Dział IX
Środki ochrony prawnej
Rozdział 2
Postępowanie odwoławcze
Oddział 2
Odwołanie
Art. 517
Rozpoznanie odwołania i uiszczenie wpisu
1. Odwołanie podlega rozpoznaniu, jeżeli:
1) nie zawiera braków formalnych;
2) uiszczono wpis w wymaganej wysokości.
2. Wpis uiszcza się najpóźniej do dnia upływu terminu do wniesienia odwołania.
1. Rozpoznanie odwołania. Art 517 ust. 1 Pzp wskazuje, że odwołanie podlega rozpoznaniu przez Izbę tylko wtedy, gdy kumulatywnie spełnione są następujące przesłanki:
1) odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz
2) uiszczony został wpis od odwołania w wymaganej wysokości.
2. Braki formalne odwołania. Z brakami formalnymi odwołania mamy do czynienia wtedy, gdy odwołanie nie spełnia warunków formalnych wskazanych w art. 516 ust. 1 Pzp. W przypadku gdy odwołanie nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, braku pełnomocnictwa lub braku dowodu uiszczenia wpisu w ustawowym terminie, zastosowanie ma art. 518 Pzp. Prezes Izby wzywa odwołującego do poprawienia lub uzupełnienia odwołania lub złożenia dowodu uiszczenia wpisu lub dokumentu potwierdzającego umocowanie do reprezentowania odwołującego, w terminie 3 dni od doręczenia wezwania, pod rygorem zwrotu odwołania.
3. Uiszczenie wpisu od odwołania. Odwołanie zostanie przez Izbę rozpoznane tylko wtedy, gdy zostanie prawidłowo opłacone, co oznacza, że wpis od odwołania:
1) musi być uiszczony w wymaganej przepisami prawa wysokości;
2) musi być uiszczony do upływu terminu do wniesienia odwołania;
3) musi być wniesiony w sposób prawidłowy.
4. Wysokość wpisu. Wysokość wpisu od odwołania dla poszczególnych kategorii spraw określa rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie kosztów postępowania odwoławczego. Wysokość wpisu zależy od wartości, a także od przedmiotu zamówienia lub konkursu (por. art. 574 Pzp).
5. Brak możliwości zwolnienia z obowiązku wniesienia wpisu. Podkreślić należy, że Pzp ani rozporządzenie w sprawie kosztów postępowania odwoławczego nie przewidują możliwości zwolnienia odwołującego od obowiązku wniesienia wpisu – zarówno w całości, jak i w części.
6. Sposób wniesienia wpisu od odwołania. Wpis uiszcza się na rachunek bankowy UZP, wskazany przez Prezesa Urzędu. Informacja o rachunku bankowym, na który wpłaca się wpis od odwołania, znajduje się na stronie internetowej UZP (§ 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie kosztów postępowania odwoławczego). Z powyższego wynika, że wpis nie może być wpłacony inaczej niż przelewem na wskazany rachunek bankowy (w szczególności nie jest możliwe uiszczenie wpisu gotówką). Uznaje się, że wpis został uiszczony, jeżeli nastąpi wpłata lub zostanie obciążony rachunek bankowy wpłacającego na rzecz UZP (§ 4 ust. 3 rozporządzenia w sprawie kosztów postępowania odwoławczego).
7. Obowiązek załączenia do odwołania dowodu uiszczenia wpisu. Dowód uiszczenia wpisu od odwołania w wymaganej wysokości należy załączyć do odwołania (art. 516 ust. 1 Pzp). Jeżeli nie zostanie on dołączony, odwołujący zostanie wezwany do złożenia dowodu uiszczenia wpisu w trybie art. 518 ust. 1 Pzp. Należy w tym miejscu przypomnieć, że czym innym jest brak odwołania w postaci nieuiszczenia wpisu (w tym wniesienie wpisu w niepełnej wysokości), a czym innym brak w postaci niedołączenia do odwołania dowodu uiszczenia wpisu od odwołania. Brak odwołania polegający na niewniesieniu wpisu nie podlega uzupełnieniu, można uzupełnić jedynie dowód uiszczenia wpisu. Należy zwrócić uwagę na kwestię praktyczną, aby tytuł przelewu kwoty stanowiącej wpis od odwołania sformułowany był w sposób pozwalający na niebudzące wątpliwości przyporządkowanie wpisu do konkretnego odwołania.
8. Niewniesienie wpisu od odwołania. Niewniesienie wpisu od odwołania w wymaganej wysokości do dnia upływu terminu do wniesienia odwołania skutkować będzie zwrotem odwołania (art. 519 ust. 1 Pzp). Wniesienie tytułem wpisu kwoty niższej niż określona w rozporządzeniu także skutkować będzie zwrotem odwołania, bowiem w takim przypadku wpis od odwołania nie został uiszczony w wymaganej wysokości. Termin wniesienia wpisu określa art. 517 ust. 2 Pzp, który stanowi, że wpis od odwołania uiszcza się najpóźniej do dnia upływu terminu do wniesienia odwołania. Terminy na wniesienie odwołania dla poszczególnych rodzajów spraw określa art. 515 Pzp (sposób liczenia terminów na wniesienie odwołania – zob. art. 509 Pzp). Nieuiszczenie wpisu od odwołania do dnia upływu terminu do jego wniesienia jest brakiem odwołania, którego nie da się uzupełnić. Należy podkreślić, że po upływie terminu do wniesienia odwołania nie jest możliwe skuteczne jego opłacenie, tzn. nie można skutecznie wnieść wpisu w całości ani nie można uzupełnić brakującej kwoty wpisu. Jeżeli na etapie kontroli formalnej odwołania okaże się, że do odwołania nie załączono potwierdzenia uiszczenia wpisu, to odwołujący wezwany zostanie do złożenia dowodu uiszczenia wpisu, ale nie do uiszczenia brakującego wpisu. Po tym wezwaniu odwołujący musi przedstawić dowód, że uiścił wpis w wymaganej wysokości przed upływem terminu do wniesienia odwołania. Jeżeli takiego wpisu nie uiścił w terminie do wniesienia odwołania, to nawet gdyby wpłacił lub uzupełnił należny wpis po wezwaniu do złożenia dowodu uiszczenia wpisu, odwołanie zostanie zwrócone (zob. art. 519 ust. 1 Pzp z komentarzem). Termin na wniesienie wpisu nie podlega modyfikacji, w szczególności nie może być przez Prezesa KIO lub KIO przedłużony.