Dział IX
Środki ochrony prawnej
Rozdział 2
Postępowanie odwoławcze
Oddział 8
Rozprawa
Art. 551
Zamknięcie rozprawy
1. Przewodniczący składu orzekającego zamyka rozprawę po przeprowadzeniu dowodów i udzieleniu głosu stronom, a także jeżeli Izba uzna, że sprawa została dostatecznie wyjaśniona.
2. Izba otwiera na nowo zamkniętą rozprawę, jeżeli po jej zamknięciu ujawniono okoliczności istotne dla rozstrzygnięcia odwołania.
1. Zamknięcie rozprawy. Zamknięcie rozprawy jest bardzo istotnym momentem w postępowaniu odwoławczym. Po tym momencie nie jest możliwe m.in.:
1) zgłoszenie i przeprowadzenie dowodów (art. 535 Pzp),
2) uwzględnienie odwołania przez zamawiającego,
3) cofnięcie odwołania (art. 520 ust. 1 Pzp),
4) zgłoszenie wniosku dotyczącego kosztów postępowania odwoławczego (art. 573 Pzp).
Rozprawę zamyka przewodniczący składu orzekającego. Z art. 551 ust. 1 Pzp wynika, że zamknięcie rozprawy następuje po przeprowadzeniu dowodów i udzieleniu głosu stronom. Warunkiem zamknięcia rozprawy jest uznanie przez KIO, że sprawa została dostatecznie wyjaśniona.
2. Otwarcie rozprawy na nowo. Art. 551 ust. 2 Pzp przewiduje możliwość ponownego otwarcia rozprawy. Jest to dopuszczalne w sytuacji, gdy po zamknięciu rozprawy ujawnione zostały okoliczności istotne dla rozstrzygnięcia odwołania. Oczywiście rozprawa może być otwarta na nowo tylko w przypadku, gdy nie zostało ogłoszone przez Izbę orzeczenie w sprawie, tj. wyrok lub postanowienie.