Dział VI
Zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa
Rozdział 2
Postępowanie o udzielenie zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa
Art. 403
Oferta wariantowa
1. Zamawiający może dopuścić w ogłoszeniu o zamówieniu złożenie oferty wariantowej. Oferta wariantowa musi być związana z przedmiotem zamówienia.
2. Jeżeli zamawiający dopuszcza możliwość złożenia oferty wariantowej, określa w dokumentach zamówienia:
1) minimalne wymagania, jakim muszą odpowiadać oferty wariantowe, oraz wszelkie szczególne wymagania dotyczące ich składania, w szczególności informację o możliwości złożenia oferty wariantowej wraz z ofertą podstawową albo zamiast oferty podstawowej;
2) kryteria oceny ofert w sposób zapewniający możliwość ich zastosowania zarówno w odniesieniu do oferty podstawowej jak i oferty wariantowej.
1. Oferta wariantowa. W ogłoszeniu o zamówieniu zamawiający może dopuścić składanie ofert wariantowych. Jeżeli zamawiający nie dopuści w ogłoszeniu o zamówieniu składania ofert wariantowych, wykonawca nie może złożyć takiej oferty.
Inaczej niż w przypadku zamówień klasycznych i zamówień sektorowych zamawiającemu, który udziela zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, nie przysługuje uprawnienie do wymagania od wykonawców złożenia ofert wariantowych (zob. komentarz do art. 92 Pzp).
Podobnie jak w przypadku zamówień klasycznych i zamówień sektorowych Pzp wymaga, by oferta wariantowa była związana z przedmiotem zamówienia.
2. Minimalne wymagania. Jak w przypadku zamówień klasycznych i zamówień sektorowych dopuszczenie przez zamawiającego możliwości składania przez wykonawców ofert wariantowych wiąże się z obowiązkiem wskazania przez zamawiającego w dokumentach zamówienia, po pierwsze, minimalnych wymagań, jakie muszą spełniać oferty wariantowe, a po drugie, wszystkich wymagań szczególnych w zakresie składania ofert wariantowych. Takie wymagania dotyczące składania ofert wariantowych muszą w szczególności obejmować informację, czy oferta wariantowa może być składana wraz z ofertą podstawową, czy też ma być składana zamiast oferty podstawowej.
3. Kryteria oceny ofert. Pzp zarazem wymaga, by zamawiający, który dopuszcza możliwość składania ofert wariantowych przez wykonawców, określił kryteria oceny ofert w taki sposób, który umożliwia ich zastosowanie zarówno do oceny ofert podstawowych, jak i do oceny ofert wariantowych.
4. Odrzucenie oferty wariantowej. Na mocy art. 395 ust. 1 pkt 1 lit. a Pzp do zamówień udzielanych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa znajdują zastosowanie przepisy art. 226 Pzp. Do ofert wariantowych stosuje się, co do zasady, przepisy art. 226 ust. 1 Pzp dotyczące przesłanek odrzucenia oferty.
Przepis art. 226 ust. 2 Pzp zawiera dodatkowo regulację, która dotyczy ofert wariantowych. Zgodnie z tym przepisem w postępowaniu o udzielenie zamówienia na dostawy lub usługi oferta wariantowa nie podlega odrzuceniu tylko z tego powodu, że jej wybór prowadziłby do udzielenia zamówienia na usługi w miejsce zamówienia na dostawy albo do udzielenia zamówienia na dostawy w miejsce zamówienia na usługi.
5. Aukcja elektroniczna. W myśl art. 410 ust. 3 zdanie pierwsze Pzp, udzielając zamówienia w trybie przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem, zamawiający może wybrać ofertę najkorzystniejszą z zastosowaniem aukcji elektronicznej. Zgodnie z art. 410 ust. 3 zdanie drugie Pzp do zamówień udzielanych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa stosuje się przepisy art. 227–238 Pzp regulujące aukcję elektroniczną. W przypadku korzystania z aukcji elektronicznej zamawiający obowiązany jest ustalić formułę matematyczną, która zostanie wykorzystana w trakcie aukcji elektronicznej do automatycznego tworzenia kolejnych klasyfikacji na podstawie przedstawianych nowych cen lub wartości. Na mocy art. 232 ust. 3 Pzp w przypadku dopuszczenia ofert wariantowych na zamawiającym spoczywa obowiązek określenia odrębnej formuły matematycznej dla każdego wariantu.