Dział II
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne
Rozdział 3
Tryby udzielania zamówień
Oddział 8
Zamówienie z wolnej ręki
Art. 216
Dodatkowe obowiązki zamawiającego w przypadku zamówień in house
1. Zamawiający zamieszcza w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy, przed udzieleniem zamówienia na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 11–14, na zasadach określonych w dziale III rozdziale 2.
2. Zamawiający może zawrzeć umowę w sprawie zamówienia udzielonego na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 11–14 nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia, o którym mowa w ust. 1.
3. Zamawiający zamieszcza w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o wyniku postępowania, niezwłocznie, ale nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 11–14, na zasadach określonych w dziale III rozdziale 2.
1. Obowiązek ogłoszeniowy przy zamówieniach in house. Publikacja w DUUE ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy w wyniku postępowania w trybie zamówienia z wolnej ręki jest co do zasady dobrowolna zgodnie z art. 213 ust. 2 Pzp, jednak w odniesieniu do zamówień udzielanych w trybie z wolnej ręki w oparciu o przesłanki z art. 214 ust. 1 pkt 11–14 Pzp (współpraca publiczno-publiczna) istnieje obowiązek zamieszczenia ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy w BZP, na zasadach określonych w dziale III rozdziale 2 Pzp. W odróżnieniu od regulacji Pzp2004 r., ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy w przypadku zamówień udzielanych w trybie z wolnej ręki na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 11–14 Pzp publikowane jest zawsze w BZP, a nie na stronie podmiotowej BIP bądź ewentualnie stronie internetowej zamawiającego. Szczegółowy zakres informacji, które powinno zawierać ogłoszenie, określa załącznik nr 2 do wydanego zgodnie z delegacją art. 272 ust. 2 Pzp rozporządzenia w sprawie ogłoszeń w BZP. Warto tutaj jedynie nadmienić, że szczególnie istotnym elementem tego ogłoszenia jest uzasadnienie faktyczne i prawne zastosowania trybu z wolnej ręki.
Ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy jest obligatoryjne dla zamówień z art. 214 ust. 1 pkt 11–14 Pzp i od momentu jego zamieszczenia rozpoczyna się 14-dniowy okres oczekiwania, po którym zamawiający może zawrzeć umowę w sprawie zamówienia publicznego. Niezwłocznie po zakończeniu postępowania, tj. zgodnie z art. 254 Pzp po zawarciu umowy (art. 254 pkt 1 Pzp) bądź unieważnieniu postępowania (art. 254 pkt 2 Pzp) najpóźniej w ciągu 14 dni, zamawiający zamieszcza w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o wyniku postępowania (szczegółowy zakres informacji określa załącznik nr 3 do rozporządzenia w sprawie ogłoszeń w BZP). Należy podkreślić, że zgodnie z art. 515 ust. 4 Pzp brak zamieszczenia w BZP ogłoszenia o wyniku postępowania albo publikacji w DUUE ogłoszenia o udzieleniu zamówienia, zawierających uzasadnienie udzielenia zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki skutkuje wydłużeniem terminu na wniesienie odwołania do 1 miesiąca w przypadku braku ogłoszenia w BZP albo 6 miesięcy w przypadku braku ogłoszenia w DUUE (szerzej zob. komentarz do działu IX Środki ochrony prawnej).