Dział XI
Kontrola udzielania zamówień
Rozdział 2
Kontrola Prezesa Urzędu
Oddział 2
Kontrola doraźna
Art. 611
Rodzaje sankcji za naruszenie Pzp
W przypadku ujawnienia naruszenia przepisów ustawy Prezes Urzędu może:
1) nałożyć karę pieniężną, o której mowa w dziale XII;
2) wystąpić do sądu o unieważnienie umowy w całości lub części.
1. Rodzaje sankcji za naruszenie Pzp. W przypadku stwierdzenia w toku kontroli naruszeń Pzp Prezes Urzędu może podjąć czynności zmierzające do nałożenia sankcji wobec zamawiającego. Prezes Urzędu ma prawo do nałożenia kary pieniężnej oraz wystąpienia do sądu o unieważnienie umowy w całości lub części. Należy podkreślić, że nałożenie sankcji z art. 611 Pzp nie jest obowiązkiem Prezesa Urzędu w każdym przypadku ujawnienia naruszeń przepisów Pzp.
2. Kara pieniężna. Przepisy odnoszące się do kary pieniężnej określone zostały w przepisach działu XII Pzp i w znacznej mierze przenoszą rozwiązania zawarte w Pzp2004. Kara pieniężna nakładana jest w drodze decyzji administracyjnej, a dalsze postępowanie w sprawie nałożenia kary toczy się na podstawie przepisów KPA. W art. 619 Pzp określony został katalog naruszeń Pzp, w przypadku stwierdzenia których może zostać nałożona kara pieniężna. Podkreślić należy, iż kara pieniężna może być nałożona wyłącznie w sytuacji, jeżeli naruszenie Pzp miało wpływ na wynik postępowania (art. 619 ust. 2 Pzp).
3. Unieważnienie umowy lub jej części. Prezes Urzędu może wystąpić o unieważnienie umowy lub jej części w sytuacjach określonych w przepisach art. 459 ust. 1 (zob. komentarz do art. 459 Pzp), przy czym uprawnienie to wygasa po upływie 4 lat od dnia zawarcia umowy lub dokonania jej zmiany (art. 459 ust. 2 Pzp).