Dział II
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne
Rozdział 4
Składanie i otwarcie ofert
Oddział 1
Składanie ofert
Art. 219
Składanie lub wycofanie oferty
1. Oferta może być złożona tylko do upływu terminu składania ofert.
2. Do upływu terminu składania ofert wykonawca może wycofać ofertę.
1. Złożenie oferty. Pzp nie określa, co należy rozumieć przez pojęcie złożenia oferty. Zgodnie z art. 66 § 1 Kc ofertą jest oświadczenie woli złożone drugiej osobie wyrażające wolę zawarcia z nią umowy i określające istotne postanowienia tej umowy. Za złożenie oświadczenia woli innej osobie Kc uznaje chwilę, w której oświadczenie dotarło do tej osoby w taki sposób, że mogła ona zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 Kc). W przypadku oświadczeń woli wyrażonych w postaci elektronicznej złożenie oświadczenia woli innej osobie następuje z chwilą, kiedy oświadczenie to zostało wprowadzone do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, że osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 2 Kc). Artykuł 61 Kc nie wymaga, aby adresat faktycznie zapoznał się z treścią oświadczenia woli, ale aby istniała możliwość zapoznania się. Zgodnie z Kc dla momentu złożenia oświadczenia woli nie jest istotne kiedy oświadczenie to zostało wysłane, ponieważ liczy się moment doręczenia tego oświadczenia adresatowi. Inaczej niż w Kc, w związku ze specyfiką zamówień publicznych związaną z rozdzieleniem terminu składania ofert i momentu zapoznania się z treścią ofert przez zamawiającego, oferta wywołuje skutki prawne dopiero z chwilą jej otwarcia przez zamawiającego. Na tle kodeksowych zasad dotyczących określania momentu złożenia oświadczenia woli drogą elektroniczną, upływ terminu otwarcia ofert i wynikającą z przepisów Pzp możliwość zapoznania się przez zamawiającego z treścią złożonych ofert dopiero po terminie ich otwarcia można postrzegać jako moment, od którego zamawiający ma możliwość weryfikacji skuteczności złożenia oferty. Dopiero z chwilą otwarcia ofert zamawiający ma możliwość stwierdzenia np. uszkodzenia pliku, w którym oferta została przekazana, a co za tym idzie – dopiero wówczas może stwierdzić brak możliwości zapoznania się z jej treścią, co w konsekwencji prowadzi do nieskuteczności złożenia oferty. A zatem zasadniczo dopiero po upływie terminu otwarcia ofert zamawiający może dokonać ustaleń w zakresie skutecznego doręczenia mu oferty w momencie, gdy znalazła się ona w systemie teleinformatycznym służącym do obsługi komunikacji elektronicznej w postępowaniu (została odebrana przez serwer obsługujący korespondencję zamawiającego poprzez zapisanie na nim odpowiednich danych), i stwierdzenia, czy miał czy też nie miał takiej możliwości możliwość zapoznania się z jej treścią. Skuteczne złożenie oferty za pomocą środków komunikacji elektronicznej nastąpi wtedy, gdy zamawiający ma możliwość zapoznania się z jej treścią przy użyciu stosowanych w danym postępowaniu narzędzi (programów komputerowych).
2. Możliwość wycofania oferty. Zasada, zgodnie z którą wykonawca może wycofać złożoną przez siebie ofertę do chwili upływu terminu składania ofert jest odmiennym rozwiązaniem, w stosunku do kodeksowej zasady nieodwoływalności ofert. Ta kodeksowa zasada wynika ze związania oferenta złożoną ofertą, które oznacza, że oferent nie może złożonej przez siebie oferty zmienić ani odwołać183. Różnica pomiędzy rozwiązaniami przyjętymi w Kc i Pzp w tym zakresie wynika z odmiennego podejścia do kwestii związania wykonawcy złożoną ofertą. O ile w Kc związanie ofertą łączy się ze złożeniem tej oferty, o tyle w Pzp – z upływem ustalonego przez zamawiającego terminu składania ofert. Możliwość wycofania oferty w rozumieniu Kc oznacza możliwość jej odwołania. Jest to jednak możliwe jedynie przed upływem terminu wyznaczonego na składanie ofert. Wykonawca, który wycofał ofertę, może przed upływem terminu składania ofert złożyć nową ofertę. Wycofanie oferty, tak jak jej złożenie, musi być dokonane przez osobę uprawnioną do składania oświadczeń woli w imieniu wykonawcy, a zatem skuteczność odwołania oferty jest uzależniona od właściwego umocowania składającego oświadczenie o wycofaniu oferty. W sytuacji gdy wykonawca wycofuje ofertę przed upływem terminu składania ofert, zgodnie z art. 98 ust. 2 pkt 1 Pzp, zamawiający zwraca takiemu wykonawcy wadium niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o zwrot wadium. Mimo że Pzp nie przewiduje zwrotu wykonawcy wycofanych ofert, nie nakazuje również, by dokumenty (pliki) zawierające ofertę wycofaną musiały być przechowywane przez zamawiającego, zwłaszcza że może tworzyć to niepotrzebny problem w zakresie ochrony danych osobowych.
183 Zgodnie z art. 66 § 2 Kc, jeżeli oferent nie oznaczył w ofercie terminu, w ciągu którego oczekiwać będzie odpowiedzi, oferta złożona w obecności drugiej strony albo za pomocą środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość przestaje wiązać, gdy nie zostanie przyjęta niezwłocznie; złożona w inny sposób przestaje wiązać z upływem czasu, w którym składający ofertę mógł w zwykłym toku czynności otrzymać odpowiedź wysłaną bez nieuzasadnionego opóźnienia. Zgodnie z art. 662 § 1 Kc oferta złożona w postaci elektronicznej wiąże składającego, jeżeli druga strona niezwłocznie potwierdzi jej otrzymanie. Jedyny wyjątek dotyczący związania ofertą przewiduje art. 662, zgodnie z którym w stosunkach między przedsiębiorcami oferta może być odwołana przed zawarciem umowy, jeżeli oświadczenie o odwołaniu zostało złożone drugiej stronie przed wysłaniem przez nią oświadczenia o przyjęciu oferty. Jednakże oferty nie można odwołać, jeżeli wynika to z jej treści lub określono w niej termin przyjęcia.