Dział II
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne
Rozdział 3
Tryby udzielania zamówień
Oddział 5
Dialog konkurencyjny
Art. 183
Możliwość podziału dialogu na etapy
Zamawiający może podzielić dialog na etapy w celu ograniczenia liczby rozwiązań, stosując kryteria oceny ofert określone w ogłoszeniu o zamówieniu oraz w opisie potrzeb i wymagań, o ile skorzystanie z tej możliwości przewidział w ogłoszeniu o zamówieniu lub w opisie potrzeb i wymagań. Liczba rozwiązań uzyskana na ostatnim etapie musi zapewniać konkurencję, o ile istnieje wystarczająca liczba wykonawców.
1. Możliwość podziału dialogu na etapy. Zgodnie z art. 183 Pzp zamawiający może podzielić dialog na etapy. Warunkiem skorzystania z tego uprawnienia jest to, że informacja o podziale dialogu na etapy musi zostać już uprzednio zamieszczona w ogłoszeniu o zamówieniu lub w OPW. W innym przypadku zamawiający nie będzie mógł podzielić dialogu na etapy.
2. Etapy dialogu. Przepis nie wymaga, aby zamawiający z góry przewidział liczbę etapów dialogu, a jedynie informację o podziale na etapy. Podział dialogu na etapy jest uprawnieniem zamawiającego, a nie obowiązkiem. Przepis nie ogranicza liczby etapów podczas dialogu, pozostawiając to w gestii zamawiającego. Wydaje się zatem, że liczba etapów dialogu będzie zależała od przebiegu postępowania. Istotne jest jednak, by została zachowana zasada uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. W tym kontekście należy pamiętać także, że postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzi się pisemnie, w związku z czym zamawiający powinien należycie udokumentować przebieg i etapy dialogu z każdym wykonawcą uczestniczącym w dialogu.
3. Cel etapów. Podział dialogu na etapy ma na celu stopniowe ograniczanie liczby rozwiązań, które są przedmiotem dialogu. W tym celu zamawiający stosuje kryteria oceny ofert określone uprzednio w ogłoszeniu o zamówieniu oraz w OPW. Zamawiający zobowiązany jest wskazać w OPW opis kryteriów, którymi będzie się kierował, wraz z podaniem wag tych kryteriów i sposobu oceny ofert, a jeżeli przypisanie wag nie było możliwe na etapie wszczęcia postępowania z obiektywnych przyczyn, zamawiający wskazuje kryteria oceny ofert w kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego i na tej podstawie ogranicza liczbę rozwiązań.
4. Liczba rozwiązań na ostatnim etapie. Art. 183 Pzp wskazuje również, że liczba rozwiązań uzyskana na ostatnim etapie musi zapewnić konkurencję, o ile istnieje wystarczającą liczba wykonawców. Z tym przepisem koresponduje treść art. 258 ust. 2 Pzp, zgodnie z którym zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli liczba rozwiązań przedstawionych przez wykonawców podczas dialogu konkurencyjnego jest mniejsza niż minimalna liczba określona w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia.