Dział V
Zamówienia sektorowe
Rozdział 1
Zakres zastosowania
Art. 362
Odesłania do przepisów właściwych dla zamówień klasycznych
Do udzielania zamówień sektorowych stosuje się przepisy:
1) działu II, z wyjątkiem art. 83, art. 89, art. 91 ust. 2, art. 115 ust. 2 oraz z wyjątkiem przepisów rozdziału 3, chyba że przepisy niniejszego działu stanowią inaczej;
2) działu IV, z wyjątkiem przepisów rozdziału 1, art. 319 ust. 1 oraz art. 325 ust. 2.
1. Odesłania do przepisów właściwych dla zamówień klasycznych. Z uwagi na fakt, że przepisy działu V transponują do prawa krajowego regulacje zawarte w dyrektywie sektorowej, ta zaś istotną część zagadnień reguluje w sposób analogiczny jak dyrektywa klasyczna, art. 362 Pzp zawiera odesłania do stosownych przepisów Pzp regulujących udzielanie zamówień klasycznych. Tym samym do udzielania zamówień sektorowych zastosowanie znajdą przepisy dotyczące postępowania o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne z pewnymi wyjątkami. Do zamówień sektorowych co do zasady stosuje się przepisy działu II z wyjątkiem przepisów dotyczących analizy potrzeb zamawiającego (art. 83 Pzp), wstępnego ogłoszenia informacyjnego (art. 89 Pzp), obowiązku wskazania w dokumentach zamówienia powodów niedokonania podziału zamówienia na części (art. 91 ust. 2 Pzp), ograniczenia możliwości wymagania od wykonawców minimalnych rocznych przychodów do wysokości dwukrotności wartości zamówienia (art. 115 ust. 2 Pzp) oraz z wyjątkiem przepisów rozdziału 3 dotyczącego trybów udzielania zamówień – chyba że przepisy działu dotyczącego zamówień sektorowych stanowią inaczej. Zastosowanie znajdują również regulacje określone w dziale IV dotyczące szczególnych instrumentów i procedur w zakresie zamówień klasycznych, z wyjątkiem przepisów dotyczących umów ramowych (art. 311–315 Pzp) oraz terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w dynamicznym systemie zakupów (art. 319 ust. 1 Pzp) i przepisów dotyczących obowiązku poprzedzenia zamówienia na usługi projektowania architektonicznego lub projektowania architektoniczno-budowlanego konkursem (art. 325 ust. 2 Pzp).
Niezależnie od powyższego do zamówień sektorowych stosuje się także przepisy działu I (Przepisy ogólne), VII (Umowa w sprawie zamówienia publicznego i jej wykonanie), IX (Środki ochrony prawnej), X (Pozasądowe rozwiązywanie sporów), XI (Kontrola udzielania zamówień), XII (Przepisy o karach pieniężnych), a w stosownych przypadkach mogą znaleźć zastosowanie również regulacje działu VI (Zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa).