Dział II
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne
Rozdział 1
Przygotowanie postępowania
Oddział 1
Analiza potrzeb zamawiającego, wstępne konsultacje rynkowe oraz wcześniejsze zaangażowanie wykonawców
Art. 84
Wstępne konsultacje rynkowe
1. Zamawiający, przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia, może przeprowadzić wstępne konsultacje rynkowe w celu przygotowania postępowania i poinformowania wykonawców o swoich planach i wymaganiach dotyczących zamówienia.
2. Zamawiający zamieszcza informację o zamiarze przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych oraz o ich przedmiocie na stronie internetowej zamawiającego.
3. Prowadząc konsultacje rynkowe, zamawiający może w szczególności korzystać z doradztwa ekspertów, władzy publicznej lub wykonawców. Doradztwo to może być wykorzystane przy planowaniu, przygotowaniu lub przeprowadzaniu postępowania o udzielenie zamówienia, pod warunkiem że nie powoduje to zakłócenia konkurencji ani naruszenia zasad równego traktowania wykonawców i przejrzystości.
4. Zamawiający zamieszcza informację o przeprowadzeniu wstępnych konsultacji rynkowych w ogłoszeniu o zamówieniu.
1. Uwaga ogólna. Wstępne konsultacje rynkowe znajdują swój pierwowzór w dialogu technicznym określonym w Pzp2004. Zmiana nazewnictwa i pewne odrębności w stosunku do poprzedniej regulacji miały uwypuklić z jednej strony cel konsultacji, a z drugiej strony – podmioty, z którymi mają być prowadzone konsultacje, tj. uczestników rynku.
2. Cel wstępnych konsultacji rynkowych. W założeniu ustawodawcy może cel ten być co najmniej dwojaki. Z jednej strony może nim być holistyczne przygotowanie postępowania w każdym możliwym wariancie lub aspekcie (a nie jedynie w zakresie opisu przedmiotu zamówienia, SWZ lub warunków umowy). Z drugiej strony poinformowanie wykonawców bardziej szczegółowo (niż w planie zamówień) o planach i wymaganiach zamawiającego po to, by zainteresować wykonawców danym zamówieniem oraz zwrócić ich uwagę na dane zamówienie lub jego istotne elementy.
3. Obowiązek publikacji informacji o konsultacjach. Zamawiający zobowiązany jest zamieścić informację o zamiarze przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych oraz o ich przedmiocie na swojej stronie internetowej. Dla porządku należy również zauważyć, że ustawodawca wyraźnie zaznaczył w art. 84 ust. 1 Pzp, że konsultacje powinny być przeprowadzone przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia.
4. Korzystanie z wiedzy podmiotów trzecich w trakcie konsultacji i po konsultacjach. Wobec tego, że konsultacje w praktyce będą dotyczyć raczej bardziej skomplikowanych czy innowacyjnych zamówień, zamawiający dla pełniejszego skorzystania z konsultacji powinni mieć również możliwość skorzystania z wiedzy eksperckiej. Dlatego ustawodawca przewidział, że zamawiający, prowadząc konsultacje, może w szczególności korzystać z doradztwa ekspertów, władzy publicznej lub wykonawców. Podkreślić należy, iż ustawodawca, używając zwrotu „w szczególności”, wskazał, że nie jest to zamknięty katalog rodzajów doradztwa (i podmiotów doradzających) dostępnych zamawiającym. Warto również podkreślić, iż ustawodawca przewiduje, że doradztwo to może być również następnie (kontynuacja wiedzy z etapu konsultacji) wykorzystane przy planowaniu, przygotowaniu lub przeprowadzaniu postępowania o udzielenie zamówienia. Warunkiem korzystania z tego doradztwa na następnych etapach jest niepowodowanie zakłócenia konkurencji ani naruszenia zasad równego traktowania wykonawców i przejrzystości.
5. Obowiązek informacyjny. Zamawiający zobowiązany jest zamieścić informację o przeprowadzeniu wstępnych konsultacji rynkowych w ogłoszeniu o zamówieniu.
6. Obowiązek dokumentacyjny w protokole postępowania. Zgodnie z art. 73 ust. 2 Pzp w przypadku przeprowadzenia przez zamawiającego wstępnych konsultacji rynkowych zamawiający zobowiązany jest podać w protokole postępowania informację o przeprowadzeniu tych konsultacji oraz o podmiotach, które w nich uczestniczyły.