Dział II
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne
Rozdział 1
Przygotowanie postępowania
Oddział 3
Ustalenie niektórych warunków zamówienia
Art. 93
Katalogi elektroniczne
1. W przypadku gdy komunikacja w postępowaniu o udzielenie zamówienia odbywa się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, zamawiający może:
1) wymagać złożenia oferty w postaci katalogu elektronicznego albo
2) wymagać dołączenia katalogu elektronicznego do składanej oferty, albo
3) dopuścić dołączenie katalogu elektronicznego do składanej oferty, albo
4) przewidzieć obowiązek złożenia katalogu elektronicznego wraz z wnioskiem o dopuszczenie do udziału w dynamicznym systemie zakupów.
2. Przez katalog elektroniczny, o którym mowa w ust. 1, należy rozumieć wykaz zamawianych produktów, robót budowlanych lub usług sporządzony przez wykonawcę zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia oraz w formacie nadającym się do zautomatyzowanego przetwarzania danych. Katalog elektroniczny może w szczególności zawierać opisy i zdjęcia produktów, robót budowlanych lub usług oraz informacje o cenach.
3. Do ofert składanych w postaci katalogu elektronicznego mogą być załączone dokumenty lub oświadczenia uzupełniające ofertę.
4. Wykonawca sporządza katalog elektroniczny na potrzeby udziału w danym postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego.
5. Informacje dotyczące formatu, parametrów wykorzystywanego sprzętu elektronicznego oraz technicznych warunków i specyfikacji połączenia dotyczących przekazywania zamawiającemu katalogu elektronicznego podaje się w dokumentach zamówienia.
1. Definicja katalogu elektronicznego. W dyrektywie klasycznej nie ma wprost wyrażonej definicji katalogu elektronicznego. Ustawodawca europejski jedynie wyjaśnił, że katalogi elektroniczne stanowią format prezentacji i organizacji informacji w sposób wspólny dla wszystkich uczestniczących wykonawców i nadają się do przetwarzania elektronicznego. Jako przykład katalogu elektronicznego dyrektywa klasyczna podaje arkusz kalkulacyjny (por. motyw 68 preambuły dyrektywy klasycznej). W art. 93 ust. 2 Pzp zdefiniowano pojęcie katalogu elektronicznego. Zgodnie z tą definicją przez katalog elektroniczny należy rozumieć wykaz zamawianych produktów, robót budowlanych lub usług sporządzony przez wykonawcę zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia oraz w formacie nadającym się do zautomatyzowanego przetwarzania danych. Katalog elektroniczny może w szczególności zawierać opisy i zdjęcia produktów, robót budowlanych lub usług oraz informacje o cenach.
Tak zdefiniowany katalog elektroniczny przypomina zatem pod względem struktury i postaci katalogi elektroniczne (witryny) sklepów internetowych. Podstawowa różnica polega na tym, że zamawiający sam wyznacza jego zawartość. Wskazuje, jakie świadczenia mają znaleźć się w wykazie. Świadczenia te powinny odpowiadać opisowi przedmiotu zamówienia. Aby zapewnić porównywalność katalogów elektronicznych, zamawiający jest także uprawniony do określenia ich postaci (np. czy mają zawierać zdjęcia produktów). Ponadto zamawiający wskazuje elektroniczny format katalogu po to, żeby zapewnić kompatybilność składanego przez wykonawcę katalogu elektronicznego z systemem teleinformatycznym zamawiającego.
Katalog elektroniczny powinien zostać sporządzony w formacie nadającym się do zautomatyzowanego przetwarzania danych, a więc w postaci ustrukturyzowanego dokumentu elektronicznego.
2. Dopuszczalność stosowania katalogów elektronicznych. Zgodnie z art. 93 ust. 1 Pzp, w przypadku gdy komunikacja w postępowaniu o udzielenie zamówienia odbywa się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, zamawiający może:
1) wymagać złożenia oferty w postaci katalogu elektronicznego albo
2) wymagać dołączenia katalogu elektronicznego do składanej oferty, albo
3) dopuścić dołączenie katalogu elektronicznego do składanej oferty, albo
4) przewidzieć obowiązek złożenia katalogu elektronicznego wraz z wnioskiem o dopuszczenie do udziału w dynamicznym systemie zakupów.
Zamawiający mają prawo wymagać katalogów elektronicznych we wszystkich dostępnych trybach udzielania zamówień, których przedmiotem są dostawy, usługi lub roboty budowlane. Jeżeli zamawiający wymaga złożenia oferty w postaci katalogu elektronicznego, wykonawca nie może złożyć tradycyjnej oferty. Podobnie jeżeli zamawiający wymaga dołączenia katalogu elektronicznego do składanej oferty, wykonawca nie może poprzestać na złożeniu samej tradycyjnej oferty. Zamawiający mogą także dopuścić dołączenie katalogu elektronicznego do składanej oferty bez ustanowienia takiego obowiązku. Zamawiający jest także uprawniony do żądania złożenia katalogu elektronicznego wraz z wnioskiem o dopuszczenie do udziału w dynamicznym systemie zakupów.
Żądanie złożenia ofert w formie katalogu elektronicznego będzie celowe przy zakupie produktów lub usług masowych o ustalonych standardach jakościowych, w przypadku których ocena spełnienia wymagań jest możliwa na podstawie danych technicznych zawartych w elektronicznym formularzu oraz ewentualnie katalogowej karcie produktu. Jeżeli natomiast przedmiot zamówienia ma odpowiadać indywidualnym wymaganiom zamawiającego, katalog elektroniczny powinien raczej posłużyć jako dodatek do oferty (np. w postaci arkusza kalkulacyjnego). W tym drugim wypadku szczegółowe dane techniczne będą zawarte w głównym dokumencie oferty.
3. Załączenie dodatkowych dokumentów. Ponieważ katalog elektroniczny ma postać ustrukturyzowanego dokumentu elektronicznego (formularza), zgodnie z art. 93 ust. 3 Pzp ofertom składanym w postaci katalogu elektronicznego mogą towarzyszyć inne dokumenty lub oświadczenia uzupełniające ofertę.
4. Warunek indywidualizacji katalogów elektronicznych. W myśl art. 93 ust. 4 Pzp katalog elektroniczny powinien być sporządzony przez wykonawcę na potrzeby udziału w danym postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego. Zatem wykonawca nie może ograniczyć się do przesłania swojego ogólnego katalogu. Ma on obowiązek zindywidualizowania katalogu, a więc dostosowania swojego ogólnego katalogu do konkretnego postępowania o udzielenie zamówienia. Dostosowanie takie gwarantuje, że katalog przesyłany w odpowiedzi na dane postępowanie o udzielenie zamówienia będzie zawierał wyłącznie te produkty, roboty budowlane lub usługi, które w ocenie wykonawcy przeprowadzonej na podstawie dogłębnej analizy odpowiadają wymaganiom zamawiającego.
5. Informacje o wymaganiach technicznych. Art. 93 ust. 5 Pzp precyzuje, że informacje dotyczące formatu, parametrów wykorzystywanego sprzętu elektronicznego oraz technicznych warunków i specyfikacji połączenia dotyczących przekazywania zamawiającemu katalogu elektronicznego podaje się w dokumentach zamówienia.
Katalogi elektroniczne muszą być zgodne ze specyfikacjami technicznymi i formatem ustalonym przez zamawiającego. Ustalone przez zamawiającego wymagania nie mogą być jednak dowolne, powinny być zgodne z przepisami Pzp dotyczącymi środków komunikacji elektronicznej. Oznacza to, że narzędzia i urządzenia wykorzystywane do tworzenia i składania katalogów elektronicznych, jak również ich właściwości techniczne, muszą być niedyskryminacyjne, ogólnie dostępne i interoperacyjne z produktami informatyczno-telekomunikacyjnymi będącymi w powszechnym użyciu oraz nie mogą ograniczać dostępu wykonawców do postępowania o udzielenie zamówienia (art. 64 Pzp). Wyjątkowo zamawiający może, w razie potrzeby, wymagać zastosowania narzędzi, urządzeń lub formatów plików, które nie są ogólnie dostępne, pod warunkiem że zaoferują alternatywne środki dostępu (art. 66 Pzp).