Dział II
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne
Rozdział 3
Tryby udzielania zamówień
Oddział 4
Negocjacje z ogłoszeniem
Art. 162
Minimalne terminy składania ofert wstępnych
1. Termin składania ofert wstępnych nie może być krótszy niż 30 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert wstępnych.
2. Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert wstępnych krótszy niż termin określony w ust. 1, nie krótszy jednak niż 10 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert wstępnych, w następujących przypadkach:
1) opublikowania wstępnego ogłoszenia informacyjnego, o którym mowa w art. 89, o ile wstępne ogłoszenie informacyjne zawierało wszystkie informacje wymagane dla ogłoszenia o zamówieniu, w zakresie, w jakim były one dostępne w chwili publikacji wstępnego ogłoszenia informacyjnego, które zostało przekazane do publikacji Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej lub zamieszczone na stronie internetowej zamawiającego na co najmniej 35 dni i nie więcej niż 12 miesięcy przed dniem przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej;
2) jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione.
3. W sytuacjach określonych w art. 133 ust. 2 i 3 terminy składania ofert wstępnych, o których mowa w ust. 1 i ust. 2 pkt 1, ulegają wydłużeniu o 5 dni.
4. Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert wstępnych o 5 dni krótszy niż określony w ust. 1, jeżeli składanie ofert odbywa się w całości przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, w sposób określony w art. 63 ust. 1.
1. Termin składania ofert wstępnych – zasada. Przepis art. 162 Pzp określa minimalne terminy składania ofert wstępnych. Termin składania ofert wstępnych wyznacza zamawiający, który musi uwzględnić terminy minimalne wskazywane przez Pzp. Zasadą jest, że termin składania ofert wstępnych nie może być krótszy niż 30 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert wstępnych (art. 162 ust. 1 Pzp).
2. Skrócenie terminu składania ofert wstępnych. Zgodnie z art. 162 ust. 2 Pzp zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż wskazany wyżej (tj. 30 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert wstępnych), nie może on być jednak krótszy niż 10 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert wstępnych. Możliwość ta dotyczy następujących sytuacji:
1) opublikowania wstępnego ogłoszenia informacyjnego, o którym mowa w art. 89 Pzp, o ile wstępne ogłoszenie informacyjne zawierało wszystkie informacje wymagane dla ogłoszenia o zamówieniu, w zakresie, w jakim były one dostępne w chwili publikacji wstępnego ogłoszenia informacyjnego, które zostało przekazane do publikacji Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej lub zamieszczone na stronie internetowej zamawiającego na co najmniej 35 dni i nie więcej niż 12 miesięcy przed dniem przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej,
2) jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione.
Możliwość skrócenia terminu składania ofert wstępnych zawiera także art. 162 ust. 4 Pzp, zgodnie z którym zamawiający może wyznaczyć termin o 5 dni krótszy niż 30 dni na składanie ofert wstępnych, jeżeli składanie ofert odbywa się w całości przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, w sposób określony w art. 63 ust. 1 Pzp, tj. kiedy składana jest pod rygorem nieważności w formie elektronicznej. Przepis ten jest nowością względem przepisów Pzp2004.
3. Wydłużenie terminu składania ofert wstępnych. Zgodnie z treścią art. 162 ust. 3 Pzp termin składania ofert wstępnych ulega wydłużeniu o 5 dni w następujących przypadkach:
1) określonym w art. 133 ust. 2 Pzp – jeżeli zamawiający nie może udostępnić części SWZ na stronie internetowej prowadzonego postępowania z powodu jednej z sytuacji określonej w art. 65 ust. 1 Pzp i przekazuje ją w inny sposób określony przez zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu,
2) określonym w art. 133 ust. 3 Pzp – jeżeli zamawiający nie może udostępnić części SWZ na stronie internetowej prowadzonego postępowania z powodu ochrony poufnego charakteru informacji zawartych w SWZ, określa w ogłoszeniu o zamówieniu sposób dostępu do tych informacji oraz wymagania związane z ochroną ich poufnego charakteru.
Wydłużenie terminu jest w tych przypadkach obligatoryjne.