Dział VI
Zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa
Rozdział 3
Tryby udzielania zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa
Art. 417
Kryteria oceny ofert i wybór oferty najkorzystniejszej
1. W przypadku zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa kryteriami oceny ofert są cena albo cena lub koszt i inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia, o których mowa w art. 242 ust. 2, lub inne kryteria, w szczególności rentowność, bezpieczeństwo dostaw, interoperacyjność oraz właściwości operacyjne, określone w SWZ.
2. Zamawiający, udzielając zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa w trybie przetargu ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnego albo negocjacji bez ogłoszenia, określa w dokumentach zamówienia kryteria oceny ofert wraz z ich opisem, podaniem wagi tych kryteriów oraz sposobem oceny ofert.
1. Wybór oferty najkorzystniejszej. Do zamówień udzielanych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa zastosowanie znajdują przepisy działu II rozdziału 7 Pzp.
Jedynym wyjątkiem jest przepis art. 245 ust. 6 Pzp, który dotyczy stosowania obowiązkowych wspólnych metod obliczania kosztów cyklu życia w przypadku zamówień klasycznych objętych dyrektywą klasyczną.
2. Kryteria oceny ofert. W myśl ogólnych zasad wyrażonych w art. 241 Pzp kryteria oceny ofert, po pierwsze, muszą być związane z przedmiotem zamówienia. Związek kryteriów oceny ofert z przedmiotem zamówienia istnieje wówczas, gdy kryteria te dotyczą robót budowlanych, dostaw lub usług, będących przedmiotem zamówienia w dowolnych aspektach oraz w odniesieniu do dowolnych etapów ich cyklu życia, w tym do elementów składających się na proces produkcji, dostarczania lub wprowadzania na rynek, nawet jeżeli elementy te nie są istotną cechą przedmiotu zamówienia. Po drugie, kryteria oceny ofert nie mogą dotyczyć właściwości wykonawcy, w szczególności jego wiarygodności ekonomicznej, technicznej lub finansowej.
Przepis art. 417 Pzp stanowi uzupełnienie regulacji zawartej w art. 242 Pzp na użytek udzielania zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. Zgodnie z art. 242 ust. 1 Pzp najkorzystniejsza oferta może zostać wybrana na podstawie kryteriów jakościowych oraz ceny lub kosztu albo wyłącznie ceny lub kosztu. Przepis art. 242 ust. 2 Pzp zawiera otwarty katalog innych niż cena lub koszt kryteriów oceny ofert, zwanych jakościowymi kryteriami oceny ofert. Zgodnie z tym przepisem, jakościowymi kryteriami oceny ofert mogą być w szczególności:
1) kryteria odnoszące się do jakości, w tym do parametrów technicznych, właściwości estetycznych i funkcjonalnych takich jak dostępność dla osób niepełnosprawnych lub uwzględnianie potrzeb użytkowników,
2) kryteria odnoszące się do aspektów społecznych, w tym integracji zawodowej i społecznej osób defaworyzowanych, o których mowa w art. 94 ust. 1 Pzp,
3) kryteria odnoszące się do aspektów środowiskowych, w tym efektywności energetycznej przedmiotu zamówienia,
4) kryteria odnoszące się do aspektów innowacyjnych,
5) kryteria odnoszące się do organizacji, kwalifikacji zawodowych i doświadczenia osób wyznaczonych do realizacji zamówienia, jeżeli mogą one mieć znaczący wpływ na jakość wykonania zamówienia,
6) kryteria odnoszące się do serwisu posprzedażnego, pomocy technicznej, warunków dostawy takich jak termin, sposób lub czas dostawy, oraz okresu realizacji.
Na mocy przepisu art. 417 ust. 1 zdanie pierwsze Pzp otwarty katalog jakościowych, tj. innych niż cena lub koszt, kryteriów oceny ofert został uzupełniony o rentowność, bezpieczeństwo dostaw, interoperacyjność oraz właściwości operacyjne.
Przepis art. 417 ust. 1 Pzp stanowi przeniesienie na grunt prawa krajowego regulacji przewidzianej w art. 47 ust. 1 lit. a) dyrektywy obronnej.
Rentowność, o której mowa w tych przepisach, należy rozumieć jako efektywność kosztową (ang. cost-effectiveness; franc. rentabilité).
3. Opis, waga i sposób oceny. Zamawiający ma obowiązek określenia i opisania kryteriów oceny ofert w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia, tzn. SWZ lub OPW. Określeniu i opisaniu kryteriów oceny ofert musi towarzyszyć podanie przez zamawiającego ich wagi oraz opisanie sposobu dokonywania oceny ofert. Obowiązek ten dotyczy zamówień udzielanych w trybach przetargu ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnego albo negocjacji bez ogłoszenia. Zamawiający nie ma obowiązku określenia w dokumentach zamówienia kryteriów oceny ofert wraz z ich opisem, podaniem wagi tych kryteriów oraz sposobem oceny ofert, jeśli udziela zamówienia w trybie z wolnej ręki.
3.1. Opis kryteriów oceny ofert. Zgodnie z art. 240 ust. 1 Pzp na zamawiającym spoczywa obowiązek dokonania opisu kryteriów oceny ofert w sposób jednoznaczny i zrozumiały. W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 240 ust. 2 Pzp kryteria oceny ofert i ich opis nie mogą pozostawiać zamawiającemu nieograniczonej swobody wyboru najkorzystniejszej oferty oraz muszą umożliwiać weryfikację i porównanie poziomu oferowanego wykonania przedmiotu zamówienia na podstawie informacji przedstawianych w ofertach.
3.2. Waga kryteriów oceny ofert. Na mocy art. 247 Pzp w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia zamawiający określa wagę, jaką przypisuje każdemu z kryteriów wybranych do celów ustalenia oferty najkorzystniejszej, z wyjątkiem sytuacji, gdy najkorzystniejszą ofertę określa się wyłącznie na podstawie ceny. Wagi przypisane każdemu z kryteriów mogą być wyrażone za pomocą przedziału z odpowiednią rozpiętością maksymalną.
Należy przyjąć, że jeżeli w opinii zamawiającego przedstawienie wag z oczywistych przyczyn nie jest możliwe, zamawiający wskazuje w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia (czyli w SWZ lub OPW) kryteria w kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego (por. art. 47 ust. 2 akapit trzeci dyrektywy obronnej).