Dział IX
Środki ochrony prawnej
Rozdział 2
Postępowanie odwoławcze
Oddział 10
Protokół
Art. 572
Możliwości sprostowania protokołu
1. Sprostowanie protokołu może nastąpić na wniosek lub z urzędu.
2. O sprostowaniu protokołu decyduje przewodniczący składu orzekającego.
3. Dokonując sprostowania, czyni się o tym wzmiankę w protokole.
4. O odmowie sprostowania protokołu skład orzekający rozstrzyga postanowieniem, na które nie przysługuje skarga do sądu.
5. Zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku nie podlega sprostowaniu.
1. Sprostowanie protokołu. Celem sporządzenia protokołu jest udokumentowanie przebiegu czynności protokołowanej. W razie potrzeby protokół może być sprostowany. Sprostowanie dotyczy sytuacji, w której treść protokołu nie odzwierciedla rzeczywistego przebiegu czynności protokołowanej, gdy protokół zawiera błędy, nieścisłości itp.
Sprostowanie może nastąpić na wniosek lub z urzędu przez skład orzekający KIO. Wniosek o sprostowanie protokołu może złożyć strona lub uczestnik postępowania odwoławczego. We wniosku należy wskazać zakres sprostowania i uzasadnienie tego wniosku, co pozwoli ocenić jego zasadność.
O tym, czy wniosek o sprostowanie protokołu jest zasadny, rozstrzyga przewodniczący składu orzekającego KIO. Regulacja ta koresponduje z przepisem art. 549 ust. 1 Pzp, który stanowi, że przewodniczący składu orzekającego prowadzi rozprawę, a także z zasadą, że protokół sporządzany jest pod kierunkiem przewodniczącego składu orzekającego (art. 570 ust. 1 i 2 Pzp). Jeżeli przewodniczący składu orzekającego uzna wniosek za uzasadniony, protokół podlega sprostowaniu, a w jego treści zamieszczana jest wzmianka o sprostowaniu. Jeśli wniosek o sprostowanie protokołu zostanie uznany za nieuzasadniony, przewodniczący składu orzekającego wydaje postanowienie o odmowie sprostowania protokołu. Na postanowienie to nie przysługuje skarga do sądu, co wynika z treści art. 572 ust. 4 Pzp.
2. Zakaz sprostowania sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk. Sprostowanie, o którym mowa w komentowanym przepisie, dotyczy tylko protokołu sporządzonego pisemnie. Nie jest dopuszczalne sprostowanie protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, bowiem zapis taki stanowi wierne i kompletne odzwierciedlenie przebiegu czynności rejestrowanych.