Dział II
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne
Rozdział 3
Tryby udzielania zamówień
Oddział 2
Przetarg nieograniczony
Art. 133
Dostęp do SWZ na stronie internetowej prowadzonego postępowania
1. Zamawiający zapewnia na stronie internetowej prowadzonego postępowania bezpłatny, pełny, bezpośredni i nieograniczony dostęp do specyfikacji warunków zamówienia, zwanej dalej „SWZ”, od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nie krócej niż do dnia udzielenia zamówienia.
2. Jeżeli zamawiający nie może udostępnić części SWZ na stronie internetowej prowadzonego postępowania z powodu jednej z sytuacji określonej w art. 65 ust. 1, przekazuje ją w inny sposób określony przez zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu.
3. Jeżeli zamawiający nie może udostępnić części SWZ na stronie internetowej prowadzonego postępowania z powodu ochrony poufnego charakteru informacji zawartych w SWZ, określa w ogłoszeniu o zamówieniu sposób dostępu do tych informacji oraz wymagania związane z ochroną ich poufnego charakteru.
1. SWZ w przetargu nieograniczonym. W przetargu nieograniczonym SWZ jest najważniejszym dokumentem zamówienia, w którym wyczerpująco i precyzyjnie powinny być opisane wszystkie warunki zamówienia. Zgodnie z art. 7 pkt 29 Pzp przez „warunki zamówienia” należy rozumieć warunki, które dotyczą zamówienia lub postępowania o udzielenie zamówienia, wynikające w szczególności z opisu przedmiotu zamówienia, wymagań związanych z realizacją zamówienia, kryteriów oceny ofert, wymagań proceduralnych lub projektowanych postanowień umowy w sprawie zamówienia publicznego.
2. Wymóg udostępniania SWZ na stronie internetowej. W art. 133 ust. 1 Pzp została wyrażona zasada dotycząca udostępniania SWZ w przetargu nieograniczonym. Przepis ten nakazuje zamawiającemu udostępnienie SWZ na stronie internetowej prowadzonego postępowania (na temat „strony internetowej prowadzonego postępowania” zob. komentarz do art. 64). SWZ udostępnia się od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu w DUUE (nie od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu UPUE).
Dodatkowo Pzp (w ślad za dyrektywą klasyczną) wyraźnie wskazuje, że zamawiający musi zapewnić, aby dostęp do SWZ zamieszczonej na stronie internetowej prowadzonego postępowania był: bezpłatny, pełny, bezpośredni, nieograniczony.
Bezpłatny dostęp do SWZ oznacza, że uzyskanie jej jest darmowe, a wykonawca nie może ponosić żadnych kosztów za pobranie SWZ ze strony internetowej prowadzonego postępowania, niezależnie od tego, czy na rzecz zamawiającego, czy innych podmiotów.
Pełny dostęp do SWZ oznacza, że na stronie internetowej prowadzonego postępowania musi być udostępniony pełny i kompletny zakres SWZ, nawet jeżeli niektóre warunki zamówienia zostały już opisane w ogłoszeniu o zamówieniu. Pełny dostęp do SWZ dotyczy również ewentualnych zmian lub wyjaśnień treści SWZ.
Bezpośredni dostęp do SWZ oznacza, że zamawiający powinien wskazać bezpośrednią ścieżkę dostępu do SWZ, a nie jedynie ogólny adres internetowy strony, na której prowadzone jest postępowanie. W szczególności wykonawca, w celu dostępu do SWZ, nie powinien być zmuszany do logowania się, podawania haseł dostępu. Elektronizacja zamówień publicznych powinna sprzyjać bezpośredniemu i szybkiemu dostępowi do dokumentów zamówienia, w tym SWZ.
Nieograniczony dostęp do SWZ oznacza, że każdy może mieć do niej dostęp, nawet jeżeli nie ubiega się lub nie zamierza się ubiegać o udzielenie zamówienia.
W art. 133 ust. 1 Pzp uregulowany został przedział czasowy, w którym zamawiający ma obowiązek zapewnić stały dostęp do SWZ. Zamawiający musi więc zapewnić stały dostęp do SWZ od dnia publikacji ogłoszenia w DUUE, najkrócej do dnia udzielenia zamówienia (tj. zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego).
3. Odstępstwa od wymogu udostępniania części SWZ na stronie internetowej. Przepisy art. 133 ust. 2 i 3 Pzp stanowią o dopuszczalnych wyjątkach od ogólnej zasady dotyczącej udostępniania SWZ, wyrażonej w art. 133 ust. 1 Pzp.
Zgodnie z art. 133 ust. 2 Pzp zamawiający może w wyjątkowych przypadkach, określonych w art. 65 ust. 1 Pzp, odstąpić od udostępniania na stronie internetowej prowadzonego postępowania części SWZ. Należy przy tym podkreślić, że obiektywne zaistnienie chociażby jednej z sytuacji określonej w art. 65 ust. 1 Pzp nie uprawnia zamawiającego do odstępstwa od ogólnej zasady udostępniania całej treści SWZ na stronie internetowej prowadzonego postępowania. Pzp wyraźnie stanowi, że odstępstwo od ogólnej zasady udostępniania pełnej treści SWZ dotyczy wyłącznie tej części SWZ, w odniesieniu do której została spełniona jedna z przesłanek określonych w art. 65 ust. 1 Pzp. Zamawiający musi wówczas poinformować w ogłoszeniu o zamówieniu, w jaki inny sposób można uzyskać dostęp do części SWZ nieudostępnionej na stronie internetowej prowadzonego postępowania.
W art. 65 ust. 1 pkt 1‒6 Pzp wymienione zostały przeszkody techniczne uprawniające zamawiającego do odstąpienia od obowiązku użycia środków komunikacji elektronicznej w przypadku przetargu nieograniczonego, przy składaniu ofert, oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1 Pzp, podmiotowego środka dowodowego lub przedmiotowego środka dowodowego.
Zgodnie zaś z art. 133 ust. 3 Pzp zamawiający może nie udostępnić części SWZ na stronie internetowej prowadzonego postępowania z powodu ochrony poufnego charakteru informacji zawartych w SWZ. Wówczas zamawiający musi określić w ogłoszeniu o zamówieniu nie tylko sposób dostępu do tych informacji, ale również wymagania związane z ochroną ich poufnego charakteru. W takim przypadku może się zdarzyć, że zamawiający zdecyduje się na ograniczenie grona osób ze strony potencjalnego wykonawcy, którzy będą mogli zapoznać się z poufną częścią SWZ.