Dział V
Zamówienia sektorowe
Rozdział 3
System kwalifikowania wykonawców
Art. 371
Ustanowienie systemu kwalifikowania wykonawców
1. Zamawiający może ustanowić i stosować system kwalifikowania wykonawców, do udziału w którym dopuszcza wykonawców, którzy nie podlegają wykluczeniu oraz spełniają warunki udziału w systemie kwalifikowania wykonawców, dotyczące określonej kategorii zamówień sektorowych, i wpisuje ich do wykazu zakwalifikowanych wykonawców.
2. Zamawiający określa w ogłoszeniu o systemie kwalifikowania wykonawców podstawy wykluczenia i warunki udziału w systemie kwalifikowania wykonawców oraz obiektywne kryteria i zasady funkcjonowania tego systemu, regulujące w szczególności wpis do wykazu zakwalifikowanych wykonawców, ewentualną okresową aktualizację w zakresie warunków udziału i podstaw wykluczenia oraz okres obowiązywania systemu. Jeżeli warunki udziału w systemie kwalifikowania wykonawców odnoszą się do wymaganych cech dostaw, usług lub robót budowlanych, przepisy art. 99–106 stosuje się odpowiednio.
3. System kwalifikowania wykonawców ustanawia się na czas oznaczony, w sposób umożliwiający wykonawcom składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w systemie i ich aktualizację przez cały okres obowiązywania systemu.
4. Zamawiający może określić w dokumentach zamówienia lub w ogłoszeniu o zamówieniu wymaganie dotyczące zachowania poufnego charakteru informacji przekazanych wykonawcy w związku z systemem kwalifikowania wykonawców.
5. Do określenia:
1) podstaw wykluczenia w systemie kwalifikowania wykonawców przepisy działu II rozdziału 2 oddziału 1 i art. 393 ust. 1 pkt 2 stosuje się;
2) warunków udziału w systemie kwalifikowania wykonawców przepisy działu II rozdziału 2 oddziałów 2 i 3 oraz art. 393 ust. 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio.
1. Ustanowienie systemu kwalifikowania wykonawców. Szczególnym uprawnieniem przysługującym tylko zamawiającym sektorowym jest wprowadzona przez art. 371 Pzp możliwość ustanowienia i stosowania systemu kwalifikowania wykonawców. Tego rodzaju rozwiązanie ma w założeniu stanowić ułatwienie dla zamawiających oraz usprawnić proces udzielania zamówień sektorowych, pozwalając ograniczyć czynności o charakterze powtarzalnym, dotyczące oceny występowania podstaw wykluczenia oraz oceny zdolności kandydatów do należytego wykonania określonych kategorii zamówień. Jest to rozwiązanie, z którego zamawiający mogą skorzystać, ale nie są do tego zobligowani. Będzie zatem co do zasady stosowane w zależności od potrzeb danego zamawiającego sektorowego, przy czym wydaje się, że ustanowienie i stosowanie systemu kwalifikowania wykonawców będzie szczególnie przydatne w przypadku tych kategorii zamówień, które charakteryzuje podobieństwo wymagań i warunków stawianych wykonawcom oraz pewna powtarzalność zamówień udzielanych w ramach danej kategorii.
Zgodnie z art. 371 ust. 1 Pzp do udziału w systemie kwalifikowania wykonawców zamawiający dopuszcza wykonawców, którzy nie podlegają wykluczeniu oraz spełniają warunki udziału w systemie kwalifikowania określone dla danej kategorii zamówień. Rodzi to po stronie zamawiającego, który ustanawia taki system, obowiązek określenia w ogłoszeniu o ustanowieniu sytemu kwalifikowania wykonawców podstaw wykluczenia i warunków udziału w systemie kwalifikowania. Zgodnie z dyspozycją art. 371 ust. 5 Pzp do określenia podstaw wykluczenia stosuje się przepisy działu II rozdziału 2 oddziału 1 oraz art. 393 ust. 1 pkt 2 Pzp. Oznacza to, że zastosowanie znajdą podstawy wykluczenia oraz podmiotowe środki dowodowe określone w dziale II z zastrzeżeniem jednak, że zamawiający sektorowy może ustanowić inne podstawy wykluczenia niż te wymienione w przepisach stosowanych do zamówień klasycznych (tj. w art. 108 i 109 Pzp), o ile mają one obiektywny charakter. Natomiast do określenia warunków udziału w systemie kwalifikowania wykonawców zamawiający stosuje odpowiednio przepisy działu II rozdziału 2 oddziałów 2 i 3 oraz art. 393 ust. 1 pkt 2 Pzp. Tym samym zamawiający sektorowy stosuje odpowiednio przepisy dotyczące zamówień klasycznych odnoszące się do warunków udziału w postępowaniu oraz udostępniania zasobów, zachowując przy tym uprawnienie do zastosowania innych warunków udziału w postępowaniu niż określone w art. 112 Pzp.
Wykonawcy, którzy spełniają określone przez zamawiającego warunki udziału oraz nie podlegają wykluczeniu, wpisywani są do wykazu zakwalifikowanych wykonawców.
W ogłoszeniu o systemie kwalifikowania wykonawców zamawiający zobowiązany jest określić także obiektywne kryteria i zasady funkcjonowania systemu, w tym w szczególności zasady regulujące wpis do wykazu zakwalifikowanych wykonawców, ewentualną okresową aktualizację w zakresie warunków udziału i podstaw wykluczenia oraz okres obowiązywania systemu. Jeżeli warunki udziału w systemie kwalifikowania wykonawców odnoszą się do wymaganych cech dostaw, usług lub robót budowlanych, przepisy art. 99–106 Pzp, tj. zasady dotyczące opisu przedmiotu zamówienia oraz przedmiotowych środków dowodowych, stosuje się odpowiednio.
Zamawiający, ustanawiając system kwalifikowania wykonawców, może ponadto określić wymagania dotyczące zachowania poufnego charakteru informacji przekazanych wykonawcy w związku z systemem kwalifikowania wykonawców. Tego rodzaju wymagania powinny zostać wskazane, zgodnie z wyborem zamawiającego, w dokumentach zamówienia lub w ogłoszeniu o zamówieniu.
System kwalifikowania wykonawców ustanawia się na czas określony. Przez cały okres obowiązywania systemu wykonawcy powinni mieć możliwość składania wniosków o dopuszczenie do udziału w systemie i ich aktualizacji.