołania KIO ogłosiła wyrok lub postanowienie kończące postępowanie odwoławcze. Wynika to z faktu, że w przypadku zamówień udzielanych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa zamawiający nie ma możliwości skorzystania ani z trybu przetargu nieograniczonego, ani z trybu partnerstwa innowacyjnego.
Przepis ten stanowi przeniesienie na grunt Pzp regulacji zawartych w przepisie art. 58 lit. b) dyrektywy obronnej.
Wyjątek ten obejmuje sytuacje, gdy wykonawca, któremu udzielono zamówienia, jest jedynym zainteresowanym wykonawcą i nie ma innych zainteresowanych wykonawców. Zgodnie ze wskazówką zawartą w art. 57 ust. 2 dyrektywy obronnej za zainteresowanych należy uznać zarówno wykonawców, którzy nie zostali wykluczeni, jak również wykonawców, którzy wprawdzie zostali wykluczeni przez zamawiającego, ale ich wykluczenie nie ma charakteru ostatecznego. Wykluczenie wykonawcy z udziału w postępowaniu nie ma charakteru ostatecznego, jeżeli spełniony jest którykolwiek z następujących warunków:
1) wykonawca nie został powiadomiony o wykluczeniu z udziału w postępowaniu lub
2) nie upłynął jeszcze termin na wniesienie odwołania i wykluczenie wykonawcy z udziału w postępowaniu podlega odwołaniu lub
3) postępowanie odwoławcze od decyzji zamawiającego o wykluczeniu wykonawcy z udziału w postępowaniu nie zostało zakończone.
W konsekwencji wykonawca, który został wykluczony z udziału w postępowaniu przez zamawiającego, jest uznawany za zainteresowanego wykonawcę do czasu jego ostatecznego wykluczenia. Wykluczenie ma charakter ostateczny, jeżeli łącznie spełnione są następujące dwa warunki:
1) wykonawca został powiadomiony o wykluczeniu z udziału w postępowaniu i
2) wykluczenie wykonawcy przez zamawiającego zostało uznane za uprawnione w toku postępowania odwoławczego albo upłynął termin na wniesienie odwołania i wykluczenie wykonawcy z udziału w postępowaniu nie podlega odwołaniu.
Po drugie, podobnie jak w przypadku zamówień klasycznych i sektorowych, możliwość zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego nie ulega zawieszeniu, w sytuacji gdy umowa dotyczy zamówień udzielanych w trybie negocjacji bez ogłoszenia.
Przepis ten stanowi przeniesienie na grunt Pzp regulacji zawartych w przepisie art. 58 lit. a) dyrektywy obronnej.
Ten wyjątek dotyczy przypadków, gdy postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa prowadzone jest trybie, w którym nie jest wymagana uprzednia publikacja ogłoszenia o zamówieniu. Na gruncie Pzp takim trybem postępowania, poza trybem z wolnej ręki, jest tryb negocjacji bez ogłoszenia. W tym miejscu należy jednak przypomnieć, że podobnie jak w przypadku zamówień udzielanych w trybie z wolnej ręki, zamówienia udzielane w trybie negocjacji bez ogłoszenia obarczone są ryzykiem unieważnienia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Do unieważnienia umowy mogłoby dojść, gdyby się okazało, że zamawiający w sposób nieuprawniony zastosował tryb postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w którym nie jest wymagana uprzednia publikacja ogłoszenia o zamówieniu. Dlatego też w przypadku zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa udzielanych w trybie negocjacji bez ogłoszenia zamawiający powinien rozważyć przekazanie do publikacji UPUE ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy i wstrzymanie się z zawarciem umowy do upływu 10-dniowego okresu zawieszenia liczonego od dnia publikacji takiego ogłoszenia w dodatku do DUUE (zob. komentarz do art. 414 Pzp).
Po trzecie, zakaz zawarcia umowy nie obowiązuje w przypadku zamówień udzielanych na podstawie umowy ramowej. W odróżnieniu od zamówień klasycznych i sektorowych wyjątek ten nie obejmuje zamówień udzielanych w ramach dynamicznego systemu zakupów. W tym miejscu należy bowiem przypomnieć, że w przypadku zamówień udzielanych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa zamawiający nie ma możliwości ustanowienia i wykorzystywania dynamicznego systemu zakupów.
Przepis ten stanowi przeniesienie na grunt Pzp regulacji zawartych w przepisie art. 58 lit. c) dyrektywy obronnej.
Trzeci wyjątek odnosi się do zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa udzielanych na podstawie umowy ramowej. W takim przypadku należy jednak pamiętać, że umowa w sprawie zamówienia udzielonego w oparciu o umowę ramową może zostać unieważniona. Do unieważnienia umowy w sprawie zamówienia może bowiem dojść, na mocy art. 457 ust. 1 pkt 4 Pzp, w szczególności jeżeli zamówienie zostało udzielone z naruszeniem zasad dotyczących ponownego poddania zamówienia procedurze konkurencyjnej, tj. przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku umów ramowych zawartych z kilkoma wykonawcami, w których nie ustalono wszystkich warunków wykonania dostaw, usług i robót budowlanych nimi objętych.
Podsumowując, w przypadku zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa zakaz zawarcia umowy w sprawie zamówienia przez okres dziesięciu dni liczonych od dnia przesłania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty przy użyciu środków komunikacji elektronicznej lub faksu, albo piętnastu dni liczonych od dnia przesłania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty w inny sposób, zwany okresem zawieszenia typu standstill, nie obowiązuje w następujących trzech przypadkach:
1) wykonawca, któremu udzielono zamówienia, jest jedynym zainteresowanym wykonawcą, który bierze udział w postępowaniu,
2) zamówienie jest udzielane w trybie negocjacji bez ogłoszenia,
3) zamówienie jest objęte umową ramową (por. komentarz do art. 264 Pzp).
3. Okres, na jaki zawierana jest umowa. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 434 ust. 1 Pzp umowa w sprawie zamówienia publicznego powinna być zawarta na czas oznaczony, który nie powinien przekraczać czterech lat. W myśl art. 434 ust. 2 Pzp zamawiający może zawrzeć umowę, której przedmiotem są świadczenia powtarzające się lub ciągłe, na okres dłuższy niż cztery lata, po pierwsze, jeżeli wykonanie zamówienia w dłuższym okresie spowoduje oszczędności kosztów realizacji zamówienia w stosunku do okresu czteroletniego lub, po drugie, jest to uzasadnione zdolnościami płatniczymi zamawiającego lub zakresem planowanych nakładów oraz okresem niezbędnym do ich spłaty.
Dodatkowo w przypadku zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa przepis art. 421 ust. 3 Pzp przewiduje możliwość zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego na okres dłuższy niż cztery lata w przypadku, gdy jest to uzasadnione interesem publicznym, jak również w przypadku, gdy wynika to z programu rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (SZ RP), o którym mowa w ustawie o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także w sytuacji gdy wykonanie zamówienia w dłuższym okresie spowoduje oszczędności kosztów realizacji zamówienia w stosunku do okresu czteroletniego, przy czym ten ostatni przypadek stanowi częściowe powtórzenie rozwiązania przewidzianego w art. 434 ust. 2 Pzp.
Podsumowując, umowa w sprawie zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa może być zawarta na okres dłuższy niż cztery lata w następujących przypadkach:
1) interes publiczny uzasadnia zawarcie umowy na okres dłuższy niż cztery lata,
2) zawarcie umowy na okres dłuższy niż cztery lata wynika z programu rozwoju SZ RP,
3) wykonanie zamówienia w okresie dłuższym niż czteroletni spowoduje oszczędności kosztów realizacji zamówienia w stosunku do okresu czteroletniego,
4) zdolności płatnicze zamawiającego lub zakres planowanych nakładów oraz okres niezbędny do ich spłaty uzasadniają zawarcie umowy na okres dłuższy niż cztery lata.
4. Przechowywanie protokołu z postępowania. Do zamówień udzielanych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa stosuje się przepisy działu I rozdziału 8 Pzp dotyczącego dokumentowania przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Na mocy art. 71 Pzp na zamawiającym spoczywa obowiązek sporządzenia protokołu postępowania. W myśl art. 73 ust. 1 Pzp złożone w toku postępowania o udzielenie zamówienia wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, oferty, jak również opinie biegłych, oświadczenia, informacja z zebrania z wykonawcami, zawiadomienia, inne wnioski, dowód przekazania ogłoszenia UPUE, inne dokumenty i informacje składane przez zamawiającego i wykonawców oraz umowa w sprawie zamówienia publicznego stanowią załączniki do protokołu postępowania.
Zgodnie z art. 78 ust. 1 Pzp zamawiający jest obowiązany przechowywać protokół postępowania wraz z załącznikami, w sposób gwarantujący jego nienaruszalność, przez okres czterech lat od dnia zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia. Z kolei na podstawie art. 78 ust. 4 Pzp, w sytuacji gdy okres obowiązywania umowy w sprawie zamówienia publicznego przekracza cztery lata, zamawiający ma obowiązek przechowywać protokół postępowania wraz z załącznikami przez cały okres obowiązywania umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Na podstawie art. 421 ust. 4 Pzp, w przypadku zamówień udzielanych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, jeżeli okres obowiązywania umowy w sprawie zamówienia publicznego przekracza cztery lata, zamawiający po upływie tego okresu ma obowiązek przechowywać protokół wraz z załącznikami do czasu zakończenia obowiązywania umowy, z tym że obowiązek ten nie obejmuje przechowywania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, ofert oraz innych dokumentów dotyczących wykonawców, z którymi nie została zawarta umowa. Tym samym na użytek zamówień udzielanych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa ustanowiona została szczególna norma dotycząca obowiązku przechowywania protokołu postępowania wraz z załącznikami przez cały okres obowiązywania umowy w sprawie zamówienia publicznego, która wyłącza ten obowiązek w stosunku do części załączników do protokołu postępowania, tj. wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu i ofert złożonych przez wykonawców, z którymi nie została zawarta umowa, oraz innych dokumentów dotyczących tych wykonawców. Pozostałe załączniki do protokołu postępowania muszą być przechowywane przez cały okres obowiązywania umowy w sprawie zamówienia również w przypadku zamówień udzielanych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa.
5. Informacja o wykonaniu umowy. Zamawiający udzielający zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa objęci zostali obowiązkiem przekazywania Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych informacji o wykonaniu umowy w sprawie zamówienia publicznego. Każdorazowo w terminie trzydziestu dni od wykonania umowy zamawiający ma obowiązek przekazać Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych informację, która poza nazwą i adresem zamawiającego, numerem telefonu, adresem poczty elektronicznej i adresem strony internetowej zamawiającego musi zawierać co najmniej:
1) numer ogłoszenia o udzieleniu zamówienia,
2) określenie przedmiotu umowy,
3) wskazanie kwoty wynagrodzenia wykonawcy określonej w umowie i
4) wskazanie ostatecznej kwoty wynagrodzenia, którą wydatkowano na realizację zamówienia,
5) informację, czy zamówienie zostało zrealizowane należycie, w tym informację, czy zamówienie zostało wykonane w terminie,
6) informację o podwykonawcach, jak również
7) informacje o ewentualnych zmianach umowy w sprawie zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa.
6. Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia. Przepis art. 265 ust. 1 Pzp, który znajduje zastosowanie również do zamówień udzielanych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, nakłada na zamawiającego obowiązek przekazania do publikacji UPUE ogłoszenia o udzieleniu zamówienia zawierającego informację o wynikach postępowania o udzielenie zamówienia.
Termin na realizację tego obowiązku wynosi trzydzieści dni od dnia zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa.
Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa publikowane jest na formularzu standardowym nr 18, którego wzór został ustalony w załączniku XV rozporządzenia Komisji UE w sprawie ogłoszeń.
Na mocy art. 265 ust. 2 Pzp w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia zamawiający może oznaczyć niektóre informacje jako nieprzeznaczone do publikacji w jednym z następujących trzech przypadków. Po pierwsze, zamawiający może oznaczyć niektóre informacje jako nieprzeznaczone do publikacji, jeżeli ich ujawnienie w treści opublikowanego ogłoszenia mogłoby utrudnić egzekwowanie prawa lub w inny sposób byłoby sprzeczne z interesem publicznym. Po drugie, zamawiający może oznaczyć niektóre informacje jako nieprzeznaczone do publikacji, jeżeli publikacja tych informacji mogłaby zaszkodzić uzasadnionym interesom gospodarczym konkretnego wykonawcy. Wreszcie po trzecie, zamawiający może oznaczyć niektóre informacje jako nieprzeznaczone do publikacji, jeżeli ich ujawnienie w treści ogłoszenia mogłoby negatywnie wpłynąć na uczciwą konkurencję pomiędzy wykonawcami.