Dział II
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne
Rozdział 6
Aukcja elektroniczna
Art. 237
Zamknięcie aukcji elektronicznej
Zamawiający zamyka aukcję elektroniczną:
1) w terminie określonym w zaproszeniu do udziału w aukcji elektronicznej;
2) jeżeli w ustalonym terminie nie zostaną zgłoszone nowe postąpienia;
3) po zakończeniu ostatniego, ustalonego etapu.
1. Termin zamknięcia aukcji. W art. 237 Pzp określono trzy dopuszczalne możliwości określania przez zamawiającego terminu zakończenia aukcji elektronicznej. W świetle tego przepisu zamawiający może wyznaczyć termin zamknięcia aukcji poprzez:
1) wskazanie konkretnego dnia i godziny,
2) wskazanie czasu, po upływie którego, jeśli nie zostaną złożone nowe postąpienia, aukcja zostanie zamknięta, a także
3) wskazanie zakończenia ostatniego etapu aukcji.
Decyzja zamawiającego w zakresie zakończenia aukcji wyrażana jest w zaproszeniu do udziału w aukcji, o którym mowa w art. 232 Pzp.
2. Sposoby zamknięcia aukcji. Zgodnie z treścią art. 237 Pzp termin zamknięcia aukcji elektronicznej może zostać określony jako termin sztywny (poprzez wskazanie konkretnej daty zakończenia aukcji) lub termin relatywny (poprzez określenie czasu, w którym nie są składane żadne postąpienia). Pierwszym sposobem określenia terminu zamknięcia aukcji elektronicznej jest wskazanie w zaproszeniu do udziału w aukcji konkretnej daty jej zakończenia. W takim przypadku zamawiający w treści zaproszenia do udziału w aukcji wskazuje konkretny dzień i godzinę zakończenia aukcji elektronicznej. Drugim sposobem określenia terminu zakończenia procedury aukcyjnej jest wskazanie w zaproszeniu określonego czasu, w którym nie zostanie złożone postąpienie, co skutkować będzie zamknięciem aukcji. Należy przy tym zaznaczyć, iż obie wyżej wskazane metody zamknięcia aukcji elektronicznej znajdują analogiczne zastosowanie również w odniesieniu do sposobu określania warunków zamknięcia poszczególnych etapów aukcji, jeśli ma ona charakter wieloetapowy.
Ponadto w odniesieniu do aukcji wieloetapowych zamawiający może również zdecydować, iż aukcja elektroniczna może zostać zamknięta wraz z zakończeniem ostatniego ustalonego etapu.
Jeśli zamawiający decyduje się na zakończenie aukcji na podstawie art. 237 pkt 3 Pzp, tj. po zakończeniu ostatniego z ustalonych etapów, wraz z zaproszeniem do udziału w niej powinien przekazać wykonawcom harmonogram każdego z etapów.
3. Powiązanie terminów zamknięcia aukcji. Zamawiający przy określaniu terminu zakończenia aukcji może powiązać rozwiązanie, o którym mowa w art. 237 pkt 1 Pzp, z metodą, o której mowa w art. 237 pkt 2 Pzp. Zamawiający może zatem przewidzieć w szczególności, iż aukcja elektroniczna zostanie zamknięta w określonym terminie, przy czym termin ten może ulec skróceniu w przypadku, gdy w tak ustalonym czasie wykonawcy nie zgłoszą żadnych nowych postąpień. Dopuszczalnym jest również zakończenie aukcji elektronicznej poprzez powiązanie metod, o których mowa w art. 237 pkt 3 z art. 237 pkt 2 Pzp (tj. po zakończeniu ostatniego z ustalonych etapów z możliwością określenia czasu bezczynności wykonawców w składaniu postąpień, którego upływ skutkować będzie zamknięciem aukcji).
Omawiana regulacja jest efektem wdrożenia do polskiego porządku prawnego treści art. 35 ust. 8 dyrektywy klasycznej. Przepisy unijne wskazują wprost na możliwość zamknięcia aukcji elektronicznej przy użyciu jednego lub kilku wskazanych przepisami sposobów zakończenia aukcji elektronicznej.
W przypadku gdy zamawiający podejmie decyzję o określeniu zasad zamknięcia aukcji poprzez powiązanie ostatniego określonego etapu z terminem, o którym mowa w art. 237 pkt 2 Pzp, powinien przygotować i przekazać wykonawcom wraz z zaproszeniem do udziału w aukcji harmonogram każdego z planowanych etapów.