Dział V
Zamówienia sektorowe
Rozdział 1
Zakres zastosowania
Art. 366
Zamówienia udzielane przedsięwzięciu typu joint venture oraz przez przedsięwzięcia typu joint venture
1. Przepisów ustawy nie stosuje się do zamówień sektorowych udzielanych przez podmiot utworzony przez zamawiających w celu wspólnego wykonywania działalności sektorowej, o której mowa w art. 5 ust. 4:
1) jednemu z tych zamawiających, pod warunkiem że podmiot ten został utworzony na okres co najmniej 3 lat, a z dokumentu, na podstawie którego został utworzony, wynika, że zamawiający pozostaną jego członkami w tym okresie, lub
2) podmiotowi powiązanemu z jednym z tych zamawiających w sposób określony w art. 365, jeżeli w okresie poprzednich 3 lat co najmniej 80% przeciętnych przychodów tego podmiotu osiąganych ze świadczenia dostaw, świadczenia usług lub wykonywania robót budowlanych pochodziło odpowiednio ze świadczenia dostaw, świadczenia usług lub wykonywania robót budowlanych na rzecz podmiotów, z którymi jest powiązany.
2. Przepisów ustawy nie stosuje się do zamówień sektorowych udzielanych podmiotowi utworzonemu przez zamawiających w celu wspólnego wykonywania działalności sektorowej, o której mowa w art. 5 ust. 4, przez jednego z tych zamawiających, pod warunkiem że podmiot ten został utworzony na okres co najmniej 3 lat, a z dokumentu, na podstawie którego został utworzony, wynika, że zamawiający pozostaną jego członkami w tym okresie.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, stosuje się przepis art. 365 ust. 4.
1. Zamówienia udzielane przedsięwzięciu typu joint venture oraz przez przedsięwzięcia typu joint venture. Art. 366 ust. 1 Pzp implementuje regulacje zawarte w art. 29 ust. 3 lit. b oraz w art. 30 lit. a dyrektywy sektorowej, kształtując zasady warunkujące wyłączenie spod procedur określonych w Pzp zamówień udzielanych przez przedsięwzięcia określane w dyrektywie mianem przedsięwzięć typu joint venture. Odpowiednikiem tego typu przedsięwzięcia w Pzp jest podmiot utworzony przez zamawiających w celu wspólnego wykonywania działalności sektorowej. Zgodnie z dyspozycją art. 366 ust. 1 Pzp przepisów tej ustawy nie stosuje się do zamówień udzielanych przez takie podmioty:
1) jednemu z zamawiających, którzy utworzyli ten podmiot pod warunkiem, że podmiot ten został utworzony na okres co najmniej 3 lat, a z dokumentu, na podstawie którego został utworzony, wynika, że zamawiający pozostaną jego członkami w tym okresie lub
2) podmiotowi powiązanemu z jednym z tych zamawiających w sposób określony w art. 365 Pzp, pod warunkiem, że w okresie poprzednich 3 lat co najmniej 80% przeciętnych przychodów tego podmiotu osiąganych ze świadczenia dostaw, świadczenia usług lub wykonywania robót budowlanych pochodziło odpowiednio ze świadczenia dostaw, świadczenia usług lub wykonywania robót budowlanych na rzecz podmiotów, z którymi jest powiązany. W przypadku, w którym okres prowadzenia działalności przez ten podmiot jest krótszy niż 3 lata, należy uwzględnić przychody osiągnięte w okresie prowadzenia tej działalności oraz przychody, które przewiduje się osiągnąć w okresie pozostałym do upływu 3 lat.
Z kolei art. 366 ust. 2 Pzp przenosi na grunt prawa krajowego wyłączenie przewidziane w art. 30 lit. b dyrektywy sektorowej, wyłączając spod rygorów określonych w Pzp zamówienia udzielane podmiotowi utworzonemu przez zamawiających w celu wspólnego wykonywania działalności sektorowej przez jednego z tych zamawiających. Zamówienia udzielane podmiotowi utworzonemu przez zamawiających w celu wspólnej realizacji działalności sektorowej podlegają wyłączeniu spod Pzp, jeśli podmiot ten został utworzony na okres co najmniej 3 lat, a z dokumentu, na podstawie którego został utworzony, wynika, że zamawiający pozostaną jego członkami w tym okresie.