DZIAŁ IV
Szczególne instrumenty i procedury w zakresie zamówień klasycznych
Rozdział 3
Konkurs
Oddział 4
Konkurs nieograniczony i konkurs ograniczony
Art. 349
Protokół prac sądu konkursowego
1. Z przebiegu prac sądu konkursowego sporządza się protokół prac sądu konkursowego.
2. Protokół prac sądu konkursowego zawiera w szczególności listę prac konkursowych, ich ranking oraz uwagi członków sądu konkursowego wraz z wnioskami i zaleceniami, w tym wskazanie aspektów pracy konkursowej, które wymagają wyjaśnień. Wyjaśnienia uczestników konkursu stanowią załącznik do tego protokołu.
3. Protokół prac sądu konkursowego stanowi element dokumentacji konkursowej.
1. Protokół prac sądu konkursowego. Art. 349 dotyczy wyłącznie czynności sprawozdawczych podejmowanych przez sąd konkursowy. Regulacja art. 349 Pzp nie obejmuje działalności zamawiającego czy osób działających z jego upoważnienia. Przepis nakazuje sporządzanie protokołu z prac sądu, który zgodnie z art. 20 Pzp winien być pisemny. Pzp ani rozporządzenia wykonawcze nie wprowadzają wzoru protokołu sądu konkursowego, zatem o jego postaci przesądzić winien zamawiający w regulaminie (statucie) sądu konkursowego. Choć przepis nie określa, kto bezpośrednio sporządza protokół prac sądu konkursowego, to zważywszy na autonomię sądu względem zamawiającego, zasadnym jest, aby protokolantem był wyznaczony przez zamawiającego lub sąd członek sądu konkursowego. Protokół stanowi element dokumentacji konkursowej, o której mowa w art. 358 Pzp.
2. Zakres przedmiotowy protokołu prac sądu konkursowego. Przepis określa minimalny zakres protokołu. Na protokół składają się co najmniej:
1) lista prac konkursowych,
2) ranking prac,
3) uwagi członków sądu konkursowego, w tym pisemne wyjaśnienia podstaw dokonania takiej, a nie innej oceny każdej pracy konkursowej,
4) treść wyjaśnień kierowanych do uczestników konkursu,
5) wyjaśnienia uczestników konkursu.
Wymaganie zamieszczenia w protokole rankingu prac i uwag członków sądu konkursu (w szczególności co do treści prac konkursowych) oznaczają, że w protokole prac sądu powinny znaleźć się precyzyjne wyjaśnienia, jakie okoliczności i które elementy pracy przesądziły o przyznaniu jej takiej, a nie innej oceny. Jest to szczególnie istotne, gdyż załącznikiem do protokołu nie będą prace konkursowe (opracowania studialne), bowiem zgodnie z art. 358 Pzp mogą one zostać zwrócone uczestnikom konkursu. Jeżeli konkurs był dwuetapowy, zakresem protokołu objęte powinny zostać także prace sądu dotyczące opracowań studialnych. Jeżeli zamawiający nałożył na sąd konkursowy inne obowiązki związane z organizowaniem lub przygotowaniem konkursu, sposób realizacji tych obowiązków sąd konkursowy winien uwzględnić w treści protokołu.