Dział IX
Środki ochrony prawnej
Rozdział 2
Postępowanie odwoławcze
Oddział 4
Przystąpienie do postępowania odwoławczego
Art. 525
Przystąpienie do postępowania odwoławczego
1. Wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoławczego w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania, wskazując stronę, do której przystępuje, i interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystępuje.
2. Zgłoszenie przystąpienia doręcza się Prezesowi Izby, a jego kopię przesyła się zamawiającemu oraz wykonawcy wnoszącemu odwołanie. Do zgłoszenia przystąpienia dołącza się dowód przesłania kopii zgłoszenia przystąpienia zamawiającemu oraz wykonawcy wnoszącemu odwołanie.
3. Wykonawcy, którzy przystąpili do postępowania odwoławczego, stają się uczestnikami postępowania odwoławczego, jeżeli mają interes w tym, aby odwołanie zostało rozstrzygnięte na korzyść jednej ze stron.
4. Czynności uczestnika postępowania odwoławczego nie mogą pozostawać w sprzeczności z czynnościami i oświadczeniami strony, do której przystąpił, z wyjątkiem przypadku zgłoszenia sprzeciwu, o którym mowa w art. 523 ust. 1, przez uczestnika, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego.
1. Przystąpienie do postępowania odwoławczego. Zgodnie z treścią art. 525 ust. 1 Pzp wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoławczego. Wykonawca, który skutecznie przystąpił do postępowania odwoławczego, staje się uczestnikiem tego postępowania. Oznacza to, że ma on możliwość podejmowania czynności procesowych w postępowaniu odwoławczym, w szczególności może brać udział w rozprawie (posiedzeniu), zajmować stanowisko w przedmiocie odwołania, zgłaszać wnioski dowodowe czy składać pisma procesowe. Szczególnym uprawnieniem przysługującym przystępującemu jest możliwość zgłoszenia sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego odwołania. Przystępujący jako uczestnik postępowania odwoławczego jest uprawniony do wniesienia skargi na orzeczenie KIO do sądu okręgowego (zob. art. 579 i nast. Pzp).
Bardzo ważne jest, że czynności przystępującego nie mogą pozostawać w sprzeczności z czynnościami i oświadczeniami strony, do której przystąpił. Nie dotyczy to uprawnienia do zgłoszenia sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego zarzutów odwołania (art. 525 ust. 4 Pzp).
2. Termin na zgłoszenie przystąpienia. Termin na zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego wynosi 3 dni od dnia otrzymania przez przystępującego kopii odwołania. Jeżeli wniesione odwołanie dotyczy treści ogłoszenia o zamówieniu lub dokumentów zamówienia, zamawiający, oprócz przesłania kopii odwołania wykonawcom biorącym udział w postępowaniu, zamieszcza kopię odwołania na stronie internetowej, na której jest zamieszczone ogłoszenie o zamówieniu lub są udostępniane dokumenty zamówienia, wzywając wykonawców do przystąpienia do postępowania odwoławczego (art. 524 Pzp).
Sposób liczenia terminu określa przepis art. 509 Pzp.
Termin na zgłoszenie przystąpienia jest terminem zawitym, nie podlega wydłużeniu ani przywróceniu. Uchybienie terminowi do zgłoszenia przystąpienia skutkuje nieskutecznością przystąpienia. Liczy się data wniesienia przystąpienia do Prezesa Izby, to znaczy data, w której Prezes Izby to przystąpienie otrzyma.
3. Zgłoszenie przystąpienia. Sposób składania pism w postępowaniu odwoławczym, w tym zgłoszenia przystąpienia, reguluje art. 508 Pzp.
Przystąpienie do postępowania odwoławczego doręcza się Prezesowi Izby. Kopię przystąpienia należy przesłać:
1) zamawiającemu oraz
2) odwołującemu.
Do zgłoszenia przystąpienia należy dołączyć dowód przesłania kopii zgłoszenia przystąpienia zamawiającemu i wykonawcy. Od przystąpienia do postępowania odwoławczego nie pobiera się opłaty.
4. Treść przystąpienia. Wymogi dla treści przystąpienia wymienia art. 525 ust. 1 Pzp, zgodnie z którym w treści przystąpienia należy wskazać stronę, do której wykonawca zgłasza przystąpienie oraz wykazać interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której wykonawca przystępuje.
Do zgłoszenia przystąpienia należy dołączyć dowód przesłania kopii zgłoszenia przystąpienia zamawiającemu oraz odwołującemu.
5. Badanie przez Izbę skuteczności przystąpienia. KIO z urzędu bada skuteczność przystąpienia. W tym zakresie bada w szczególności:
1) czy przystąpienie zostało zgłoszone z zachowaniem terminu;
2) czy przystąpienie zostało zgłoszone przez podmiot, który w danej sprawie może zgłosić przystąpienie (np. wykonawca uczestniczący w postępowaniu o udzielenie zamówienia; jeśli odwołanie dotyczy treści ogłoszenia o zamówieniu lub dokumentów zamówienia – może to być każdy zainteresowany podmiot, jeśli wykaże interes w tym, aby odwołanie zostało rozstrzygnięte na korzyść jednej ze stron);
3) czy przystąpienie zostało podpisane przez podmiot uprawniony do reprezentowania wykonawcy zgłaszającego przystąpienie;
4) czy przystąpienie zostało zgłoszone w odpowiedniej formie;
5) czy wykonawca zgłaszający przystąpienie wykazał interes w tym, aby odwołanie zostało rozstrzygnięte na korzyść strony, do której przystępuje;
6) czy zgłoszenie przystąpienia zostało przesłane zamawiającemu i odwołującemu (czy załączono dowód przesłania zgłoszenia przystąpienia).
Należy podkreślić, że Pzp nie przewiduje możliwości usunięcia braków zgłoszenia przystąpienia. Jeżeli przystąpienie będzie obarczone brakami, zostanie uznane przez Izbę za nieskuteczne.
KIO nie wydaje postanowienia stwierdzającego skuteczność bądź nieskuteczność przystąpienia. Jeżeli KIO uzna, że przystąpienie jest skuteczne, przystępujący bierze udział w postępowaniu odwoławczym. W praktyce KIO często zawiera w protokole rozprawy informację odnośnie do skuteczności lub nieskuteczności przystąpienia.