Dział IX
Środki ochrony prawnej
Rozdział 2
Postępowanie odwoławcze
Oddział 7
Rozpoznanie odwołania
Art. 545
Rozpoznanie odwołania na rozprawie, wyłączenie jawności rozprawy przez KIO
1. Izba rozpoznaje odwołanie na jawnej rozprawie, chyba że ustawa stanowi inaczej.
2. Izba, na wniosek lub z urzędu, wyłącza jawność rozprawy w całości lub w części, jeżeli przy rozpoznawaniu odwołania może być ujawniona informacja stanowiąca tajemnicę chronioną na podstawie odrębnych przepisów, inna niż informacja niejawna. Rozprawa odbywa się wówczas wyłącznie z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego lub ich pełnomocników.
3. Izba, na wniosek lub z urzędu, może w niezbędnym zakresie ograniczyć stronom i uczestnikom postępowania odwoławczego prawo wglądu do materiału dowodowego załączonego do akt sprawy, jeżeli udostępnienie tego materiału groziłoby ujawnieniem informacji stanowiącej tajemnicę chronioną na podstawie odrębnych przepisów, inną niż informacja niejawna.
1. Rozpoznanie odwołania na rozprawie. Zasadą jest rozpoznawanie odwołania na jawnej rozprawie. Jawność rozprawy oznacza, że wstęp na rozprawę mają nie tylko strony i uczestnicy postępowania, ich przedstawiciele i pełnomocnicy, ale także wszystkie zainteresowane osoby, które biorą udział w rozprawie w charakterze publiczności. Wyjątki od powyższej zasady są zawarte w następujących przepisach:
1) art. 545 ust. 2 Pzp, zgodnie z którym KIO może wyłączyć jawność rozprawy w całości lub w części, jeżeli spełnione zostaną przesłanki wskazane w tym przepisie,
2) art. 546 ust. 1 Pzp, który stanowi, że KIO rozpoznaje odwołanie na posiedzeniu niejawnym, jeżeli przy rozpoznaniu odwołania może być ujawniona informacja niejawna. Jeżeli jednak przemawia za tym ważny interes strony, KIO może postanowić o rozpoznaniu odwołania na rozprawie, której jawność wyłączono w całości (art. 546 ust.2 Pzp).
2. Wyłączenie jawności rozprawy przez KIO. Przepis art. 545 ust. 2 Pzp pozwala na wyłączenie przez KIO jawności rozprawy w całości lub w części.
W tym przypadku wyłączenie jawności może nastąpić:
1) na wniosek strony lub uczestnika postępowania,
2) z urzędu.
Wyłączenie jawności rozprawy na podstawie przepisu art. 545 ust. 2 Pzp jest możliwe w sytuacji, w której przy rozpoznawaniu odwołania może być ujawniona informacja stanowiąca tajemnicę chronioną na podstawie odrębnych przepisów, inna niż informacja niejawna. Przykładem takiej tajemnicy może być tajemnica przedsiębiorstwa, tajemnica lekarska, tajemnica bankowa, tajemnica skarbowa itp.
3. Ograniczenie dostępu do akt sprawy. Zasadą jest prawo dostępu stron i uczestników postępowania do akt sprawy odwoławczej, w szczególności do materiału dowodowego załączonego do akt sprawy. Zgodnie z treścią art. 545 ust. 3 Pzp Izba może ograniczyć dostęp do materiału dowodowego załączonego do akt sprawy, jeżeli udostępnienie tego materiału groziłoby ujawnieniem informacji stanowiącej tajemnicę chronioną na podstawie innych przepisów niż informacja niejawna.
Powyższe ograniczenie dostępu może nastąpić:
1) na wniosek złożony przez stronę albo uczestnika postępowania lub
2) z urzędu.
Ograniczenie to może być dokonane w niezbędnym zakresie. Oznacza to, że musi być ono adekwatne do stanu faktycznego konkretnej sprawy, a o jego zakresie decyduje KIO.