Dział II
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne
Rozdział 6
Aukcja elektroniczna
Art. 230
Informowanie o aukcji elektronicznej w ogłoszeniu o zamówieniu
W przypadku przeprowadzania aukcji elektronicznej w ogłoszeniu o zamówieniu lub w dokumentach zamówienia określa się co najmniej:
1) elementy, których wartości będą przedmiotem aukcji elektronicznej, pod warunkiem że elementy te są wymierne i mogą być wyrażone w postaci liczbowej lub procentowej;
2) wszelkie ograniczenia co do przedstawianych wartości, wynikające z opisu przedmiotu zamówienia;
3) informacje, które zostaną udostępnione wykonawcom w trakcie aukcji elektronicznej, oraz, w stosownych przypadkach, termin ich udostępnienia;
4) informacje dotyczące przebiegu aukcji elektronicznej;
5) warunki, na jakich wykonawcy będą mogli licytować, w szczególności minimalne wartości postąpień, które wymagane będą podczas licytacji;
6) informacje dotyczące parametrów wykorzystywanego sprzętu elektronicznego, rozwiązań i specyfikacji technicznych w zakresie połączeń.
1. Uwagi ogólne. Zamawiający, który podejmie decyzję o przeprowadzeniu aukcji elektronicznej, w toku prowadzonego przez siebie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, ma obowiązek podać tę informację w ogłoszeniu o zamówieniu (por. art. 227 ust. 1 oraz art. 308 ust. 1 Pzp) lub dokumentach zamówienia. Przepisy Pzp wymagają, aby w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia zamawiający wskazał co najmniej elementy ofert, których wartości będą przedmiotem aukcji, wszelkie ograniczenia dotyczące przedstawianych w aukcji wartości, które wynikają z opisu przedmiotu zamówienia, informacje, które będą udostępnione wykonawcom w toku aukcji, a w stosownych przypadkach termin ich udostępnienia, informacje opisujące przebieg aukcji elektronicznej, warunki, na jakich wykonawcy będą mogli licytować, w szczególności minimalne wartości postąpień, a także informacje techniczne pozwalające wykonawcom na udział w aukcji.
W praktyce oznaczać będzie to, iż informacja o aukcji ujawniona powinna zostać w ogłoszeniu o zamówieniu oraz w zależności od wybranego trybu w SWZ (w przypadku przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego, por. art. 134 ust. 2 pkt 12 oraz art. 142 ust. 2 pkt 3 Pzp), w OPW i SWZ (w przypadku negocjacji z ogłoszeniem, por. art. 156 ust. 4 oraz art. 167 ust. 1 ust. 3 Pzp), a w postępowaniach prowadzonych w trybie podstawowym informacja oprócz ogłoszenia o zamówieniu publikowanym w BZP powinna zostać upubliczniona w SWZ (por. art. 281 ust. 2 pkt 17 Pzp). Należy pamiętać, iż użyte przez ustawodawcę w odniesieniu do treści ogłoszenia lub dokumentów zamówienia sformułowanie „co najmniej” oznacza, iż katalog obowiązkowych treści tych dokumentów nie ma charakteru zamkniętego; zamawiający oprócz informacji o charakterze obligatoryjnym, określonych dyspozycją komentowanego przepisu może wskazać wszelkie inne informacje, które w jego ocenie są istotne z punktu widzenia prowadzonej aukcji.
2. Elementy będące przedmiotem aukcji. W treści ogłoszenia lub dokumentów zamówienia zamawiający powinien wskazać elementy oferty, które będą przedmiotem „dogrywki” w ramach aukcji elektronicznej. W świetle art. 227 ust. 2 Pzp będą to cena oraz inne parametry oferty podlegające ocenie w ramach kryteriów oceny ofert. Przy tym należy pamiętać, iż z uwagi na pełny automatyzm czynności w ramach aukcji elektronicznej mogą to być tylko te elementy ofert, które można zapisać w postaci liczbowej lub procentowej, albowiem tylko ten sposób wyrażania wartości pozwoli na ich klasyfikację przez system aukcyjny.
3. Ograniczenia. Ogłoszenia lub dokumenty zamówienia powinny ujawniać wszelkie ograniczenia co do przedstawianych wartości, wynikające ze specyfiki przedmiotu zamówienia. W odniesieniu do poszczególnych zamówień ograniczenia te mogą przejawiać się w szczególności w braku możliwości wskazywania wartości ujemnych, mogą wskazywać maksymalne lub minimalne wartości określonych elementów ofert itp.
4. Informacje udostępniane wykonawcom. Ponadto ogłoszenie, SWZ lub OPW powinny określać informacje, które zostaną udostępnione wykonawcom w trakcie aukcji elektronicznej, oraz – w stosownych przypadkach – termin ich udostępnienia. Mowa tu o informacjach dotyczących składanych postąpień, innych niż wskazane treścią art. 233 Pzp.
5. Informacje dotyczące przebiegu aukcji. Zamawiający w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia powinien zawrzeć w szczególności informacje o terminie rozpoczęcia i zakończenia aukcji, a także informacje, czy aukcja elektroniczna zostanie przeprowadzona w ramach jednego etapu, czy też będzie miała charakter wieloetapowy.
6. Informacje dotyczące warunków aukcji. Ponadto zamawiający powinien podać do wiadomości wykonawców informacje o warunkach aukcji elektronicznej, w szczególności jeśli dotyczą one określonej aukcji, informacje o sposobie przedstawienia w ramach aukcji ceny, tj. czy kolejne postąpienia będą odnosiły się do cen netto, czy brutto, sposobie przedstawienia poszczególnych elementów ofert będących przedmiotem aukcji (np. poprzez wskazanie określonych jednostek miar), zasadach eliminacji wykonawców w ramach poszczególnych etapów oraz zasadach postępowania w okolicznościach przerwania aukcji. Treść ogłoszenia lub dokumentów zamówienia powinny zawierać również informacje dotyczące warunków, na jakich wykonawcy będą mogli licytować, w tym, o ile jest to wymagane, minimalne wartości postąpień.
Niezmiernie istotnym jest również wskazanie przez zamawiającego zasad, na jakich wykonawca dokona umocowania osoby, która w toku aukcji będzie składała kolejne postąpienia w jego imieniu.
7. Warunki techniczne aukcji. Dla prawidłowego przebiegu aukcji elektronicznej niezbędne jest również wskazanie przez zamawiającego warunków i wymagań technicznych jej przeprowadzenia. W tym kontekście niezmiernie istotne już na etapie wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego będzie poinformowanie wykonawców o wymaganiach technicznych wybranego przez zamawiającego systemu teleinformatycznego służącego przeprowadzeniu aukcji. W tym momencie zamawiający powinien wskazać w szczególności preferowane przez system przeglądarki internetowe, niezbędne dla prawidłowego korzystania z systemu aukcyjnego oprogramowanie zewnętrzne, parametry wykorzystywanych komputerów lub urządzeń przenośnych itp., pozwalające na udział wykonawców w aukcji.