Dział II
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne
Rozdział 3
Tryby udzielania zamówień
Oddział 3
Przetarg ograniczony
Art. 140
Przetarg ograniczony – definicja trybu
Przetarg ograniczony to tryb udzielenia zamówienia, w którym w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu, wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy, a oferty mogą składać wyłącznie wykonawcy zaproszeni do składania ofert.
1. Charakterystyka trybu przetargu ograniczonego. Zgodnie z art. 140 Pzp przetarg ograniczony to tryb udzielenia zamówienia, w którym:
1) w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy, a następnie
2) oferty mogą składać wyłącznie wykonawcy zaproszeni do składania ofert.
Wszczęcie postępowania w trybie przetargu ograniczonego jest możliwe bez konieczności spełnienia jakichkolwiek dodatkowych przesłanek wymaganych do zastosowania tego trybu. Tryb ten jest procedurą dwuetapową nieprzewidującą możliwości negocjacji ofert.
2. Brak możliwości stosowania przetargu ograniczonego w zamówieniach klasycznych o wartości mniejszej niż progi unijne. Przepisy Pzp dotyczące trybu przetargu ograniczonego stanowią wdrożenie przepisów dyrektywy klasycznej w zakresie tzw. procedury ograniczonej. Należy przy tym zaznaczyć, że na gruncie Pzp nie jest możliwe zastosowanie tego trybu w przypadku zamówień klasycznych o wartości mniejszej niż progi unijne. W zamian za to będzie możliwe zastosowanie na podstawie art. 275 Pzp trybu podstawowego (do wyboru 3 warianty postępowania).
3. Etapy trybu przetargu ograniczonego. Datą wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia w trybie przetargu ograniczonego jest dzień przekazania ogłoszenia o zamówieniu UPUE. Natomiast uzewnętrznienie postępowania względem wszystkich zainteresowanych wykonawców następuje z momentem publikacji ogłoszenia o zamówieniu w DUUE oraz udostępnienia SWZ na stronie internetowej prowadzonego postępowania. SWZ należy więc udostępnić na stronie internetowej prowadzonego postępowania od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu w DUUE.
W odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu każdy wykonawca może złożyć wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a zamawiający ma obowiązek oceny wszystkich złożonych wniosków, w tym dokonania kwalifikacji podmiotowej wykonawcy zgodnie z przepisami działu II Pzp. Natomiast oferty mogą składać wykonawcy zaproszeni do składania ofert, tj. wyłącznie ci wykonawcy, do których zamawiający skierował zaproszenie do składania ofert.