Dział II
Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne
Rozdział 8
Zakończenie postępowania
Art. 260
Informowanie o unieważnieniu postępowania
1. O unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia zamawiający zawiadamia równocześnie wykonawców, którzy złożyli oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub zostali zaproszeni do negocjacji – podając uzasadnienie faktyczne i prawne.
2. Zamawiający udostępnia niezwłocznie informacje, o których mowa w ust. 1, na stronie internetowej prowadzonego postępowania.
1. Cel przepisu. Do podstawowych obowiązków zamawiającego należy zawiadomienie o decyzji o unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia, w tym także o powodach podjęcia takiej decyzji. Zawiadomienie o unieważnieniu postępowania ma umożliwić wykonawcom skuteczne odwołanie się od decyzji zamawiającego oraz, ewentualnie, uwzględnienie w swoich planach nowego postępowania o udzielenie zamówienia.
2. Adresaci. O zakresie adresatów zawiadomienia o unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia decyduje tryb udzielenia zamówienia. Jeżeli zamówienie jest udzielane w trybie przetargu nieograniczonego, zamawiający kieruje zawiadomienie do wszystkich wykonawców, którzy złożyli oferty. Natomiast w przypadku, gdy zamówienie jest udzielane w trybie przetargu ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnego lub partnerstwa innowacyjnego, zamawiający zawiadamia wszystkich wykonawców, którzy złożyli wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Jeśli do chwili unieważnienia postępowania nie wpłynęła żadna oferta lub żaden wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu zawiadomienie wykonawców o unieważnieniu postępowania jest bezprzedmiotowe. Z kolei jeżeli zamówienie jest udzielane w trybie negocjacji bez ogłoszenia, o unieważnieniu postępowania powiadamia się wszystkich wykonawców, którzy zostali zaproszeni do negocjacji. W przypadku udzielania zamówienia z wolnej ręki zamawiający zawiadamia wykonawcę, który został zaproszony do negocjacji.
3. Treść. Zawiadomienie o unieważnieniu postępowania będzie zawierało:
1) oznaczenie zamawiającego, który podjął taką decyzję, wraz z oznaczeniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, które zostało unieważnione,
2) datę podjęcia decyzji o unieważnieniu postępowania,
3) powołanie podstawy prawnej unieważnienia; uzasadnienie faktyczne i prawne.
Uzasadnienie faktyczne i prawne powinno zawierać co najmniej ustalenie faktów i wskazanie dowodów, na których zamawiający się oparł, oraz wyjaśnienie podstawy prawnej unieważnienia.
4. Strona internetowa. Niezwłocznie po zawiadomieniu wykonawców o unieważnieniu postępowania zamawiający zamieszcza zawarte w tym zawiadomieniu informacje na stronie internetowej prowadzonego postępowania.