Dział VII
Umowa w sprawie zamówienia publicznego i jej wykonanie
Rozdział 4
Odstąpienie od umowy oraz jej unieważnienie
Art. 460
Wystąpienie wykonawcy o unieważnienie umowy
O unieważnienie umowy może wystąpić wykonawca, który ma lub miał interes w uzyskaniu danego zamówienia, w przypadku, o którym mowa w art. 457 ust. 1 pkt 1. Uprawnienie to wygasa z upływem 4 lat od dnia zawarcia umowy.
1. Na podstawie art. 460 Pzp legitymację do domagania się wzruszania umowy na drodze sądowej posiadają również wykonawcy, którzy mają lub mieli interes w uzyskaniu zamówienia. Legitymacja wykonawców jest ograniczona jedynie do podniesienia zarzutów, o których mowa w art. 457 ust. 1 pkt 1 Pzp. Będą to zatem w szczególności wykonawcy potencjalnie zainteresowani zamówieniem, co do którego w ogóle nie przeprowadzono wymaganego przez Pzp postępowania albo nie zostało opublikowane wymagane przepisami Pzp ogłoszenie wszczynające postępowanie. Termin na wniesienie pozwu o unieważnienie umowy wynosi 4 lata od zawarcia umowy bez względu na czas, w którym wykonawca powziął wiadomość o okolicznościach aktualizujących jego uprawnienie.
Art. 460 Pzp nie wyłącza możliwości stwierdzenia nieważności (nieważność bezwzględna) umowy w trybie powództwa przewidzianego w art. 189 Kpc, pod warunkiem że wykonawca powołuje się na inne okoliczności niż określone w art. 457 ust. 1 oraz art. 458 Pzp. Wykonawcy mogą również żądać unieważnienia umowy na podstawie 705 Kc, co wyraźnie potwierdza art. 457 ust. 5 Pzp.