Dział III
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości mniejszej niż progi unijne
Rozdział 2
Ogłoszenia
Art. 270
Dodatkowe ogłoszenia udostępnianie poza BZP
1. Zamawiający może dodatkowo udostępnić ogłoszenie w inny sposób niż określony w art. 269 ust. 1, w szczególności na swojej stronie internetowej.
2. Zamawiający może dodatkowo przekazać ogłoszenie do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Przepisy art. 87 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
3. Udostępnienie lub przekazanie ogłoszenia w sposób, o którym mowa w ust. 1 lub 2, nie może nastąpić przed jego zamieszczeniem w Biuletynie Zamówień Publicznych.
4. Ogłoszenie udostępnione lub przekazane w sposób, o którym mowa w ust. 1 lub 2:
1) nie może zawierać innych informacji niż informacje zawarte w ogłoszeniu zamieszczonym w Biuletynie Zamówień Publicznych;
2) wskazuje datę zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych.
1. Udostępnienie ogłoszenia w inny sposób. Przepis art. 270 Pzp normuje kwestie udostępniania przez zamawiającego ogłoszeń w inny sposób niż przez jego zamieszczenie w BZP, co ma sprzyjać realizacji zasady jawności w prowadzonym postępowaniu. Przepis ten ma charakter fakultatywny, co oznacza, że zamawiający nie ma obowiązku udostępnienia ogłoszenia w inny sposób niż poprzez jego zamieszczenie w BZP.
Art. 270 ust. 1 Pzp nie określa katalogu innych sposobów udostępniania ogłoszeń, co oznacza, że w tym zakresie decyzję podejmuje zamawiający. Może on dodatkowo udostępnić ogłoszenie w inny sposób, w szczególności na swojej stronie internetowej. Może też dodatkowo przekazać ogłoszenie do publikacji w DUUE. Ustawodawca pozostawił w gestii zamawiającego wybór sposobu udostępniania ogłoszeń.
2. Kolejność udostępniania ogłoszeń. Zgodnie z art. 270 ust. 3 Pzp udostępnienie ogłoszenia w inny sposób niż poprzez jego zamieszczenie w BZP, w szczególności na stronie internetowej zamawiającego lub poprzez jego przekazanie do publikacji w DUUE, nie może nastąpić przed jego zamieszczeniem w BZP.
Przepis ten określa kolejność udostępniania ogłoszeń. Zatem w pierwszej kolejności ogłoszenie powinno zostać zamieszczone w BZP, następnie zamawiający może je udostępnić w inny sposób.
3. Tożsamość informacji zawartych w ogłoszeniach i data publikacji w BZP. Stosownie do treści art. 270 ust. 4 Pzp ogłoszenie udostępnione lub przekazane w inny sposób niż poprzez zamieszczenie w BZP, w tym na stronie internetowej zamawiającego, czy też przekazane do publikacji w DUUE nie może zawierać informacji innych niż informacje zawarte w ogłoszeniu zamieszczonym w BZP.
Z powyższej regulacji wynika, że ogłoszenia, które zamawiający fakultatywnie zamieszcza lub przekazuje w inny sposób, muszą zawierać te same informacje co ogłoszenie zamieszczone w BZP.
Wszyscy wykonawcy zainteresowani uzyskaniem danego zamówienia, niezależnie od źródła zapoznania się z ogłoszeniem, muszą posiadać identyczne informacje o zamówieniu, tożsame z zawartymi w oficjalnym publikatorze, co ma zagwarantować równy dostęp do zamówienia. Z powyższego wynika, że ogłoszenia te mają charakter wtórny wobec ogłoszenia zamieszczonego przez zamawiającego w BZP.
Ponadto ogłoszenia zamieszczane w innych miejscach niż BZP muszą zawierać datę zamieszczenia ogłoszenia w tym oficjalnym na szczeblu krajowym publikatorze.