Dział II
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne
Rozdział 3
Tryby udzielania zamówień
Oddział 8
Zamówienie z wolnej ręki
Art. 217
Zaproszenie do negocjacji, podmiotowe środki dowodowe
1. Zamawiający, wraz z zaproszeniem do negocjacji, przekazuje wykonawcy informacje niezbędne do przeprowadzenia postępowania, w tym projektowane postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego.
2. Wykonawca składa oświadczenie, o którym mowa w art. 125 ust. 1, oraz podmiotowe środki dowodowe nie później niż wraz z zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego.
3. Zamawiający może odstąpić od żądania złożenia przez wykonawcę oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1.
1. Wszczęcie postępowania w trybie z wolnej ręki. Art. 217 ust. 1 Pzp wskazuje minimalne wymogi formalne, które musi dopełnić zamawiający przesyłający zaproszenie do negocjacji. Zgodnie z tym przepisem wraz z zaproszeniem do negocjacji zamawiający przekazuje informacje niezbędne do przeprowadzenia postępowania, w tym istotne dla stron postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego, ogólne warunki umowy lub wzór umowy. Katalog dokumentów stanowiących załączniki do zaproszenia jest katalogiem otwartym i zakres niezbędnych dokumentów określa autonomicznie zamawiający. Niemniej jednak przekazane dokumenty muszą pozwalać wykonawcy na ogólną orientację co do zakresu planowanego zamówienia, innymi słowy, muszą stanowić podstawę do przeprowadzenia negocjacji. W postępowaniu prowadzonym w trybie z wolnej ręki zamawiający może nie żądać składania przez wykonawcę oświadczenia w postaci JEDZ, natomiast ma obowiązek zażądać od wykonawcy złożenia podmiotowych środków dowodowych potwierdzających brak podstaw wykluczenia oraz – o ile żądał – spełnianie warunków udziału w postępowaniu najpóźniej wraz z zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego.
2. Obowiązek przekazania oświadczenia oraz podmiotowych środków dowodowych. Po zakończeniu negocjacji, których kształt ustawodawca pozostawił zainteresowanym stronom – zamawiającemu i wykonawcy – niezbędną czynnością postępowania w trybie z wolnej ręki jest złożenie przez wykonawcę podmiotowych środków dowodowych najpóźniej w chwili zawierania umowy. W świetle dyspozycji art. 217 ust. 3 Pzp jest natomiast jasne, że składanie oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1 Pzp, a zatem dokonywanie wstępnej kwalifikacji podmiotowej wykonawcy, nie jest niezbędne, co odpowiada maksymalnemu odformalizowaniu trybu z wolnej ręki.