Dział IX
Środki ochrony prawnej
Rozdział 2
Postępowanie odwoławcze
Oddział 1
Przepisy ogólne
Art. 507
Obowiązek złożenia pisma z odpisami
Pisma składane w toku postępowania odwoławczego przez strony oraz uczestników postępowania odwoławczego wnosi się z odpisami dla stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, jeżeli pisma te składane są w formie pisemnej.
1. Zakres stosowania. Przepis adresowany jest do stron i uczestników postępowania odwoławczego. Stroną postępowania odwoławczego jest odwołujący i zamawiający. Uczestnikiem postępowania odwoławczego jest wykonawca, który skutecznie przystąpił do postępowania odwoławczego (art. 525 ust. 3 Pzp). Art. 507 Pzp dotyczy wszystkich pism składanych w formie pisemnej w toku postępowania odwoławczego, na co wskazuje umiejscowienie tego przepisu w części przepisów ogólnych dotyczących postępowania odwoławczego. Przepis nie dotyczy pism składanych w formie elektronicznej albo w postaci elektronicznej.
2. Obowiązek złożenia pisma z odpisami. Aby wypełnić wymóg z art. 507 Pzp, do pisma składanego w formie pisemnej w postępowaniu odwoławczym należy dołączyć odpisy tego pisma dla stron i uczestników postępowania odwoławczego w liczbie pozwalającej na doręczenie odpisu stronom i wszystkim uczestnikom postępowania odwoławczego. Pzp nie definiuje pojęcia odpisu pisma. Odpisy pisma składane są w celu ich doręczenia pozostałym stronom i uczestnikom postępowania odwoławczego, aby podmioty te mogły zapoznać się z ich treścią i w oparciu o stanowisko przedstawione w piśmie procesowym rozważyć swoje dalsze czynności w postępowaniu odwoławczym. Mając na uwadze cel, jakiemu ma służyć doręczenie odpisu pisma, przyjąć należy, że pod pojęciem odpisu pisma należy rozumieć kopię oryginału pisma, odwzorowującą treść oryginału. Należy pamiętać, że do odpisu pisma należy załączyć odpisy załączników (do odpisu powinny być załączone załączniki, które dołączone są do oryginału pisma). Odpis pisma nie musi być podpisany ani poświadczony za zgodność z oryginałem.
Jeżeli strona lub uczestnik postępowania złożyła pismo przed rozprawą lub posiedzeniem, skład orzekający może zarządzić niezwłoczne przekazanie odpisu tego pisma odpowiednio stronom lub uczestnikom postępowania wraz z pouczeniem o możliwości zajęcia stanowiska w sprawie wobec twierdzeń zawartych w piśmie jeszcze przed terminem rozprawy lub posiedzenia (§ 16 rozporządzenia w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań). Przepis ten sprzyja zapewnieniu szybkości i efektywności postępowania odwoławczego.
Pisma procesowe mogą być składane z inicjatywy strony, ale także w wykonaniu zobowiązania nałożonego przez skład orzekający. Przepis § 26 rozporządzenia w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań wskazuje, że skład orzekający, zobowiązując strony oraz uczestników postępowania do przedstawienia dokumentów lub innych dowodów istotnych dla rozstrzygnięcia odwołania, może zarządzić wymianę pism przez strony oraz uczestników, oznaczając porządek składania pism, terminy, w których pisma należy złożyć, i okoliczności, które mają być wyjaśnione.