DZIAŁ IV
Szczególne instrumenty i procedury w zakresie zamówień klasycznych
Rozdział 3
Konkurs
Oddział 4
Konkurs nieograniczony i konkurs ograniczony
Art. 340
Ogłoszenia o konkursie
1. Zamawiający wszczyna konkurs przez:
1) przekazanie ogłoszenia o konkursie Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, w przypadku gdy wartość konkursu jest równa lub przekracza progi unijne;
2) zamieszczenie ogłoszenia o konkursie w Biuletynie Zamówień Publicznych, w przypadku gdy wartość konkursu jest mniejsza niż progi unijne.
2. Do ogłoszeń o konkursie stosuje się odpowiednio przepisy art. 86–88 i art. 90, a jeżeli wartość konkursu jest mniejsza niż progi unijne – przepisy art. 267 oraz art. 269–272.
3. Zamawiający zapewnia, na stronie internetowej prowadzonego konkursu, bezpłatny, pełny, bezpośredni i nieograniczony dostęp do regulaminu konkursu, odpowiednio od dnia publikacji ogłoszenia o konkursie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub zamieszczenia ogłoszenia o konkursie w Biuletynie Zamówień Publicznych, nie krócej niż do upływu terminu na składanie prac konkursowych.
1. Ogłoszenia o konkursie. Każdy konkurs wszczyna się przy pomocy publicznego ogłoszenia o konkursie. W zależności od wartości konkursu wszczęcie następuje za pośrednictwem ogłoszenia przekazywanego do UPUE lub zamieszczonego w BZP. Do przekazywania (zamieszczania) właściwych ogłoszeń o konkursie zastosowanie znajdą odpowiednie przepisy dotyczące ogłoszeń o zamówieniu. Jeżeli wartość konkursu przekracza kwoty unijne, do konkursu zastosowanie znajdą przepisy art. 86–88 i art. 90 Pzp, które stanowią m.in. o:
1) obowiązku przygotowania ogłoszeń zgodnie z wzorami standardowych formularzy określonymi w rozporządzeniu Komisji (UE) w sprawie ogłoszeń,
2) obowiązku przekazywania ogłoszeń zgodnie z formatem i procedurami elektronicznego przesyłania ogłoszeń, ustanowionymi przez Komisję Europejską,
3) obowiązku dokumentowania (art. 87 ust. 3 Pzp),
4) obowiązku udostępnienia ogłoszeń na stronie internetowej i fakultatywnej możliwości udostępnienia w innych miejscach,
5) dopuszczalności zmiany ogłoszenia.
Jeżeli wartość konkursu jest mniejsza niż kwoty unijne, zastosowanie znajdą przepisy art. 267 oraz art. 269–272 Pzp. Art. 267 ust. 2 pkt 4 Pzp wprost przewiduje ogłoszenie o konkursie, które dla konkursów o wartości mniejszej niż kwoty unijne jest obligatoryjne. Pozostałe przepisy mające zastosowanie także do konkursów stanowią m.in. o:
1) obowiązku przekazywania ogłoszeń przy użyciu środków komunikacji elektronicznej,
2) obowiązku dokumentowania (art. 267 ust. 3 Pzp),
3) fakultatywnej możliwości udostępnienia ogłoszenia w innych miejscach, w tym na stronie internetowej,
4) dopuszczalności zmiany ogłoszenia.
Pzp nie przewiduje dla konkursów, niezależnie od ich wartości, wstępnych ogłoszeń informacyjnych.
2. Udostępnianie regulaminu konkursu. Regulamin, podobnie jak SWZ, zamieszcza się na stronie internetowej w sposób określony w przepisie. Pzp nie przewiduje przekazywania regulaminu konkursu na wniosek. Dla konkursów o wartości równej lub przekraczającej kwoty unijne moment udostępnienia regulaminu jest analogiczny jak moment udostępniania SWZ dla takich zamówień (art. 133 ust. 1 Pzp). Z kolei dla konkursów o wartości mniejszej niż kwoty unijne moment udostępnienia regulaminu jest analogiczny jak moment udostępniania SWZ dla takich zamówień (art. 280 ust. 1 pkt 1 Pzp). Kierując się zasadą przejrzystości konkursu, zamawiający organizujący konkurs jedno- lub dwuetapowy zapewnia, na stronie internetowej prowadzonego konkursu, bezpłatny, pełny, bezpośredni i nieograniczony dostęp do regulaminu konkursu, nie krócej niż do upływu terminu na składanie prac konkursowych (a zatem nie tylko do etapu składania opracowań studialnych w konkursie dwuetapowym).