DZIAŁ IV
Szczególne instrumenty i procedury w zakresie zamówień klasycznych
Rozdział 1
Umowa ramowa
Art. 315
Zasady wykorzystania katalogów elektronicznych przy umowie ramowej
1. Jeżeli umowa ramowa została zawarta z większą liczbą wykonawców po złożeniu wszystkich ofert w postaci katalogów elektronicznych, zamawiający może postanowić, że postępowanie o udzielenie zamówienia będzie odbywało się w oparciu o zaktualizowane katalogi elektroniczne.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, zamawiający:
1) zaprasza wykonawców do ponownego złożenia katalogów elektronicznych, dostosowanych do wymagań danego zamówienia albo
2) informuje wykonawców, że z katalogów elektronicznych, które zostały już złożone, pobierze dane potrzebne do sporządzenia ofert dostosowanych do wymagań danego zamówienia, pod warunkiem że poinformował o tym w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia dotyczących umowy ramowej.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, zamawiający:
1) informuje, z należytym wyprzedzeniem, wykonawców o terminie i godzinie pobrania danych potrzebnych do sporządzenia ofert dostosowanych do wymagań danego zamówienia oraz zapewnia wykonawcom możliwość zaktualizowania katalogów elektronicznych lub odmówienia zgody na takie pobranie danych;
2) przed udzieleniem zamówienia przedstawia wykonawcy, któremu zamierza udzielić zamówienia, pobrane dane oraz wyznacza temu wykonawcy odpowiedni termin na zakwestionowanie lub potwierdzenie, że tak sporządzona oferta nie zawiera istotnych błędów, przy czym jeżeli wykonawca w wyznaczonym terminie nie zakwestionuje tak sporządzonej oferty, uznaje się, że złożył ofertę.
1. Uwagi ogólne. Art. 315 Pzp określa zasady wykorzystania katalogów elektronicznych, gdy umowa ramowa z wieloma wykonawcami została zawarta po złożeniu wszystkich ofert w postaci katalogów elektronicznych, a zamówień jednostkowych udziela w drodze procedury konkurencyjnej zgodnie z art. 314 ust. 4 Pzp.
Stosownie do art. 315 ust. 1 Pzp, jeżeli umowa ramowa została zawarta z większą liczbą wykonawców po złożeniu wszystkich ofert w postaci katalogów elektronicznych, zamawiający może postanowić, że postępowanie o udzielenie zamówienia będzie odbywało się w oparciu o zaktualizowane katalogi elektroniczne. W tym przypadku zamawiający stosuje alternatywnie jedną z dwóch możliwych procedur.
2. Dostosowanie katalogów elektronicznych przez wykonawców. W pierwszym przypadku zamawiający zaprasza wykonawców do ponownego złożenia katalogów elektronicznych, dostosowanych do wymagań danego zamówienia (art. 315 ust. 2 pkt 1 Pzp). Ponowne złożenie katalogów może polegać na dostosowaniu już złożonych katalogów do wymagań konkretnego zamówienia lub na złożeniu nowych katalogów. Następuje to w ramach procedury konkurencyjnej przewidzianej w art. 314 ust. 4 Pzp.
3. Pobranie danych przez zamawiającego. W drugim wariancie zamawiający nie zaprasza do ponownego złożenia katalogów, tylko informuje oferentów, że z katalogów elektronicznych, które zostały już złożone, pobierze dane potrzebne do sporządzenia ofert dostosowanych do wymagań danego zamówienia, pod warunkiem że o stosowaniu tej procedury poinformowano w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia dotyczących umowy ramowej (art. 315 ust. 2 pkt 2 Pzp). Jeżeli zamawiający zdecyduje się na taki wariant, stosuje procedurę uregulowaną w art. 315 ust. 3 Pzp.
Pobranie danych odbywa się w praktyce w ten sam sposób jak wybór produktów z witryny sklepu internetowego – zamawiający wyszukuje z katalogu potrzebny mu produkt. Pobrane dane służą zamawiającemu do sporządzenia oferty dostosowanej do wymagań danego zamówienia.
Przed pobraniem danych zamawiający informuje, z należytym wyprzedzeniem, wykonawców o terminie i godzinie pobrania danych potrzebnych do sporządzenia ofert dostosowanych do wymagań danego zamówienia oraz zapewnia wykonawcom możliwość zaktualizowania katalogów elektronicznych lub odmówienia zgody na takie pobranie danych (art. 315 ust. 3 pkt 1 Pzp).
Aktualizacja katalogu ma ten sam skutek, co złożenie nowej oferty. Z kolei odmowa pobrania danych powoduje, że wykonawca nie otrzyma zamówienia. Ponieważ przepis stwarza wykonawcy możliwość aktualizacji katalogu elektronicznego lub odmówienia zgody na pobranie danych, bierne zachowanie wykonawcy oznacza utrzymanie warunków dotychczasowej oferty.
Przed udzieleniem zamówienia zamawiający przedstawia wykonawcy, któremu zamierza udzielić zamówienia, pobrane dane, oraz wyznacza temu wykonawcy odpowiedni termin na zakwestionowanie lub potwierdzenie, że tak sporządzona oferta nie zawiera istotnych błędów, przy czym jeżeli wykonawca w wyznaczonym terminie nie zakwestionuje tak sporządzonej oferty, uznaje się, że złożył ofertę (art. 315 ust. 3 pkt 2 Pzp).
U podstaw opisanej techniki zawierania umowy leży założenie, że system informatyczny znajdujący się pod kontrolą zamawiającego jest tak zaprogramowany, aby treść wygenerowanej oferty nie wykraczała poza ustalone w umowie ramowej warunki zamówień jednostkowych. Oczywiście tam, gdzie mamy do czynienia z oświadczeniami woli składanymi elektronicznie za pośrednictwem odpowiednio zaprogramowanych systemów informatycznych, występuje ryzyko zniekształcenia składanego oświadczenia czy to w wyniku wadliwie opracowanego programu komputerowego, czy też na skutek uszkodzenia spowodowanego czynnikami pozostającymi poza sferą oddziaływania kontrahentów (np. wirus komputerowy, „złośliwy” program”)12. Dlatego przed udzieleniem zamówienia zamawiający przedstawia wykonawcy dane pobrane z katalogu elektronicznego, aby dać mu możliwość weryfikacji, czy tak sporządzona oferta nie zawiera istotnych błędów. W tym celu wyznacza wykonawcy odpowiedni termin na zakwestionowanie lub potwierdzenie, że tak sporządzona oferta nie zawiera istotnych błędów. Jednocześnie przepis wiąże z milczeniem wykonawcy takie skutki prawne jak ze złożeniem oświadczenia o potwierdzeniu, że sporządzona przez zamawiającego oferta nie zawiera istotnych błędów. Ze stylizacji przepisu („uznaje się, że złożył ofertę”) wynika, że sporządzona przez zamawiającego „oferta” (utożsamiona z pobranymi przez zamawiającego danymi) jest w istocie tylko projektem oferty. Pobrane przez zamawiającego dane stają się ofertą w rozumieniu art. 66 § 1 Kc dopiero, gdy zostaną zaakceptowane, choćby w sposób dorozumiany, przez wykonawcę.
12 Por. W. Kocot, Wpływ Internetu na prawo umów, Warszawa 2004, s. 49