Dział IX
Środki ochrony prawnej
Rozdział 2
Postępowanie odwoławcze
Oddział 2
Odwołanie
Art. 518
Braki odwołania i upływ terminu na uzupełnienie braków odwołania
1. Jeżeli odwołanie nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, braku pełnomocnictwa lub braku dowodu uiszczenia wpisu w terminie, o którym mowa w art. 517 ust. 2, Prezes Izby wzywa odwołującego, pod rygorem zwrócenia odwołania, do poprawienia lub uzupełnienia odwołania lub złożenia dowodu uiszczenia wpisu lub dokumentu potwierdzającego umocowanie do reprezentowania odwołującego, w terminie 3 dni od dnia doręczenia wezwania.
2. Nieprawidłowe oznaczenie odwołania lub inne oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania mu biegu i rozpoznania przez Izbę.
3. Prezes Izby poucza w wezwaniu, o którym mowa w ust. 1, że w przypadku niepoprawienia, nieuzupełnienia lub niedołączenia dowodu uiszczenia wpisu lub dokumentu potwierdzającego umocowanie do reprezentowania odwołującego w terminie 3 dni, odwołanie zostanie zwrócone.
4. W przypadku doręczenia odwołującemu wezwania, o którym mowa w ust. 1, wcześniej niż na 3 dni przed upływem terminu do wniesienia odwołania, odwołujący może uzupełnić dowód uiszczenia wpisu najpóźniej do upływu terminu do wniesienia odwołania.
1. Braki odwołania. Zgodnie z art. 517 ust.1 Pzp odwołanie podlega rozpoznaniu, jeżeli:
1) nie zawiera braków formalnych oraz
2) uiszczono wpis w wymaganej wysokości.
Po wniesieniu odwołania Prezes Izby dokonuje kontroli formalnej złożonego odwołania. W przypadku stwierdzenia, że odwołanie zawiera braki, które uniemożliwiają nadanie odwołaniu prawidłowego biegu, Prezes Izby wzywa odwołującego, w zależności od tego, jakie braki zawiera odwołanie, do:
1) poprawienia lub uzupełnienia odwołania, lub
2) złożenia dowodu uiszczenia wpisu, lub
3) złożenia dokumentu potwierdzającego umocowanie do reprezentowania odwołującego.
Termin na usunięcie braków odwołania wynosi 3 dni od dnia doręczenia wezwania. Wezwanie zawiera pouczenie, że w przypadku niewykonania wezwania w terminie, tj. odpowiednio – niepoprawienia odwołania, nieuzupełnienia odwołania lub niedołączenia dowodu uiszczenia wpisu lub dokumentu potwierdzającego umocowanie do reprezentowania odwołującego, odwołanie zostanie zwrócone.
2. Brak pełnomocnictwa. Zgodnie z treścią art. 516 ust. 2 pkt 3 Pzp do odwołania dołącza się dokument potwierdzający umocowanie do reprezentowania odwołującego. Dokumentem takim jest między innymi pełnomocnictwo. Pod pojęciem braku pełnomocnictwa, o którym mowa w przepisie art. 518 Pzp, rozumieć należy w szczególności sytuacje, w których:
1) do odwołania nie załączono dokumentu pełnomocnictwa,
2) załączony dokument pełnomocnictwa nie został podpisany przez mocodawcę,
3) z załączonego dokumentu pełnomocnictwa nie wynika umocowanie do reprezentowania odwołującego.
Jeżeli w wyniku kontroli formalnej odwołania stwierdzony zostanie brak pełnomocnictwa, odwołujący zostanie wezwany do złożenia dokumentu potwierdzającego umocowanie do reprezentowania odwołującego, w terminie 3 dni od dnia doręczenia wezwania z pouczeniem, że w przypadku niezłożenia dokumentu potwierdzającego umocowanie do reprezentowania odwołującego odwołanie zostanie zwrócone.
3. Dowód uiszczenia wpisu od odwołania stanowi załącznik do odwołania (zob. art. 516 ust. 2 pkt 1 Pzp). W przypadku niezałączenia do odwołania dowodu uiszczenia wpisu od odwołania Prezes Izby wzywa odwołującego do złożenia dowodu uiszczenia wpisu, w terminie 3 dni od dnia doręczenia tego wezwania, pouczając, że niewykonanie wezwania skutkować będzie zwrotem odwołania. Termin ten oblicza się zgodnie z art. 509 Pzp, zatem zastosowanie w tym przypadku będzie miał art. 111 Kc Początkiem biegu tego terminu jest dzień doręczenia wezwania odwołującemu. Jeżeli wezwanie, o którym mowa powyżej, zostanie doręczone odwołującemu wcześniej niż na 3 dni przed upływem terminu do wniesienia odwołania, odwołujący może uzupełnić dowód uiszczenia wpisu najpóźniej do upływu terminu do wniesienia odwołania. Koresponduje to z przepisem art. 517 ust. 2 Pzp, który stanowi, że wpis uiszcza się najpóźniej do dnia upływu terminu do wniesienia odwołania.
4. Upływ terminu na uzupełnienie braków odwołania. Należy podkreślić, że przepisy Pzp nie przewidują możliwości przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych odwołania ani jego modyfikacji (np. przedłużenia). Jak wynika z art. 519 ust. 1 Pzp, po upływie terminu do uzupełnienia braków nie jest możliwe skuteczne ich uzupełnienie i jeżeli braki odwołania objęte wezwaniem, o którym mowa w art. 518 ust. 1 Pzp, nie zostaną usunięte w terminie, odwołanie zostanie zwrócone.
5. Nieprawidłowe oznaczenie odwołania i oczywiste niedokładności. Zgodnie z art. 518 ust. 2 Pzp nieprawidłowe oznaczenie odwołania lub inne oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania mu biegu i rozpoznania odwołania przez Izbę. W powyższym przepisie mowa zatem o nieistotnych wadach odwołania.