Dział III
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości mniejszej niż progi unijne
Rozdział 5
Wybór najkorzystniejszej oferty
Art. 309
Ogłoszenie o wyniku postępowania
1. Zamawiający nie później niż w terminie 30 dni od dnia zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia zamieszcza w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o wyniku postępowania zawierające informację o udzieleniu zamówienia lub unieważnieniu postępowania.
2. Zamawiający może nie zawierać niektórych informacji w ogłoszeniu, o którym mowa w ust. 1, jeżeli ich ujawnienie w treści opublikowanego ogłoszenia mogłoby utrudnić egzekwowanie prawa lub w inny sposób byłoby sprzeczne z interesem publicznym, mogłoby zaszkodzić uzasadnionym interesom gospodarczym konkretnego wykonawcy lub mogłoby negatywnie wpłynąć na uczciwą konkurencję pomiędzy wykonawcami.
1. Obowiązek informacyjny. Obowiązek zamieszczenia w BZP ogłoszenia o wyniku postępowania jest dopełnieniem stosowanej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zasady przejrzystości. Jest to również narzędzie, które dopełnia realizowaną w postępowaniu zasadę jawności. W szczególności wszyscy zainteresowani mają prawo wiedzieć, na co zostały wydane pieniądze publiczne, komu zostało zlecone wykonanie zamówienia publicznego i za jaką kwotę. Obowiązek zamieszczenia przez zamawiającego w BZP ogłoszenia o wyniku postępowania dotyczy zarówno sytuacji, w której została zawarta umowa w sprawie udzielenia zamówienia publicznego, jak i sytuacji, w której postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego zostało unieważnione. Zakres informacji zamieszczanych w ogłoszeniu określa załącznik nr 3 rozporządzenia wydanego na podstawie art. 272 ust. 2 Pzp, tj. rozporządzenie w sprawie ogłoszeń w BZP. W ogłoszeniu tym zamawiający podaje m.in. informacje: o ofertach uzyskanych w postępowaniu, o wykonawcy, któremu zostało udzielone zamówienie, oraz o wartości i okresie obowiązywania umowy albo o podstawie prawnej i przyczynach unieważnienia postępowania.
2. Brak obowiązku podawania niektórych informacji. Przepis art. 309 ust. 2 Pzp, stanowiący odpowiednik art. 265 ust. 2 Pzp dotyczącego postępowań o wartości równej lub przekraczającej progi unijne, daje podstawę do niezamieszczania w ogłoszeniu o wyniku postępowania informacji, których ujawnienie w treści opublikowanego ogłoszenia mogłoby utrudnić egzekwowanie prawa, lub w inny sposób byłoby sprzeczne z interesem publicznym, mogłoby zaszkodzić uzasadnionym interesom gospodarczym konkretnego wykonawcy lub mogłoby negatywnie wpłynąć na uczciwą konkurencję pomiędzy wykonawcami. W tym zakresie przepisy Pzp nawiązują do art. 50 ust. 4 dyrektywy klasycznej oraz art. 70 ust. 3 dyrektywy sektorowej. Analogiczną regulację zawiera także Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 oraz Porozumienie WTO ws. Zamówień Rządowych (GPA). Informacje chronione, o których mowa w art. 309 ust. 2 Pzp, nie są to informacje chronione w oparciu o inne podstawy prawne, jak np. informacje niejawne chronione w oparciu o ustawę o ochronie informacji niejawnych. Dopuszczona w Pzp możliwość odstąpienia przez zamawiającego od zamieszczania niektórych informacji w ogłoszeniu o wyniku postępowania stoi na straży pewności prawa, ograniczając możliwość nieujawniania niektórych informacji wyłącznie do wskazanych Pzp przypadków. Przepis art. 309 ust. 2 Pzp jest wyrazem stosowania zasady proporcjonalności, ponieważ ograniczenie jawności informacji o postępowaniu może mieć miejsce tylko w sytuacjach, gdy ujawnienie takiej informacji godziłoby w inne wartości (egzekwowanie prawa, interes publiczny, uzasadnione interesy wykonawcy) bądź miałoby negatywny wpływ na uczciwą konkurencję pomiędzy wykonawcami. Zamawiający, decydując w zakresie niezamieszczania określonych informacji wymaganych rozporządzeniem w sprawie ogłoszeń w BZP, również kieruje się zasadą proporcjonalności w ocenie, czy występują okoliczności, które mogą stanowić podstawę podjęcia takiej decyzji. Każdy przypadek wystąpienia okoliczności z art. 309 ust. 2 Pzp wymaga indywidualnego podejścia w konkretnych okolicznościach. Informacje zamieszczane w ogłoszeniu o wyniku postępowania, np. w zakresie stosowania innowacyjnych rozwiązań w związku z zawartą umową, mogą podlegać ochronie z uwagi na indywidualną sytuację danego wykonawcy związaną np. z wejściem jego spółki na giełdę czy sprzedażą przedsiębiorstwa, podczas gdy w sytuacji innego wykonawcy taka informacja nie będzie stanowić informacji poufnej.