Dział III
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości mniejszej niż progi unijne
Rozdział 4
Tryby udzielania zamówień
Oddział 1
Tryb podstawowy
Art. 283
Minimalne terminy składania ofert w trybie podstawowym
Zamawiający wyznacza termin składania ofert z uwzględnieniem złożoności zamówienia oraz czasu potrzebnego na ich przygotowanie, z tym że termin ten w przypadku dostaw i usług nie może być krótszy niż 7 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych, a w przypadku robót budowlanych nie może być krótszy niż 14 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych.
1. Wyznaczenie terminu składania ofert. Art. 283 Pzp określa zasady wyznaczania przez zamawiającego terminu składania ofert w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu. Terminy minimalne na składanie ofert w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu są takie same we wszystkich trzech wariantach trybu podstawowego. Powyższa regulacja nie ma natomiast zastosowania do ofert dodatkowych oraz ofert ostatecznych (zasady wyznaczania terminów składania ofert dodatkowych oraz ofert ostatecznych określa art. 296 ust. 1 i 3 Pzp).
2. Zasady wyznaczania terminu składania ofert. Termin składania ofert wyznacza zamawiający. Regułą jest to, aby termin ten był wyznaczony z uwzględnieniem:
1) złożoności zamówienia oraz
2) czasu potrzebnego na przygotowanie ofert.
3. Minimalne terminy składania ofert. Art. 283 Pzp określa minimalne terminy składania ofert dla następujących rodzajów zamówień:
1) dla dostaw i usług – termin składania ofert nie może być krótszy niż 7 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w BZP,
2) dla robót budowlanych – termin składania ofert nie może być krótszy niż 14 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w BZP.
4. Miejsca publikacji terminów na składanie ofert. Termin składania ofert w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu zamawiający wskazuje w SWZ – w przypadku wariantu pierwszego (art. 275 pkt 1 Pzp) i drugiego (art. 275 pkt 2 Pzp) trybu podstawowego (zob. art. 281 ust. 1 pkt 13 Pzp), w OPW – w przypadku wariantu trzeciego (art. 275 pkt 3 Pzp) trybu podstawowego (zob. art. 282 ust. 1 Pzp) oraz w ogłoszeniu o zamówieniu.
5. Przedłużenie terminu składania ofert. Pzp przewiduje obligatoryjne przedłużenie terminu składania ofert w następujących sytuacjach:
1) w przypadku, o którym mowa w art. 271 ust. 3 Pzp – gdy dochodzi do zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu i zmiana ta jest istotna, w szczególności dotyczy określenia przedmiotu, wielkości lub zakresu zamówienia, kryteriów oceny ofert, warunków udziału w postępowaniu lub sposobu oceny ich spełniania (zob. art. 271 ust. 3 Pzp z komentarzem);
2) w przypadku, o którym mowa w art. 286 ust. 3 Pzp – gdy dochodzi do zmiany SWZ, a zmiana ta jest istotna dla sporządzenia oferty lub wymaga od wykonawców dodatkowego czasu na zapoznanie się ze zmianą i przygotowanie ofert (zob. art. 286 ust. 3 Pzp z komentarzem);
3) w przypadku, o którym mowa w art. 286 ust. 4 Pzp – gdy dochodzi do zmiany OPW, a zmiana ta jest istotna dla sporządzenia ofert podlegających negocjacjom lub wymaga od wykonawców dodatkowego czasu na zapoznanie się ze zmianą i przygotowanie tych ofert (zob. art. 286 ust. 3 Pzp z komentarzem);
4) w przypadku, o którym mowa w art. 284 ust. 3 Pzp – gdy zamawiający nie udzieli wyjaśnień SWZ albo OPW w określonym terminie, przedłuża termin składania ofert albo ofert podlegających negocjacjom.