Dział III
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości mniejszej niż progi unijne
Rozdział 4
Tryby udzielania zamówień
Oddział 4
Zamówienie z wolnej ręki
Art. 306
Ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy, kwalifikacja podmiotowa
1. Zamawiający, po wszczęciu postępowania, może zamieścić w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy.
2. Zamawiający, przed udzieleniem zamówienia, może żądać od wykonawcy złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1, lub podmiotowych środków dowodowych.
1. Ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy. Zamawiający po wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki może zamieścić ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy w BZP. Jest to ogłoszenie, o którym mowa w art. 267 ust. 2 pkt 2 Pzp. BZP jest udostępniony na stronie internetowej UZP.
Celem tego ogłoszenia jest poinformowanie wykonawców o planowanym przez zamawiającego udzieleniu zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki. Powzięcie tej informacji umożliwia przede wszystkim zakwestionowanie przez wykonawców podstaw do zastosowania przez zamawiającego tego trybu postępowania. W tym celu wykonawca może skorzystać z przysługujących mu na gruncie Pzp środków ochrony prawnej. Ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy ma charakter fakultatywny, a jego zamieszczenie jest pozostawione do decyzji zamawiającego. Pzp nie precyzuje, w jakim konkretnie terminie zamawiający ma zamieścić ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy, podając jedynie, że zamieszczenie w BZP ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy ma nastąpić po wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, czyli po przekazaniu przez zamawiającego wybranym przez niego wykonawcom zaproszenia do negocjacji. Ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy zamieszcza się na zasadach określonych w dziale III, rozdziale 2 „Ogłoszenia” Pzp. Zgodnie z art. 269 ust. 1 Pzp zamawiający zamieszcza ogłoszenie w BZP, przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, za pomocą dostępnych tam formularzy. Więcej na temat zamieszczania ogłoszenia – zob. rozdział 2 „Ogłoszenia”, w dziale III Pzp z komentarzem.
Brak zamieszczenia w BZP ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy może mieć wpływ na terminy do wniesienia odwołania na czynność (bądź zaniechanie czynności) do KIO stosownie do treści art. 515 ust. 4 Pzp (por. komentarz do działu IX art. 515 Pzp).
Przypomnieć warto, że zgodnie z treścią art. 309 ust. 1 Pzp zamawiający zobligowany jest do zamieszczenia w BZP ogłoszenia o wyniku postępowania, zawierającego informację o udzieleniu zamówienia lub unieważnieniu postępowania, nie później niż w terminie 30 dni od zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia.
2. Kwalifikacja podmiotowa wykonawcy. W celu maksymalnego odformalizowania „krajowego” trybu zamówienia z wolnej ręki zamawiający w istocie nie mają obowiązku przeprowadzania kwalifikacji podmiotowej wykonawcy, gdyż żądanie oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1 Pzp, lub podmiotowych środków dowodowych jest zgodnie z art. 306 ust. 2 Pzp dobrowolne.