Dział VI
Zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa
Rozdział 5
Wymagania w zakresie podwykonawstwa
Art. 424
Stosowanie przepisów ustawy właściwych dla udzielania zamówień do wyboru podwykonawców
Jeżeli wykonawca zobowiązany do zawarcia umowy o podwykonawstwo, zgodnie z art. 409 ust. 1 pkt 4, jest zamawiającym publicznym lub zamawiającym sektorowym, do wyboru podwykonawców stosuje przepisy ustawy właściwe dla udzielania zamówień.
1. Jeżeli wykonawcą zobowiązanym do zawarcia umowy o podwykonawstwo jest zamawiający klasyczny lub zamawiający sektorowy, do zawarcia umowy o podwykonawstwo stosuje się przepisy Pzp regulujące udzielanie zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. Przepis art. 424 Pzp przenosi na grunt prawa krajowego normę zawartą z art. 54 dyrektywy obronnej, zgodnie z którą w przypadku gdy wykonawca, któremu udzielono zamówienia, jest instytucją zamawiającą, tj. zamawiającym klasycznym, lub podmiotem zamawiającym, tj. zamawiającym sektorowym, taki wykonawca przy zawieraniu umów o podwykonawstwo ma obowiązek przestrzegać postanowień dotyczących głównego zamówienia określonych w tytule I (Definicje, zakres stosowania i zasady ogólne) i w tytule II (Przepisy dotyczące zamówień) dyrektywy obronnej. Przepis art. 424 Pzp stanowi jednocześnie potwierdzenie normy wyrażonej w art. 2 ust. 1 pkt 3 Pzp, zgodnie z którą przepisy ustawy stosuje się do zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, rozumianych jako umowy odpłatne zawierane między zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są dostawy sprzętu wojskowego, dostawy, usługi lub roboty budowlane bezpośrednio związane ze sprzętem wojskowym, usługi do celów wojskowych, roboty budowlane do celów wojskowych lub dostawy sprzętu newralgicznego, dostawy, usługi lub roboty budowlane bezpośrednio związane ze sprzętem newralgicznym, usługi newralgiczne do celów bezpieczeństwa lub newralgiczne roboty budowlane do celów bezpieczeństwa, których wartość jest równa lub przekracza progi unijne, udzielanych przez zamawiających publicznych oraz przez zamawiających sektorowych.
W takim przypadku uproszczona procedura konkurencyjna, mająca na celu wybór podwykonawców, uregulowana w przepisach działu VII rozdziału 5 Pzp, nie znajdzie zastosowania. Oznacza to w szczególności, że postępowanie, mające na celu wyłonienie podwykonawców, nie będzie wszczynane ogłoszeniem o zamówieniu na podwykonawstwo publikowanym na standardowym formularzu nr 19 określonym w załączniku XVI rozporządzenia Komisji UE w sprawie ogłoszeń, lecz będzie wszczynane ogłoszeniem o zamówieniu publikowanym na standardowym formularzu nr 17 określonym w załączniku XIV rozporządzenia Komisji UE Komisji UE w sprawie ogłoszeń.