Dział VI
Zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa
Rozdział 5
Wymagania w zakresie podwykonawstwa
Art. 427
Brak zgody na zawarcie umowy z podwykonawcą
1. Zamawiający, w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa albo w czasie wykonywania umowy w sprawie zamówienia publicznego w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, może odmówić wyrażenia zgody na zawarcie umowy z podwykonawcą zaproponowanym przez wykonawcę w przypadku zaistnienia podstaw wykluczenia lub niespełnienia przez podwykonawcę warunków udziału w postępowaniu przewidzianych dla wykonawcy zamówienia.
2. Zamawiający zawiadamia wykonawcę o powodach odmowy wyrażenia zgody na zawarcie umowy z podwykonawcą, wskazując warunki udziału w postępowaniu, których proponowany podwykonawca nie spełnia, lub podstawy wykluczenia, które zachodzą wobec podwykonawcy.
3. Zamawiający, w czasie wykonywania umowy w sprawie zamówienia publicznego w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, w przypadku utraty przez podwykonawcę wiarygodności niezbędnej do wykluczenia zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa zobowiązuje wykonawcę, w wyznaczonym terminie, do zmiany podwykonawcy lub realizacji tej części zamówienia samodzielnie.
4. Jeżeli wykluczenie lub zmiana podwykonawcy, dotyczy podmiotu, na którego zasoby powoływał się wykonawca, zamawiający żąda, aby wykonawca w terminie określonym przez zamawiającego wykazał, że proponowany inny podwykonawca lub wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż podwykonawca, na którego zasoby wykonawca powoływał się w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia.
1. Zgoda na zawarcie umowy z podwykonawcą. Zgodnie z art. 427 Pzp w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa oraz w czasie wykonywania umowy w sprawie zamówienia publicznego w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa zamawiający może odmówić wyrażenia zgody na zawarcie umowy z podwykonawcą zaproponowanym przez wykonawcę w przypadku zaistnienia podstaw wykluczenia lub niespełnienia przez podwykonawcę warunków udziału w postępowaniu przewidzianych dla wykonawcy zamówienia. Tym samym art. 427 Pzp w sposób dorozumiany uzależnia zawarcie umowy z podwykonawcą od zgody zamawiającego. W przypadku zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa zgoda zamawiającego jest wymagana niezależnie od rodzaju zamówienia, inaczej niż w przypadku zamówień klasycznych i sektorowych, gdzie zgodnie z art. 464 ust. 1 Pzp wykonawca zamierzający zawrzeć umowę o podwykonawstwo ma obowiązek przedłożyć zamawiającemu projekt takiej umowy jedynie w przypadku zamówień na roboty budowlane (zob. komentarz do art. 464 Pzp). Jednocześnie należy zauważyć, że przepis art. 464 Pzp znajduje zastosowanie również do zamówień udzielanych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa.
Możliwość odmowy wyrażenia zgody na zawarcie umowy z podwykonawcą jest uzależniona od spełnienia któregokolwiek z następujących warunków:
1) zaistnienia wobec podwykonawcy podstaw wykluczenia z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia
lub
2) niespełnienia przez podwykonawcę warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia.
W obu przypadkach mowa jest o podstawach wykluczenia i warunkach udziału w postępowaniu, które znajdują zastosowanie do kwalifikacji podmiotowej wykonawców zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa.
2. Uzasadnienie odmowy wyrażenia zgody. Przepis art. 427 ust. 2 Pzp nakłada na zamawiającego obowiązek poinformowania wykonawcy, któremu zostało udzielone zamówienie, o odmowie wyrażenia zgody na zawarcie umowy o podwykonawstwo oraz podania uzasadnienia zawierającego obligatoryjne treści. W uzasadnieniu odmowy wyrażenia zgody na zawarcie umowy o podwykonawstwo zamawiający powinien w szczególności wskazać, w zależności od konkretnego przypadku, podstawę lub podstawy wykluczenia z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia, które zachodzą wobec tego podwykonawcy, lub warunek lub warunki udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia, których ten podwykonawca nie spełnia.
3. Utrata wiarygodności przez podwykonawcę. Niezależnie od omówionej powyżej weryfikacji podmiotowej podwykonawców, w czasie wykonywania umowy w sprawie zamówienia publicznego w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa zamawiającemu przysługuje uprawnienie żądania od wykonawcy, któremu udzielono zamówienia, zmiany podwykonawcy lub zastąpienia podwykonawcy przez wykonawcę samodzielnie na mocy art. 427 ust. 3 Pzp. Zamawiający może żądać od wykonawcy zmiany podwykonawcy lub zastąpienia podwykonawcy przez wykonawcę i wykonania tej części zamówienia samodzielnie w przypadku utraty przez podwykonawcę wiarygodności niezbędnej do wykluczenia zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.
Warto w tym miejscu zauważyć, że to uprawnienie zamawiającego realizuje się nie tylko w przypadku wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa. Uprawnienie żądania od wykonawcy, któremu udzielono zamówienia, zmiany podwykonawcy lub zastąpienia podwykonawcy przez wykonawcę samodzielnie przysługuje zamawiającemu już w przypadku podania w wątpliwość wiarygodności podwykonawcy, która jest niezbędna do wykluczenia zagrożenia bezpieczeństwa państwa.
4. Podwykonawca, na którego zdolnościach wykonawca polega. Przepis art. 427 ust. 4 Pzp reguluje sytuację, gdy utrata wiarygodności niezbędnej do wykluczenia zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa dotyczy podwykonawcy, na którego zdolnościach wykonawca polegał na potrzeby kwalifikacji podmiotowej wykonawców w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia. W takim przypadku Pzp wymaga, by zamawiający zwrócił się do wykonawcy z żądaniem wykazania, że proponowany nowy podwykonawca spełnia warunki udziału w postępowaniu w co najmniej takim samym stopniu co podwykonawca, który utracił wiarygodność niezbędną do wykluczenia zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa. Alternatywnie wykonawca może wykazać, że wykonawca samodzielnie spełnia warunki udziału w postępowaniu w co najmniej takim samym stopniu jak podwykonawca, który utracił niezbędną wiarygodność.