Dział IX
Środki ochrony prawnej
Rozdział 2
Postępowanie odwoławcze
Oddział 9
Orzeczenia Izby
Art. 563
Kara finansowa 10% wartości wynagrodzenia wykonawcy
Kary finansowe, o których mowa w art. 554 ust. 3 pkt 2 lit. b oraz c, nakłada się na zamawiającego w wysokości do 10% wartości wynagrodzenia wykonawcy przewidzianego w zawartej umowie, biorąc pod uwagę rodzaj i zakres naruszenia, za które kara jest orzekana, oraz wartość wynagrodzenia wykonawcy przewidzianego w zawartej umowie.
1. Wysokość kary finansowej. Art. 563 Pzp reguluje wysokość kary finansowej nakładanej na podstawie:
1) art. 554 ust. 3 pkt 2 lit. b Pzp lub
2) art. 554 ust. 3 pkt 2 lit. c Pzp.
Maksymalna wysokość kary finansowej nakładanej na podstawie tych przepisów wynosi do 10% wartości wynagrodzenia wykonawcy przewidzianego w zawartej umowie. Przepis nie określa minimalnego wymiaru kary finansowej w takich przypadkach.
Określając wysokość kary finansowej nakładanej, KIO bierze pod uwagę:
1) rodzaj i zakres naruszenia oraz
2) wartość wynagrodzenia wykonawcy przewidzianego w zawartej umowie.
Z powyższą dyspozycją koresponduje przepis art. 543 Pzp, zgodnie z którym KIO może przeprowadzić postępowanie wyjaśniające m.in. w celu nałożenia kary finansowej.
2. Możliwość nałożenia kary przez sąd okręgowy. Należy zwrócić uwagę, że karę finansową może także nałożyć sąd okręgowy, rozpoznający skargę na orzeczenie KIO. Wynika to z treści art. 588 ust. 2 Pzp, który stanowi, że w przypadku uwzględnienia skargi na orzeczenie KIO sąd stosuje odpowiednio m.in. przepisy art. 563–567 Pzp.