Dział IX
Środki ochrony prawnej
Rozdział 2
Postępowanie odwoławcze
Oddział 1
Przepisy ogólne
Art. 508
Sposób wnoszenia pism w postępowaniu odwoławczym
1. Pisma w postępowaniu odwoławczym wnosi się w formie pisemnej albo w formie elektronicznej albo w postaci elektronicznej, z tym że odwołanie i przystąpienie do postępowania odwoławczego, wniesione w postaci elektronicznej, wymagają opatrzenia podpisem zaufanym.
2. Pisma w formie pisemnej wnosi się za pośrednictwem operatora pocztowego, w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, osobiście, za pośrednictwem posłańca, a pisma w postaci elektronicznej wnosi się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, w tym na adres do doręczeń elektronicznych, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 569 i 1002).
1. Wnoszenie pism w postępowaniu odwoławczym. Komentowany przepis określa sposób, w jaki należy wnieść pisma w postępowaniu odwoławczym, stanowiąc, że pisma w postępowaniu odwoławczym wnosi się:
1) w formie pisemnej albo
2) w formie elektronicznej albo
3) w postaci elektronicznej.
Wskazana zasada dotyczy wszystkich pism w postępowaniu odwoławczym, na co wskazuje umiejscowienie tego przepisu w części przepisów ogólnych dotyczących postępowania odwoławczego.
Szczegółowy sposób wnoszenia odwołania i innych pism w postępowaniu odwoławczym określony został w rozporządzeniu w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań.
2. Wniesienie pisma w formie pisemnej. Wymogi zachowania formy pisemnej określa art. 78 Kc. Należy podkreślić, że dla zachowania formy pisemnej wymagane jest złożenie własnoręcznego podpisu (nie może to być kopia czy odwzorowanie podpisu).
Pisma w formie pisemnej wnosi się w następujący sposób:
1) za pośrednictwem operatora pocztowego, w rozumieniu Prawa pocztowego,
2) osobiście,
3) za pośrednictwem posłańca.
Warto w tym miejscu przypomnieć o obowiązku wniesienia pisma z odpisami dla stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, który wynika z art. 507 Pzp.
3. Pisma w formie elektronicznej. Wymogi zachowania formy elektronicznej określa art. 781 § 1 Kc, który stanowi, że do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Zgodnie z art. 781 § 2 Kc, oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.
4. Wniesienie pisma w postaci elektronicznej. Postać elektroniczna to pojęcie określające „nośnik” pisma, np. postać cyfrowa na pendrive lub dysku komputera. Jest to określenie postaci dokumentu, środowiska, w jakim dokument funkcjonuje.
Pisma w postaci elektronicznej wnosi się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Środki komunikacji elektronicznej zdefiniowane są w art. 7 pkt 23 Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu przez środki komunikacji elektronicznej należy rozumieć środki komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Są to rozwiązania techniczne, w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe, umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość przy wykorzystaniu transmisji danych między systemami teleinformatycznymi, a w szczególności pocztę elektroniczną.
Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań pisma w postępowaniu odwoławczym w postaci elektronicznej wnoszone przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z art. 508 ust. 2 Pzp, przekazuje się na elektroniczną skrzynkę podawczą UZP lub na wskazany adres poczty elektronicznej, przy użyciu których obsługiwana jest korespondencja Izby, przy czym odwołanie i zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego przekazuje się na elektroniczną skrzynkę podawczą UZP. Prezes Izby udostępnia na stronie internetowej UZP odnośnik (tj. link) do usług elektronicznych, pozwalających na wniesienie pism w postępowaniu odwoławczym na elektroniczną skrzynkę podawczą UZP oraz wskazuje adres poczty elektronicznej (§ 4 ust. 2 rozporządzenia w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań).
Ponadto w wyniku zmiany wprowadzonej ustawą o doręczeniach elektronicznych pisma w postaci elektronicznej wnoszone przy użyciu środków komunikacji elektronicznej mogą być wnoszone także na adres do doręczeń elektronicznych, o którym mowa w art. 2 pkt 1 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem adresem do doręczeń elektronicznych jest adres elektroniczny, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, podmiotu korzystającego z publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej albo z kwalifikowanej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego, umożliwiający jednoznaczną identyfikację nadawcy lub adresata danych przesyłanych w ramach tych usług
5. Wniesienie odwołania i przystąpienia do postępowania odwoławczego. Z art. 508 ust. 1 Pzp wynika, że odwołanie i przystąpienie do postępowania odwoławczego wnosi się w formie pisemnej albo formie elektronicznej, albo w postaci elektronicznej opatrzonej podpisem zaufanym. Koresponduje to z art. 514 ust. 2 Pzp, który reguluje sposób przekazania odwołania lub jego kopii zamawiającemu.