Dział V
Zamówienia sektorowe
Rozdział 4
Tryby udzielania zamówień sektorowych
Art. 379
Przetarg ograniczony
1. Do przetargu ograniczonego stosuje się przepisy art. 140 i art. 142–151.
2. Zamawiający zapewnia, na stronie internetowej prowadzonego postępowania, bezpłatny, pełny, bezpośredni i nieograniczony dostęp do SWZ od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub od dnia wysłania zaproszenia do potwierdzenia zainteresowania, nie krócej niż do dnia udzielenia zamówienia. Przepisy art. 133 ust. 2 i 3 stosuje się.
3. W postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu ograniczonego zamawiający może wyznaczyć:
1) termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu nie krótszy niż 30 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej lub przekazania zaproszenia do potwierdzenia zainteresowania, a w wyjątkowych przypadkach 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej lub przekazania zaproszenia do potwierdzenia zainteresowania;
2) termin składania ofert nie krótszy niż 10 dni, z uwzględnieniem czasu potrzebnego na przygotowanie i złożenie oferty;
3) dowolny termin składania ofert, jeżeli wszyscy wykonawcy, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert, wyrazili na to zgodę.
1. Przetarg ograniczony. Co do zasady do postępowań o udzielenie zamówienia sektorowego prowadzonych w trybie przetargu ograniczonego stosuje się przepisy dotyczące tej procedury właściwe dla zamówień klasycznych o wartości równej lub wyższej niż progi unijne (zob. komentarz do art. 140–151 Pzp). Zamawiający sektorowi, inaczej niż zamawiający klasyczni, mają jednak możliwość wyznaczenia krótszego terminu na składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Podstawowym terminem jest termin 30 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu UPUE lub od dnia przekazania zaproszenia do potwierdzenia zainteresowania. Jednakże w wyjątkowych przypadkach termin ten może być skrócony do 15 dni. Ponadto w zamówieniach sektorowych termin na składanie ofert może zostać ustalony w drodze wzajemnego porozumienia między zamawiającym a wykonawcami. Termin na składanie ofert może też zostać wyznaczony samodzielnie przez zamawiającego i może wynosić nie mniej niż 10 dni, przy czym interpretując przepis art. 379 ust. 3 pkt 2 Pzp, należy mieć na uwadze brzmienie art. 46 ust. 2 akapit 3 dyrektywy sektorowej, którą ten przepis wdraża do prawa krajowego. Zgodnie z przywołaną regulacją unijną 10-dniowy termin na składanie ofert zamawiający może wyznaczyć w przypadku nieosiągnięcia porozumienia z wykonawcami w sprawie terminu składania ofert. Jednocześnie, wyznaczając ten termin, powinien uwzględnić czas potrzebny na przygotowanie i złożenie ofert.
Tym samym, jeśli chodzi o wyznaczanie terminu składania ofert, zamawiający sektorowy ma do wyboru kilka możliwości: może skorzystać z terminu podstawowego przewidzianego dla przetargu ograniczonego w przepisach dotyczących zamówień klasycznych, może też wyznaczyć termin w drodze uzgodnienia z wykonawcami, a jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia z wykonawcami w tej kwestii, może samodzielnie wyznaczyć termin na składanie ofert, uwzględniający czas potrzebny na przygotowanie i złożenie oferty, nie krótszy jednak niż 10 dni.
Podobnie jak zamawiający klasyczni, zamawiający sektorowi mają też obowiązek zapewnienia na stronie internetowej prowadzonego postępowania bezpłatnego, pełnego, bezpośredniego i nieograniczonego dostępu do SWZ co najmniej do dnia udzielenia zamówienia. Dostęp do SWZ powinien być zapewniony od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu w DUUE lub od dnia przekazania zaproszenia do potwierdzenia zainteresowania. Stosuje się także art. 133 ust. 2 Pzp dotyczący obowiązku przekazania dokumentów w inny, określony przez zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu sposób, jeśli nie można zapewnić dostępu do SWZ na stronie internetowej z powodu jednej z sytuacji określonych w art. 65 ust. 1 Pzp (wyjątki od zastosowania środków komunikacji elektronicznej). Zastosowanie znajdzie również regulacja zawarta w art. 133 ust. 3 Pzp, zobowiązująca zamawiającego do określenia w ogłoszeniu o zamówieniu sposobu dostępu do informacji oraz wymagań związanych z ochroną ich poufnego charakteru w sytuacji, w której zamawiający nie może zapewnić dostępu do części SWZ na stronie internetowej z powodu ochrony poufnego charakteru tych informacji.