Dział I
Przepisy ogólne
Rozdział 6
Zamawiający i wykonawcy
Oddział 1
Zamawiający
Art. 53
Komisja przetargowa
1. Jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza progi unijne, kierownik zamawiającego powołuje komisję do przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia, zwaną dalej „komisją przetargową”.
2. Jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż progi unijne, kierownik zamawiającego może powołać komisję przetargową.
3. Komisja przetargowa może mieć charakter stały lub być powoływana do przygotowania i przeprowadzenia określonych postępowań.
1. Powołanie komisji przetargowej. Kierownik zamawiającego ma obowiązek powołać komisję przetargową, jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza progi unijne. W przypadku gdy wartość zamówienia jest mniejsza niż progi unijne, kierownik zamawiającego może powołać komisję przetargową. Odwołanie w art. 53 Pzp do wartości zamówienia, wskazuje, że jakkolwiek decyzję o powołaniu komisji przetargowej można rozpatrywać w kategoriach zarządczych, to funkcjonowanie komisji odnosi się do konkretnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Dlatego rolą kierownika zamawiającego jest zapewnienie, aby postępowanie o udzielenie zamówienia o wartości równej lub przekraczającej progi unijne prowadzone było przy udziale komisji, niezależnie od stałego czy doraźnego jej charakteru.
2. Wyjątki od obowiązku powołania komisji. W niektórych ustawowo określonych przypadkach kierownik zamawiającego nie musi powoływać komisji przetargowej, nawet gdy wartość zamówienia, zgodnie z zasadą określoną w ust. 1 komentowanego przepisu, obligowałaby go do jej powołania. Zgodnie z art. 215 ust. 1 Pzp zamawiający może odstąpić od stosowania art. 53–55 Pzp w przypadku zamówień udzielanych z wolnej ręki na podstawie art. 214:
1) ust. 1 pkt 1 lit. b, pkt 2, 4, 9 i 10;
2) pkt 5, w celu ograniczenia skutków zdarzenia losowego wywołanego przez czynniki zewnętrzne, którego nie można było przewidzieć, w szczególności zagrażającego życiu lub zdrowiu ludzi lub grożącego powstaniem szkody o znacznych rozmiarach;
3) pkt 1 lit. a, których przedmiotem są:
a. dostawy wody za pomocą sieci wodociągowej lub odprowadzanie ścieków do sieci kanalizacyjnej,
b. dostawy gazu z sieci gazowej,
c. dostawy ciepła z sieci ciepłowniczej,
d. usługi przesyłowe lub dystrybucyjne energii elektrycznej, ciepła lub paliw gazowych.
Przepisy dotyczące komisji przetargowej nie mają również zastosowania do przygotowania i przeprowadzenia konkursu (art. 328 ust. 1 Pzp). Obowiązek powołania komisji przetargowej nie dotyczy również postępowań o udzielenie zamówienia sektorowego (art. 393 ust. 5 Pzp).
3. Stała i doraźna komisja przetargowa. Komisja przetargowa może mieć charakter stały lub być powoływana do przygotowania i przeprowadzenia określonych postępowań. Komisja stała powoływana jest do udziału we wszystkich postępowaniach prowadzonych przez zamawiającego. Komisja doraźna może być powoływana w związku z konkretnym postępowaniem o udzielenie zamówienia albo w odniesieniu do określonej kategorii postępowań wyodrębnionych przedmiotowo, wartościowo czy też w odniesieniu do określonych trybów udzielania zamówień. Decyzja w tym zakresie należy do kierownika zamawiającego.