Dział III
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości mniejszej niż progi unijne
Rozdział 4
Tryby udzielania zamówień
Oddział 1
Tryb podstawowy
Art. 288
Ograniczenie liczby ofert w wariancie drugim lub trzecim
1. W przypadkach, o których mowa w art. 275 pkt 2 i 3, zamawiający może ograniczyć liczbę wykonawców, których zaprosi do negocjacji ofert, o ile liczba ta jest wystarczająca, aby zapewnić konkurencję i nie jest mniejsza niż 3.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, zamawiający wskazuje, w ogłoszeniu o zamówieniu oraz odpowiednio w SWZ albo w opisie potrzeb i wymagań, kryteria oceny ofert, które zamierza stosować w celu ograniczenia liczby wykonawców zapraszanych do negocjacji ofert, oraz podaje maksymalną liczbę wykonawców, których zaprosi do negocjacji ofert.
1. Ograniczenie liczby wykonawców zapraszanych do negocjacji. W wariantach: drugim (art. 275 pkt 2 Pzp) i trzecim (art. 275 pkt 3 Pzp) trybu podstawowego zamawiający jest uprawniony (ale nie jest zobowiązany) do ograniczenia liczby wykonawców, których zaprosi do negocjacji ofert. Liczba ta ma być wystarczająca do zapewnienia konkurencji, przy czym ustawodawca zdecydował, że minimalna liczba wykonawców nie może być mniejsza niż trzy. Informacja o ograniczeniu liczby wykonawców, których zamawiający zamierza zaprosić do negocjacji ofert w wariancie drugim (art. 275 pkt 2 Pzp), powinna znaleźć się w ogłoszeniu o zamówieniu i SWZ, a w wariancie trzecim (art. 275 pkt 3 Pzp) – w ogłoszeniu o zamówieniu oraz OPW. Podanie informacji o ograniczeniu liczby wykonawców, których zamawiający zamierza zaprosić do negocjacji ofert, w wariancie drugim (art. 275 pkt 2 Pzp) trybu podstawowego będzie miała zastosowanie tylko wtedy, jeżeli zamawiający zdecyduje się na przeprowadzenie negocjacji.
2. Kryteria oceny ofert, które zamawiający zamierza stosować w celu ograniczenia liczby wykonawców zapraszanych do negocjacji ofert, oraz maksymalna liczba wykonawców, których zaprosi do negocjacji ofert. Obok samej informacji o ograniczeniu liczby zapraszanych do negocjacji wykonawców zamawiający zobowiązany jest podać kryteria oceny ofert, które zamierza zastosować w celu ograniczenia liczby wykonawców zapraszanych do negocjacji ofert, oraz maksymalną liczbę wykonawców, których zaprosi do negocjacji ofert. Informacje te w wariancie drugim (art. 275 pkt 2 Pzp) powinny znaleźć się w ogłoszeniu o zamówieniu i SWZ, w wariancie trzecim (art. 275 pkt 3 Pzp) – w ogłoszeniu o zamówieniu oraz OPW. A zatem decyzję co do ograniczenia liczby zapraszanych wykonawców, jak również stosowanych kryteriów oceny ofert, zamawiający podejmuje na etapie przygotowania postępowania, a informację w tym zakresie zamieści w ogłoszeniu o zamówieniu oraz odpowiednio w SWZ albo OPW. Podstawą ograniczenia liczby zapraszanych wykonawców (inaczej niż to ma miejsce przy określaniu kryteriów selekcji) mogą być wyłącznie kryteria oceny ofert. Zamawiający może podać wszystkie określone w danym postępowaniu kryteria oceny ofert lub wybrać tylko niektóre z nich. Zaproszenie zostanie skierowane do tych wykonawców, których oferty spełniają w najwyższym stopniu te kryteria. W wariancie drugim (art. 275 pkt 2 Pzp) trybu podstawowego kryteria oceny ofert, sposób oceny i wagi kryteriów są znane, zatem ustalenie, które oferty spełniają w najwyższym stopniu wybrane kryteria, nie powinno powodować trudności. W wariancie trzecim (art. 275 pkt 3 Pzp) trybu podstawowego, jeśli zamawiający wskazał w OPW kryteria oceny ofert w kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego, powinien również w tym dokumencie określić, w jaki sposób ustali, które oferty spełniają w najwyższym stopniu kryteria oceny ofert stosowane w celu ograniczenia liczby wykonawców zapraszanych do negocjacji ofert składanych w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu.
Obok kryteriów oceny ofert zamawiający powinien podać w ogłoszeniu o zamówieniu i SWZ (wariant drugi trybu podstawowego – art. 275 pkt 2 Pzp), w ogłoszeniu o zamówieniu oraz OPW (wariant trzeci trybu podstawowego – art. 275 pkt 3 Pzp) maksymalną liczbę wykonawców, których zaprosi do negocjacji ofert. Jeśli zatem zamawiający zdecyduje się na ograniczenie liczby wykonawców, których zaprosi do negocjacji ofert, liczba ta musi być wystarczająca, aby zapewnić konkurencję i nie może być mniejsza niż 3, czyli maksymalna liczba wykonawców to np. 3, 4, 5 itd. Jeśli maksymalną liczbą będzie np. 4, to zamawiający zaprosi do negocjacji 4 wykonawców (o ile tylko będzie taka liczba ofert niepodlegających odrzuceniu) w najwyższym stopniu spełniających kryteria oceny ofert wskazane przez zamawiającego. Oferty pozostałych wykonawców na zasadzie art. 289 ust. 2 Pzp będą uznane za odrzucone. Jeśli liczba wykonawców, którzy złożyli oferty niepodlegające odrzuceniu, będzie mniejsza niż 3, zastosowanie znajdzie art. 289 ust. 3 lub 4 Pzp (w zależności od wariantu trybu podstawowego).