Dział IX
Środki ochrony prawnej
Rozdział 3
Postępowanie skargowe
Art. 585
Instytucja przywrócenia terminu
1. Jeżeli strona lub interwenient nie dokonała w terminie czynności procesowej nie ze swojej winy, sąd na jej wniosek przywraca termin. Postanowienie w tej sprawie może być wydane na posiedzeniu niejawnym.
2. Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu w terminie 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. W piśmie należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek. Równocześnie z wnioskiem strona dokonuje czynności procesowej.
1. Instytucja przywrócenia terminu. Przepis art. 585 Pzp reguluje instytucję przywrócenia terminu na dokonanie czynności procesowej. Jeżeli strona lub interwenient nie dokonała w terminie czynności procesowej nie ze swojej winy, sąd na jej wniosek przywraca termin. Postanowienie w tej sprawie może zostać wydane na posiedzeniu niejawnym.
2. Wniosek o przywrócenie terminu. Wniosek o przywróceniu terminu należy zgłosić do sądu zamówień publicznych w formie pisma procesowego, które powinno spełniać ogólne wymagania przewidziane w art. 126 Kpc. Ponadto w piśmie tym trzeba uprawdopodobnić brak winy w uchybieniu terminu, występującej po stronie zgłaszającego taki wniosek.
3. Przywrócenie terminu. Sąd zamówień publicznych przywróci termin, jeżeli w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia tego terminu strona lub interwenient zawnioskuje o jego przywrócenie.
Warunkiem przywrócenia terminu jest jednoczesne – z wniesieniem pisma o przywrócenie terminu – dokonanie czynności procesowej, np. wniesienie skargi czy też uzupełnienie jej braków formalnych.
Orzeczenie sądu zamówień publicznych w sprawie przywrócenia terminu do dokonania czynności procesowej przybiera formę postanowienia, które może być wydane na posiedzeniu niejawnym.
Przepis ten znajduje zastosowanie m.in. do uchybienia terminu na wniesienie skargi.