DZIAŁ IV
Szczególne instrumenty i procedury w zakresie zamówień klasycznych
Rozdział 4
Zamówienia na usługi społeczne i inne szczególne usługi
Art. 359
Próg stosowania ustawy dla zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi
Przy udzielaniu zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi stosuje się przepisy ustawy właściwe dla:
1) zamówień klasycznych, o wartości równej lub przekraczającej progi unijne – jeżeli wartość zamówienia wyrażona w złotych jest równa lub przekracza równowartość kwoty 750 000 euro, z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszego rozdziału;
2) zamówień klasycznych o wartości mniejszej niż progi unijne – jeżeli wartość zamówienia wyrażona w złotych jest mniejsza niż równowartość kwoty 750 000 euro, nie mniejsza jednak niż równowartość kwoty 130 000 złotych.
1. Geneza wydzielenia usług społecznych i innych szczególnych usług. Usługi społeczne i inne szczególne usługi stanowią specjalny katalog usług wyróżniony w art. 74–77 dyrektywy klasycznej i transponowany do Pzp w rozdziale 4 (art. 359–361 Pzp). Zgodnie z motywem 114 preambuły dyrektywy klasycznej podstawą do wyróżnienia usług społecznych i innych szczególnych usług spośród pozostałych usług jest ich „ograniczony wymiar transgraniczny”, co w założeniu przekłada się na mniejsze zainteresowanie zamówieniami w przedmiocie tych usług przez wykonawców z innych państw członkowskich UE. Jak wskazano dalej w motywie 114, celowe jest ustanowienie „szczególnego systemu udzielania zamówień publicznych na takie usługi, o wyższym progu niż próg mający zastosowanie do innych usług”. Szczególne instrumenty udzielania zamówień publicznych na te usługi polegają zatem na ustanowieniu:
1) wyższego progu stosowania przepisów dyrektyw dla tego typu usług (750 000 euro),
2) łagodniejszego reżimu udzielania zamówień na tego typu usługi.
2. Zakres usług społecznych i innych szczególnych usług. Usługi społeczne i inne szczególne usługi określone zostały w art. 7 pkt 34 Pzp poprzez odesłanie do wyliczenia w załączniku XIV do dyrektywy klasycznej. Załącznik ten zawiera następujące kategorie usług:
1) usługi zdrowotne, społeczne i pokrewne,
2) usługi administracyjne w zakresie edukacji, opieki zdrowotnej i kultury,
3) usługi w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia społecznego,
4) świadczenia społeczne,
5) inne usługi komunalne, socjalne i osobiste, w tym usługi świadczone przez związki zawodowe, organizacje polityczne, stowarzyszenia młodzieżowe i inne organizacje członkowskie,
6) usługi religijne,
7) usługi hotelowe i restauracyjne,
8) usługi prawne, niewyłączone na mocy innych przepisów dyrektywy klasycznej lub sektorowej,
9) inne usługi administracyjne i rządowe,
10) świadczenie usług na rzecz społeczności,
11) usługi w zakresie więziennictwa, bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa, o ile nie są wyłączone na mocy innych przepisów dyrektywy klasycznej lub sektorowej,
12) usługi detektywistyczne i ochroniarskie,
13) usługi międzynarodowe,
14) usługi pocztowe,
15) usługi różne (formowanie opon i usługi kowalskie).
Kategorie usług zawarte w opisie wskazanym w załączniku do dyrektywy wymagają łącznego odczytania wraz z przynależącymi do nich kodami CPV. Dopiero łączne przyporządkowanie danej usługi o określonym kodzie CPV do odpowiedniego opisu i kodu CPV usług określonych jako społeczne lub inne szczególne w załączniku do dyrektywy pozwala na przesądzenie, czy dana usługa ma charakter społeczny lub jest inną szczególną usługą, a zatem mają do niej zastosowanie regulacje z rozdziału 4 działu IV Pzp.
3. Zamknięty charakter katalogu usług. Katalog usług społecznych i innych szczególnych usług ma charakter zamknięty. Jeżeli zatem kod CPV danej usługi nie mieści się w wykazie kodów z załącznika XIV do dyrektywy klasycznej, taka usługa nie będzie usługą społeczną lub inną szczególną usługą.
4. Wyższy próg unijny stosowania ustawy dla zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi. Ustawa Pzp w ślad za dyrektywą klasyczną wprowadza nowy próg właściwy dla zamówień klasycznych na usługi społeczne i inne szczególne usługi w wysokości 750 000 euro. Próg 750 000 euro jest stały dla zamówień społecznych niezależnie od typu zamawiającego. Zamówienia klasyczne na usługi społeczne i inne szczególne usługi o wartości równej lub przekraczającej równowartość progu 750 000 euro udziela się według reżimu zamówień klasycznych, o których mowa w dziale II Pzp, tj. Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne, z modyfikacjami, o których mowa w art. 360 Pzp. Zamówienia klasyczne na usługi społeczne i inne szczególne usługi o wartości mniejszej niż równowartość progu 750 000 euro (ale większej niż 130 000 złotych) udziela się według reżimu zamówień klasycznych, o których mowa w dziale III Pzp, tj. Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości mniejszej niż progi unijne. Jeżeli wartość zamówienia klasycznego na usługi społeczne i inne szczególne usługi zostanie ustalona w kwocie poniżej 130 000 złotych, do takiego zamówienia Pzp nie znajdzie zastosowania.