Dział IX
Środki ochrony prawnej
Rozdział 2
Postępowanie odwoławcze
Oddział 4
Przystąpienie do postępowania odwoławczego
Art. 526
Opozycja i podmioty uprawnione do zgłoszenia opozycji
1. Zamawiający lub odwołujący może zgłosić opozycję przeciw przystąpieniu innego wykonawcy, nie później niż do czasu otwarcia rozprawy.
2. Izba uwzględnia opozycję, jeżeli zgłaszający opozycję uprawdopodobni, że wykonawca nie ma interesu w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystąpił. W przeciwnym przypadku Izba oddala opozycję.
3. Postanowienie o uwzględnieniu albo oddaleniu opozycji Izba może wydać na posiedzeniu niejawnym.
4. Na postanowienie o uwzględnieniu albo oddaleniu opozycji nie przysługuje skarga do sądu.
1. Opozycja i podmioty uprawnione do zgłoszenia opozycji. Opozycja jest środkiem prawnym pozwalającym na zakwestionowanie zgłoszonego przez innego wykonawcę przystąpienia do postępowania odwoławczego. Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia opozycji są:
1) zamawiający i
2) odwołujący.
Inne podmioty (np. inni przystępujący) nie mogą skutecznie zgłosić opozycji.
2. Termin na zgłoszenie opozycji. Opozycję można zgłosić najpóźniej do momentu otwarcia rozprawy. Opozycja zgłoszona po upływie tego terminu nie będzie skuteczna.
3. Sposób zgłoszenia opozycji i treść opozycji. Pzp nie wskazuje, w jaki sposób należy zgłosić opozycję. Pzp nie przewiduje również możliwości usuwania braków opozycji (np. uzupełnienie podpisu, pełnomocnictwa, braków w treści opozycji).
W treści opozycji należy uprawdopodobnić, że wykonawca, który zgłosił przystąpienie nie ma interesu w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystąpił. Kwestia ta będzie badana przez KIO przy merytorycznej ocenie zgłoszonej opozycji.
4. Rozstrzygnięcie KIO w przedmiocie opozycji. Badając opozycję, KIO oceni, czy zgłaszający opozycję uprawdopodobnił, że wykonawca, który zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego nie ma interesu w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystąpił. W wyniku powyższego KIO może opozycję:
1) uwzględnić albo
2) oddalić.
Opozycja podlega uwzględnieniu, jeżeli KIO uzna, że zgłaszający opozycję uprawdopodobnił, że wykonawca, który zgłosił przystąpienie nie ma interesu w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystąpił. W takiej sytuacji przystępujący nie będzie uczestnikiem postępowania odwoławczego i nie będzie brał w nim udziału.
Jeżeli KIO uzna, że zgłaszający opozycję nie uprawdopodobnił powyższego, oddali opozycję. W takim przypadku przystępujący będzie uczestnikiem postępowania odwoławczego.
Rozstrzygnięcie w kwestii uwzględnienia lub oddalenia opozycji zapada w formie postanowienia składu orzekającego Izby (§13 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań), na które nie przysługuje skarga do sądu, co wynika z art. 526 ust. 4 Pzp. Postanowienie to może być wydane na posiedzeniu niejawnym (art. 526 ust. 3 Pzp).