Dział II
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne
Rozdział 8
Zakończenie postępowania
Art. 258
Brak wymaganej liczby wniosków, ofert lub rozwiązań
1. Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli liczba wykonawców, którzy złożyli niepodlegające odrzuceniu wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu jest mniejsza niż minimalna liczba wykonawców określona w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia, których zamawiający zamierzał zaprosić do składania ofert, ofert wstępnych albo dialogu konkurencyjnego.
2. Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli liczba niepodlegających odrzuceniu ofert wstępnych lub ofert, które podlegają negocjacjom albo liczba rozwiązań przedstawionych przez wykonawców podczas dialogu konkurencyjnego jest mniejsza niż minimalna liczba określona w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia.
3. Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli liczba ofert niepodlegających odrzuceniu, które podlegają negocjacjom na ostatnim etapie jest mniejsza niż 2.
4. Zamawiający może unieważnić postępowanie o zawarcie umowy ramowej, która miała być zawarta z więcej niż jednym wykonawcą, jeżeli wpłynęły mniej niż dwie oferty lub mniej niż dwa wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, niepodlegające odrzuceniu.
1. Cel przepisu. Art. 258 Pzp określa cztery przesłanki unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia oraz o zawarcie umowy ramowej wielostronnej. Wszystkie odnoszą się w istocie do sytuacji, gdy postępowania nie da się rozstrzygnąć na satysfakcjonującym zamawiającego poziomie konkurencyjności z powodu braku minimalnej liczby wykonawców. Przesłanka unieważnienia ma charakter fakultatywny. W razie braku minimalnej liczby wykonawców zamawiający może, wedle własnego uznania, kontynuować postępowanie lub je unieważnić.
2. Brak wystarczającej liczby wniosków. W przetargu ograniczonym, negocjacjach z ogłoszeniem, partnerstwie innowacyjnym oraz dialogu konkurencyjnym zamawiający może ograniczyć liczbę wykonawców zapraszanych odpowiednio do składania ofert, ofert wstępnych lub dialogu (art. 148 ust. 1, art. 159 ust. 1, art. 177 ust. 1 i art. 195 ust. 1 Pzp). W przypadku takim zamawiający wskazuje w ogłoszeniu o zamówieniu oraz w dokumentach zamówienia kryteria selekcji, które zamierza stosować w celu ograniczenia liczby wykonawców, oraz wskazuje minimalną liczbę wykonawców, których zaprosi odpowiednio do składania ofert, ofert wstępnych lub dialogu (art. 148 ust. 2, art. 159 ust. 2, art. 177 ust. 2 i art. 195 ust. 1 Pzp). Jeżeli liczba wykonawców, którzy złożyli niepodlegające odrzuceniu wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, jest mniejsza niż minimalna liczba wykonawców określona w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia, których zamawiający zamierzał zaprosić do składania ofert, ofert wstępnych albo dialogu konkurencyjnego, zamawiający może kontynuować postępowanie albo unieważnić postępowanie na podstawie art. 258 ust. 1 Pzp (art. 149 ust. 2, art. 160 ust. 2, art. 178 ust. 3 i art. 195 ust. 1 Pzp). Unieważnienie postępowania jest tym bardziej uzasadnione, im mniejsza jest liczba prawidłowych wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
3. Brak wystarczającej liczby ofert wstępnych. Z art. 258 ust. 2 Pzp wynika, że w przypadku postępowania w trybie negocjacji z ogłoszeniem oraz partnerstwa innowacyjnego zamawiający może określić w ogłoszeniu lub dokumentach zamówienia minimalną liczbę wykonawców, których zaprosi do negocjacji. Jeżeli liczba niepodlegających odrzuceniu ofert wstępnych jest mniejsza od tej liczby, zamawiający może kontynuować postępowanie lub je unieważnić.
4. Brak wystarczającej liczby rozwiązań. Dokonując wykładni art. 258 ust. 2 Pzp, należy przyjąć, że w przypadku dialogu konkurencyjnego zamawiający może określić w ogłoszeniu lub dokumentach zamówienia minimalną liczbę „rozwiązań przedstawionych przez wykonawców”. W większości przypadków każdy wykonawca uczestniczący w dialogu przedstawia jedno rozwiązanie, choć zamawiający może także dopuścić przedstawienie większej liczby rozwiązań przez jednego wykonawcę228. Zwykle więc liczba rozwiązań będzie równa liczbie wykonawców uczestniczących w dialogu. Jeżeli liczba rozwiązań przedstawionych przez wykonawców w fazie dialogu jest mniejsza niż minimalna liczba określona w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia, zamawiający może kontynuować postępowanie lub je unieważnić.
5. Brak wystarczającej liczby ofert podlegających negocjacjom. Możliwość unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia z powodu braku wystarczającej liczby ofert podlegających negocjacjom odnosi się do przypadku, o którym mowa w art. 289 ust. 4 Pzp. Stosownie do tego przepisu, jeżeli w trybie podstawowym liczba wykonawców, którzy w odpowiedzi na ogłoszenie złożyli oferty niepodlegające odrzuceniu, jest mniejsza niż 3, zamawiający – w przypadku, o którym mowa w art. 275 pkt 3 – może kontynuować postępowanie, zapraszając do negocjacji ofert tych wykonawców, albo unieważnia postępowanie.
6. Brak wystarczającej liczby ofert podlegających negocjacjom na ostatnim etapie. Zgodnie z art. 163 ust. 4 Pzp zamawiający może w trybie negocjacji z ogłoszeniem podzielić negocjacje na etapy w celu ograniczenia liczby ofert, stosując kryteria oceny ofert określone w ogłoszeniu o zamówieniu oraz w opisie potrzeb i wymagań, o ile skorzystanie z tej możliwości przewidział w ogłoszeniu o zamówieniu lub w opisie potrzeb i wymagań. Liczba ofert uzyskana na ostatnim etapie musi zapewniać konkurencję, o ile istnieje wystarczająca liczba wykonawców. W nawiązaniu do tego art. 258 ust. 3 Pzp przyznaje zamawiającemu możliwość unieważnienia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli liczba ofert niepodlegających odrzuceniu, które podlegają negocjacjom na ostatnim etapie jest mniejsza niż 2.
7. Brak konkurencji w postępowaniu o zawarcie umowy ramowej wielostronnej. Ustawodawca w art. 259 ust. 4 Pzp dopuścił możliwość unieważnienia postępowania o zawarcie umowy ramowej, która miała być zawarta z więcej niż jednym wykonawcą, jeżeli wpłynęły mniej niż dwie oferty lub mniej niż dwa wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, niepodlegające odrzuceniu. W postępowaniach dwuetapowych przesłanka unieważnienia odnosi się do obu etapów procedury (zob. także komentarz do art. 311 Pzp).
228 Por. Komisja Europejska, Explanatory Note on the Competitive Dialogue Procedure – Classic Directive, CC/2005/04_rev1 of 5.10.2005, s. 8, przypis 29