Dział IX
Środki ochrony prawnej
Rozdział 2
Postępowanie odwoławcze
Oddział 2
Odwołanie
Art. 514
Zasady dotyczące wniesienia odwołania
1. Odwołanie wnosi się do Prezesa Izby.
2. Odwołujący przekazuje zamawiającemu odwołanie wniesione w formie elektronicznej albo postaci elektronicznej albo kopię tego odwołania, jeżeli zostało ono wniesione w formie pisemnej, przed upływem terminu do wniesienia odwołania w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią przed upływem tego terminu.
3. Domniemywa się, że zamawiający mógł zapoznać się z treścią odwołania przed upływem terminu do jego wniesienia, jeżeli przekazanie odpowiednio odwołania albo jego kopii nastąpiło przed upływem terminu do jego wniesienia przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
1. Uwagi ogólne. Podmioty uprawnione do wniesienia odwołania wskazuje art. 505 Pzp. Art. 513 Pzp określa, co jest zaskarżalne odwołaniem. Termin na wniesienie odwołania dla poszczególnych stanów faktycznych określa art. 515 Pzp. Sposób liczenia terminów do wniesienia odwołania określa art. 509 Pzp, zaś sposób wniesienia odwołania określa art. 508 Pzp. Szczegółowy sposób wnoszenia odwołania i innych pism w postępowaniu odwoławczym określony został w rozporządzeniu w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań.
2. Wniesienie odwołania. Zgodnie z art. 514 ust. 1 Pzp, odwołanie wnosi się do Prezesa KIO, co oznacza, że jako podmiot, do którego kierowane jest odwołanie powinien być wskazany Prezes KIO (a nie KIO, skład orzekający czy członek KIO). Oryginał odwołania należy złożyć do Prezesa KIO. Odwołanie należy złożyć w sposób określony w art. 508 Pzp z uwzględnieniem § 4 rozporządzenia w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań.
3. Obowiązek przekazania kopii odwołania zamawiającemu. Zgodnie z art. 514 ust. 2 Pzp odwołujący przekazuje zamawiającemu odwołanie wniesione w formie elektronicznej albo postaci elektronicznej, albo kopię tego odwołania, jeżeli zostało ono wniesione w formie pisemnej. Warunkiem skutecznego wniesienia odwołania jest, aby przekazanie go lub jego kopii zamawiającemu miało miejsce przed upływem terminu do wniesienia odwołania w taki sposób, aby zamawiający mógł zapoznać się z treścią odwołania przed upływem terminu do wniesienia odwołania.
Dowód przekazania zamawiającemu odwołania (dot. odwołań wniesionych w formie elektronicznej lub w postaci elektronicznej) albo kopii odwołania (dotyczy odwołań wniesionych w formie pisemnej) stanowi załącznik do odwołania (art. 516 ust. 2 Pzp). Nieprzekazanie odwołania lub kopii odwołania zgodnie z treścią art. 514 ust. 2 Pzp (po uprzednim wezwaniu do uzupełnienia) stanowi podstawę odrzucenia odwołania (art. 528 pkt 6 Pzp).
4. Domniemanie zapoznania się zamawiającego z treścią odwołania. Art 514 ust. 3 Pzp wprowadza domniemanie, że zamawiający mógł zapoznać się z treścią odwołania przed upływem terminu do wniesienia odwołania, jeżeli przekazanie odpowiednio odwołania albo kopii odwołania zamawiającemu nastąpiło przed upływem terminu do wniesienia odwołania przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Szczegółowy sposób wnoszenia odwołania i innych pism w postępowaniu odwoławczym określony został w rozporządzeniu w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań.
5. Znaczenie przekazania zamawiającemu kopii odwołania. Przekazanie zamawiającemu odpowiednio odwołania lub kopii odwołania ma znaczenie nie tylko techniczne. Celem przekazania jest poinformowanie zamawiającego o wniesieniu odwołania do upływu terminu na jego wniesienie w celu zapewnienia szybkości postępowania i pewności obrotu. Podstawowym skutkiem wniesienia odwołania jest zakaz zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego, który obowiązuje od momentu wniesienia odwołania do momentu ogłoszenia przez KIO wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze (zob. art. 577 Pzp). Zatem uzyskanie przez zamawiającego wiedzy o wniesieniu odwołania ma kluczowe znaczenie dla postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Powzięcie przez zamawiającego wiedzy o fakcie wniesienia odwołania ma również istotne znaczenie procesowe na gruncie postępowania odwoławczego. Zapoznanie się przez zamawiającego z treścią zarzutów odwołania, zawartych w nim żądań, podanych okoliczności faktycznych i prawnych, a także z treścią załączonych do odwołania dowodów pozwala na prawidłową ocenę zarzutów oraz rzeczowe ustosunkowanie się przez zamawiającego do ich treści. Na podstawie przekazanej kopii odwołania zamawiający może sporządzić odpowiedź na odwołanie, ustosunkowując się do jego treści, a także rozważyć decyzję o ewentualnym uwzględnieniu – w całości lub w części – zarzutów odwołania. Ponadto zgodnie z treścią art. 524 Pzp zamawiający przesyła niezwłocznie, nie później niż w terminie 2 dni od dnia otrzymania, kopię odwołania innym wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Jeżeli odwołanie dotyczy treści ogłoszenia o zamówieniu lub dokumentów zamówienia, zamawiający zobowiązany jest również do zamieszczenia kopii odwołania na stronie internetowej, na której zamieszczone jest ogłoszenie o zamówieniu. Na podstawie przesłanej lub udostępnionej kopii odwołania wykonawcy mogą podjąć decyzję o zgłoszeniu przystąpienia do postępowania odwoławczego.