Dział II
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne
Rozdział 3
Tryby udzielania zamówień
Oddział 7
Negocjacje bez ogłoszenia
Art. 210
Wszczęcie postępowania
1. Zamawiający wszczyna postępowanie w trybie negocjacji bez ogłoszenia, przekazując wybranym przez siebie wykonawcom zaproszenie do negocjacji.
2. Zaproszenie do negocjacji bez ogłoszenia zawiera co najmniej:
1) nazwę i adres zamawiającego, numer telefonu, adres poczty elektronicznej oraz strony internetowej prowadzonego postępowania;
2) określenie trybu zamówienia i podstawy prawnej jego zastosowania;
3) określenie przedmiotu zamówienia, z podaniem informacji o możliwości składania ofert częściowych;
4) informację o możliwości złożenia oferty wariantowej;
5) termin wykonania zamówienia;
6) warunki udziału w postępowaniu;
7) kryteria oceny ofert i ich znaczenie;
8) miejsce i termin oraz sposób prowadzenia negocjacji z zamawiającym.
3. Zamawiający zaprasza do negocjacji wykonawców w liczbie zapewniającej konkurencję, nie mniejszej niż 3, chyba że ze względu na specjalistyczny charakter zamówienia liczba wykonawców mogących je wykonać jest mniejsza, jednak nie mniejsza niż 2.
4. W przypadku, o którym mowa w art. 209 ust. 1 pkt 1, zamawiający zaprasza do negocjacji co najmniej tych wykonawców, którzy złożyli oferty w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego albo przetargu ograniczonego. Przepis ust. 3 stosuje się.
1. Wszczęcie postępowania. Zamawiający wszczyna postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia przez przekazanie wybranym przez siebie wykonawcom zaproszenia do negocjacji.
2. Treść zaproszenia do negocjacji. Art. 210 ust. 2 Pzp określa elementy, które muszą znajdować się w treści zaproszenia do negocjacji (minimalna treść zaproszenia do negocjacji). Sformułowanie „co najmniej” wskazuje, że zamawiający może w treści zaproszenia do negocjacji zawrzeć także inne informacje ponad te, które ten przepis wskazuje jako obowiązkowe. Zaproszenie do negocjacji musi zawierać następujące elementy:
1) nazwę i adres zamawiającego, numer telefonu, adres poczty elektronicznej oraz strony internetowej prowadzonego postępowania,
2) określenie trybu zamówienia i podstawy prawnej jego zastosowania (wskazanie stosowanej przesłanki z art. 209 ust.1 Pzp),
3) określenie przedmiotu zamówienia, z podaniem informacji o możliwości składania ofert częściowych,
4) informację o możliwości złożenia oferty wariantowej,
5) termin wykonania zamówienia,
6) warunki udziału w postępowaniu,
7) kryteria oceny ofert i ich znaczenie,
8) miejsce i termin oraz sposób prowadzenia negocjacji z zamawiającym.
3. Liczba wykonawców zaproszonych do negocjacji. Decyzja, których wykonawców zamawiający zaprosi do negocjacji, należy do zamawiającego. Art. 210 ust. 3 Pzp wprowadza ogólną zasadę, że liczba wykonawców zaproszonych do negocjacji musi zapewniać konkurencję, a minimalna liczba zaproszonych wykonawców wynosi 3. W przypadku gdy ze względu na specjalistyczny charakter zamówienia liczba wykonawców mogących wykonać to zamówienie jest mniejsza niż 3, minimalna liczba wykonawców zaproszonych do negocjacji wynosi 2.
Specjalną regulację dotyczącą liczby wykonawców zaproszonych do negocjacji zawiera art. 210 ust. 4 Pzp. Dotyczy ona sytuacji, w której przesłanką przeprowadzenia postępowania w trybie negocjacji bez ogłoszenia jest art. 209 ust. 1 pkt 1 Pzp, to jest przypadku, kiedy wszczęcie tego trybu jest konsekwencją nieskutecznego przeprowadzenia postępowania w trybie przetargu ograniczonego i nieograniczonego. W takim przypadku zamawiający zobowiązany jest do zaproszenia do negocjacji co najmniej tych wykonawców, którzy złożyli oferty w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego albo przetargu ograniczonego. Oznacza to, że wykonawcy ci muszą zostać zaproszeni, a do decyzji zamawiającego pozostaje, czy zaprosi – obok nich – również innych wykonawców. Na zamawiającym, również w tym przypadku, ciąży obowiązek zaproszenia tylu wykonawców, aby ich liczba zapewniła konkurencję w postępowaniu. Liczba zaproszonych wykonawców nie może być mniejsza niż 3. Jeśli ze względu na specjalistyczny charakter zamówienia liczba wykonawców mogących wykonać to zamówienie jest mniejsza niż 3, minimalna liczba wykonawców zaproszonych do negocjacji wynosi 2.