Dział II
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne
Rozdział 8
Zakończenie postępowania
Art. 264
Termin na zawarcie umowy
1. Zamawiający zawiera umowę w sprawie zamówienia publicznego, z uwzględnieniem art. 577, w terminie nie krótszym niż 10 dni od dnia przesłania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty, jeżeli zawiadomienie to zostało przesłane przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, albo 15 dni – jeżeli zostało przesłane w inny sposób.
2. Zamawiający może zawrzeć umowę w sprawie zamówienia publicznego przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, jeżeli:
1) w postępowaniu o udzielenie zamówienia prowadzonym w trybie:
a) przetargu nieograniczonego złożono tylko jedną ofertę,
b) przetargu ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnego oraz partnerstwa innowacyjnego złożono tylko jeden wniosek albo złożono tylko jedną ofertę i upłynął termin do wniesienia odwołania na czynność odrzucenia wniosku albo w następstwie wniesienia odwołania Krajowa Izba Odwoławcza ogłosiła wyrok lub postanowienie kończące postępowanie odwoławcze;
2) umowa w sprawie zamówienia publicznego dotyczy zamówienia udzielanego w trybie negocjacji bez ogłoszenia, w ramach dynamicznego systemu zakupów albo na podstawie umowy ramowej.
1. Cel przepisu. Przepis art. 264 Pzp wprowadza zawieszenie możności zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego po wyborze oferty, w celu zapewnienia możliwości efektywnego zaskarżenia wyniku postępowania o udzielenie zamówienia w procedurze odwoławczej.
2. Minimalne terminy. Art. 264 ust. 1 Pzp określa minimalne terminy pomiędzy przesłaniem zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty a zawarciem umowy, różnicując je w zależności od sposobu przesłania zawiadomienia. Jeżeli zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty zostało przesłane przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, minimalny termin wynosi 10 dni. Jeśli zaś zawiadomienie zostało przesłane w inny sposób (np. pocztą lub za pośrednictwem posłańca), termin ten wynosi 15 dni.
3. Wyjątki. Art. 264 ust. 2 Pzp wprowadza trzy odstępstwa od zawieszenia typu standstill.
Pierwszy wyjątek jest oczywisty. Umowa może zostać zawarta niezwłocznie po wyborze najkorzystniejszej oferty, gdy w przetargu nieograniczonym złożono tylko jedną ofertę (art. 264 ust. 2 pkt 1 lit. a Pzp).
Drugi wyjątek odnosi się do sytuacji, gdy w przetargu ograniczonym, negocjacjach z ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnym lub partnerstwie innowacyjnym złożono tylko jeden wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo złożono tylko jedną ofertę i upłynął termin do wniesienia odwołania na czynność odrzucenia wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo w następstwie wniesienia odwołania Krajowa Izba Odwoławcza ogłosiła wyrok lub postanowienie kończące postępowanie odwoławcze (art. 264 ust. 2 pkt 1 lit. b Pzp). Przesłanka ta nie jest jednorodna. Po pierwsze, umowę można zawrzeć od razu po wyborze najkorzystniejszej oferty, jeżeli zwycięski wykonawca jako jedyny złożył wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Po drugie, pomimo że zwycięski wykonawca nie jest jedynym wykonawcą, który złożył wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, umowę można zawrzeć od razu po wyborze oferty, jeżeli zwycięski wykonawca jako jedyny złożył ofertę, a żaden z pozostałych wykonawców nie wniósł odwołania na ewentualną czynność o odrzuceniu jego wniosku lub w następstwie wniesienia odwołania Krajowa Izba Odwoławcza ogłosiła wyrok lub postanowienie kończące postępowanie odwoławcze.
Trzeci wyjątek dotyczy trzech różnych sytuacji. Umowa może zostać zawarta niezwłocznie po wyborze najkorzystniejszej oferty, jeżeli zamówienie jest udzielane:
1) w trybie negocjacji bez ogłoszenia,
2) w ramach dynamicznego systemu zakupów,
3) na podstawie umowy ramowej, po przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia.
Poza wyjątkami określonymi w art. 264 ust. 2 Pzp zwieszenie typu standstill nie ma zastosowania, jeżeli zamówienie jest udzielane:
1) w trybie zamówienia z wolnej ręki,
2) na podstawie umowy ramowej, bez przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia.
W obu przypadkach zastosowanie art. 264 Pzp jest bezprzedmiotowe ze względu na brak wyboru najkorzystniejszej oferty.