Dział XI
Kontrola udzielania zamówień
Rozdział 2
Kontrola Prezesa Urzędu
Oddział 2
Kontrola doraźna
Art. 609
Zakończenie kontroli doraźnej
1. Zakończenie kontroli doraźnej następuje po przeprowadzeniu:
1) postępowania wyjaśniającego, w sytuacji niepotwierdzenia uzasadnionego przypuszczenia, że w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub konkursie doszło do naruszenia przepisów ustawy, które mogło mieć wpływ na jego wynik albo zawarto lub zmieniono umowę lub umowę ramową z naruszeniem przepisów ustawy, poprzez przekazanie do wnioskodawcy i zamawiającego informacji o braku podstaw do dalszego prowadzenia kontroli;
2) postępowania kontrolnego, przez doręczenie zamawiającemu informacji o wyniku kontroli zawierającej w szczególności:
a) określenie postępowania, które było przedmiotem kontroli,
b) informację o stwierdzeniu naruszeń lub ich braku.
2. W przypadku wniesienia zastrzeżeń, o których mowa w art. 610 ust. 1, zakończeniem kontroli jest doręczenie zamawiającemu informacji o ostatecznym rozpatrzeniu zastrzeżeń.
1. Informacja o braku podstaw do dalszego prowadzenia kontroli. W Pzp2004 kontrola doraźna kończyła się doręczeniem zamawiającemu informacji o jej wyniku po zakończeniu czynności kontrolnych lub informacją o ostatecznym rozpatrzeniu zastrzeżeń. Pzp wprowadziła zmiany w sposobie zakończenia kontroli doraźnej. Jeżeli w toku postępowania wyjaśniającego, stanowiącego wstępny etap kontroli doraźnej (art. 608 ust. 1 Pzp), nie zostało potwierdzone uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub konkursie doszło do naruszenia przepisów Pzp, które mogło mieć wpływ na jego wynik albo zawarto lub zmieniono umowę lub umowę ramową z naruszeniem przepisów Pzp, zakończenie kontroli doraźnej następuje poprzez przekazanie informacji o braku podstaw do dalszego prowadzenia kontroli. Pzp nie zobowiązuje Prezesa Urzędu do sformułowania uzasadnienia braku podstaw do dalszego jej prowadzenia. Informacja o braku podstaw do dalszego prowadzenia kontroli powinna zostać przekazana zamawiającemu i wnioskodawcy (w przypadku kontroli doraźnej wszczętej na wniosek) nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia wszczęcia kontroli doraźnej (art. 608 ust. 3 Pzp).
2. Informacja o wyniku kontroli. Po zakończeniu postępowania kontrolnego, w przypadku stwierdzenia naruszeń Pzp lub ich braku, obowiązkiem Prezesa jest sporządzenie informacji o wyniku kontroli. Zakończenie kontroli następuje poprzez doręczenie zamawiającemu informacji o jej wyniku lub informacji o ostatecznym rozpatrzeniu zastrzeżeń (art. 609 ust. 2 Pzp). Art. 609 ust. 1 pkt 2 Pzp przesądza o treści informacji o wyniku postępowania kontrolnego. Po pierwsze, zgodnie z przywołanym przepisem informacja o wyniku kontroli musi zawierać określone elementy, które pozwolą zidentyfikować kontrolowane postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Sporządzane przez Prezesa Urzędu informacje o wyniku kontroli zawierają takie dane, jak: określenie zamawiającego, nazwę przedmiotu zamówienia, rodzaj zamówienia, tryb, w jakim prowadzono postępowanie, wartość zamówienia, datę wszczęcia postępowania przetargowego oraz informację, czy dane postępowanie było współfinansowane ze środków UE. Po drugie, informacja o wyniku kontroli musi zawierać stwierdzenie, czy w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego doszło do naruszenia przepisów Pzp, czy też do naruszenia nie doszło. Jeżeli podczas postępowania kontrolnego zostaną stwierdzone naruszenia Pzp w informacji o wyniku kontroli, Prezes Urzędu wskazuje podstawy prawne oraz faktyczne naruszeń uzasadniających ich stwierdzenie. Zauważyć należy, iż stwierdzenie naruszeń Pzp poprzedzone jest analizą stanu faktycznego sprawy ustalonego na podstawie całokształtu materiału zebranego w toku kontroli. Podkreślenia wymaga, że ustawodawca nie ustanowił żadnych ograniczeń dotyczących czasu trwania postępowania kontrolnego, o którym mowa w art. 609 ust. 1 pkt 2 Pzp. Zatem może ono trwać tyle czasu, ile będzie to niezbędne dla ustalenia z należytą starannością, czy w postępowaniu lub konkursie doszło do naruszenia przepisów Pzp, które miało wpływ na jego wynik.
3. Informacja o ostatecznym rozpatrzeniu zastrzeżeń. Zakończeniem postępowania kontrolnego, w przypadku wniesienia przez Zamawiającego zastrzeżeń od wyniku kontroli doraźnej, jest doręczenie zamawiającemu informacji o ostatecznym rozpatrzeniu zastrzeżeń (szerzej zob. komentarz do art. 610 Pzp).