Dział II
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne
Rozdział 1
Przygotowanie postępowania
Oddział 2
Ogłoszenia
Art. 89
Wstępne ogłoszenie informacyjne o planowanych zamówieniach lub umowach ramowych
1. Zamawiający może przekazać Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej lub zamieścić na stronie internetowej zamawiającego wstępne ogłoszenie informacyjne o planowanych w terminie następnych 12 miesięcy zamówieniach lub umowach ramowych.
2. Jeżeli wstępne ogłoszenie informacyjne jest zamieszczane przez zamawiającego na stronie internetowej zamawiającego, zamawiający przekazuje Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej ogłoszenie o publikacji wstępnego ogłoszenia informacyjnego na stronie internetowej zamawiającego (ogłoszenie o profilu nabywcy).
3. Wstępne ogłoszenie informacyjne nie może zostać zamieszczone na stronie internetowej zamawiającego przed publikacją ogłoszenia o profilu nabywcy w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, z wyjątkiem przypadku, gdy zamawiający nie został powiadomiony o publikacji w terminie 48 godzin od potwierdzenia przez Urząd Publikacji Unii Europejskiej otrzymania tego ogłoszenia.
1. Publikacja wstępnego ogłoszenia informacyjnego. Przedmiotem regulacji art. 89 Pzp jest wstępne ogłoszenie informacyjne o planowanych w terminie następnych 12 miesięcy zamówieniach lub umowach ramowych. Ogłoszenie to ma charakter fakultatywny, co oznacza, że jego zamieszczenie zależy od woli zamawiającego.
Podobnie jak plan postępowań zamieszczany na poziomie krajowym w BZP (zob. art. 23 Pzp), tak wstępne ogłoszenie informacyjne ma umożliwić zainteresowanym wykonawcom poznanie zamierzeń zamawiającego co do przyszłych zamówień lub umów ramowych, jak również odpowiednie przygotowanie się do wzięcia w planowanych postępowaniach. Publikacja wstępnego ogłoszenia informacyjnego ma na celu również zwiększenie konkurencyjności prowadzonych postępowań w terminie następnych 12 miesięcy.
Mimo fakultatywnego charakteru wstępnego ogłoszenia informacyjnego przekazanie go do publikacji wiąże się z pewnymi korzyściami dla zamawiającego na gruncie prowadzonego postępowania. Dzięki jego publikacji, oprócz zwiększenia grona wykonawców zainteresowanych uzyskaniem zamówienia, zamawiający może skrócić terminy składania ofert (art. 138 ust. 2 pkt 1 Pzp, art. 151 ust. 2 pkt 1 Pzp) lub ofert wstępnych (art. 162 ust. 2 pkt 1 Pzp).
Miejscem publikacji wstępnego ogłoszenia informacyjnego jest DUUE lub strona internetowa zamawiającego.
2. Wstępne ogłoszenie informacyjne – zakres informacji. Wstępne ogłoszenie informacyjne o planowanych zamówieniach lub umowach ramowych winno zawierać elementy niezbędne, wskazane w załączniku V część B dyrektywy klasycznej, tj.:
1) nazwę, numer identyfikacyjny (jeżeli przewidziany w przepisach krajowych), adres łącznie z kodem NUTS, numer telefonu, numer faksu, adres e-mail i adres internetowy instytucji zamawiającej oraz – jeśli są różne – biura, w którym można uzyskać dodatkowe informacje;
2) adres e-mail lub adres internetowy, pod którym umożliwiony zostanie nieograniczony, pełny, bezpośredni i bezpłatny dostęp do dokumentów zamówienia; jeżeli nieograniczony, pełny, bezpośredni i bezpłatny dostęp nie jest możliwy ze względów wymienionych w art. 53 ust. 1 akapity drugi i trzeci dyrektywy klasycznej, informacje o tym, gdzie można pozyskać dokumenty zamówienia;
3) rodzaj instytucji zamawiającej oraz główny rodzaj prowadzonej działalności;
4) w stosownych przypadkach wskazanie, czy instytucja zamawiająca jest centralną jednostką zakupującą bądź czy stosowana jest lub może być stosowana jakakolwiek inna forma wspólnego udzielania zamówień;
5) kody CPV; jeżeli zamówienie jest podzielone na części, informacje podaje się dla każdej części;
6) kod NUTS dla głównej lokalizacji robót budowlanych w przypadku zamówień na roboty budowlane lub kod NUTS dla głównego miejsca realizacji w przypadku zamówień na dostawy i usługi; jeżeli zamówienie jest podzielone na części, informacje podaje się dla każdej części;
7) krótki opis zamówienia: charakter i zakres robót budowlanych, charakter i ilość lub wartość dostaw, charakter i zakres usług;
8) jeżeli ogłoszenie nie stanowi zaproszenia do ubiegania się o zamówienie, przewidywaną datę (przewidywane daty) publikacji ogłoszenia o zamówieniu lub ogłoszeń o zamówieniach w odniesieniu do zamówienia (zamówień), o których mowa w przedmiotowym wstępnym ogłoszeniu informacyjnym;
9) datę wysłania ogłoszenia;
10) wszelkie inne istotne informacje;
11) wskazanie, czy zamówienie jest objęte Porozumieniem GPA.
Wstępne ogłoszenie informacyjne jest zamieszczane w DUUE – TED zgodnie z formatem i procedurami elektronicznego przesyłania ogłoszeń wskazanymi na stronie internetowej: http://simap.europa.eu.
3. Ogłoszenie o profilu nabywcy – zakres informacji. Zgodnie z art. 89 ust. 2 Pzp, jeżeli wstępne ogłoszenie informacyjne jest zamieszczane przez zamawiającego na stronie internetowej zamawiającego, przekazuje on UPUE ogłoszenie o publikacji wstępnego ogłoszenia na stronie internetowej zamawiającego (ogłoszenie o profilu nabywcy). Profilem nabywcy jest wyodrębnione dla zamówień miejsce na stronie internetowej zamawiającego.
Jeżeli wstępne ogłoszenie informacyjne jest publikowane przez zamawiającego na jego profilu nabywcy, przesyła on UPUE jedynie ogłoszenie o publikacji na swoim profilu nabywcy, zgodnie z załącznikiem VIII zawierającym wymagania dotyczące publikacji. Ogłoszenie o profilu nabywcy, przekazywane do UPUE, ma charakter wtórny wobec publikacji wstępnego ogłoszenia na stronie internetowej zamawiającego. Treść tego ogłoszenia jest uproszczona, jej celem jest bowiem odesłanie wykonawców do treści wstępnego ogłoszenia, umieszczonego na stronie internetowej zamawiającego, zawierającego szczegółowe informacje o planowanych w terminie następnych 12 miesięcy zamówieniach lub umowach ramowych.
Z załącznika VIII do rozporządzenia Komisji (UE) w sprawie ogłoszeń wynika, że ogłoszenie o profilu nabywcy zawiera dane dotyczące:
1) zamawiającego,
2) przedmiotu zamówienia,
3) informacji uzupełniających.
4. Zamieszczenie wstępnego ogłoszenia na stronie internetowej zamawiającego. Stosownie do treści art. 89 ust. 3 Pzp wstępne ogłoszenie informacyjne nie może zostać zamieszczone na stronie internetowej zamawiającego przed publikacją ogłoszenia o profilu nabywcy w DUUE, z wyjątkiem przypadku, gdy zamawiający nie został powiadomiony o publikacji w terminie 48 godzin od potwierdzenia przez UPUE otrzymania tego ogłoszenia.
Ustawodawca zastrzegł, że zamieszczenie przez zamawiającego wstępnego ogłoszenia informacyjnego na jego stronie internetowej nie może nastąpić przed publikacją ogłoszenia o profilu nabywcy w DUUE. Z powyższego wynika, że publikacja wstępnego ogłoszenia informacyjnego na stronie internetowej zamawiającego winna zostać poprzedzona publikacją ogłoszenia o profilu nabywcy w DUUE.
Od tej zasady został wprowadzony wyjątek, w sytuacji gdy zamawiający nie został powiadomiony o publikacji w terminie 48 godzin od potwierdzenia przez UPUE otrzymania ogłoszenia o profilu nabywcy. W takim przypadku zamawiający może jako pierwsze upublicznić wstępne ogłoszenie informacyjne na swojej stronie internetowej.